П овдигнаха обвинение на Румен Овчаров за АЕЦ „Белене”.

От Софийска градска прокуратура съобщиха, че „началното обвинение касае това, че в края на месец ноември 2006 г., в качеството си на Министър на икономиката и енергетиката на Република България и принципал на държавното дружество „Национална електрическа компания“ /НЕК/ ЕАД, въпреки задълженията си, не е упражнил достатъчен контрол върху работата на Любомир Велков и на Мардик Папазян - изпълнителни директори на „НЕК“ ЕАД, при сключването на Споразумение от 29 ноември 2006 г. с „Атомстройекспорт“ АД във връзка с изграждането на ядрената централа с площадка „Белене“.

Разследването на СГП е установило, че Споразумението е сключено в нарушение на Закона за обществените поръчки, преди да е избран инвеститор по проекта и преди да е сключен основен договор за финансиране.

„От това е последвала значителна щета за „НЕК“ ЕАД в размер на 193 189 000 евро.

Деянието е извършено умишлено, не съдържа признаците на по-тежко престъпление, последвалата щета е в особено големи размери и деянието представлява особено тежък случай“, коментират още от прокуратурата.

На Румен Овчаров е взета мярка за неотклонение „Подписка“. Заедно с адвоката си, днес той се яви в столичното следствие на разпит:

„На г-н Овчаров беше предявено обвинение, което няма нищо общо с правото”, коментира адвокатът му Васил Василев, цитиран от NOVA.

Самият Овчаров заяви, че всъщност е доволен:

„Аз съм доволен след толкова ровене, след толкова политически натиск от г-н премиера Бойко Борисов. В крайна сметка обвинението ми е за това, че съм допуснал да бъде подписано първото споразумение за „Белене”, открехна завесата бившия енергиен министър.

АЕЦ "Белене" и хъб "Балкан" в снимки

Той допълни, че въпросният подпис е сложен през 2006-та година и е в изпълнение на две министерски постановления и след международно проведен търг.

С обвинение вече е и бившият министър на енергетиката Петър Димитров, който също е извикан за разпит.

Само преди 10 дни прокуратурата поиска официално имунитета и на депутатът от ГЕРБ и бивш енергиен министър Делян Добрев именно заради казуса „Белене“, а Добрев доброволно се отказа от него. Утре и той е извикан в следствието.

Енергийният министър в оставка Теменужка Петкова също е била разпитана, но само като свидетел.

Освобождават Гагаузов, Димитров и Овчаров от ръководни постове в енергетиката

Плащаме спешно 400 млн. евро на Русия за АЕЦ "Белене"

Борисов: Няма да позволим България да бъде заобикаляна

Сагата "Белене"

Проектът АЕЦ "Белене" започва още през последните години на социализма. Строителството продължава до май 1990 г., когато проектът е спрян с решение на правителството на Андрей Луканов. През май 2004 г. тогавашният премиер Симеон Сакскобургготски обяви официално размразяването на проекта и заяви, че до края на годината ще бъде определен инвеститорът и ще бъде възобновено строителството.

През 2006 г., по времето на Тройната коалиция, е проведен търг, който е спечелен от руската "Атомстройекспорт", дъщерна компания на държавната корпорация "Росатом". Базовата цена на бъдещата втора атомна централа беше за малко под 4 милрд. евро. За изграждането на централата беше създадена проектна компания между НЕК и германската RWE.

През лятото на 2009 проектът започна да буксува, през есента RWE се оттегли от проекта, а от "Росатом" твърдяха, че проектът е печеливш и че цената ще е 6,3 млрд. евро. Проектът беше замразен през март 2012 г. от правителството на Бойко Борисов. В началото на септември същата година "Атомстройекспорт" заведе дело срещу НЕК за 1 млрд. евро за неизплатени вече извършени дейности по проекта "Белене". Впоследствие сумата беше увеличена.

На 16 юни 2016 г. Арбитражният съд при Международната търговска палата в Женева взе решение в полза на „Атомстройекспорт” в спора му с НЕК. Съдът постанови щетите на „Атомстройекспорт” да бъдат компенсирани с 620 милиона евро. На 28 септември народните представители окончателно одобриха Законопроекта за предоставяне на помощ за изплащане на задължения на НЕК в размер на 1 млрд. и 270 млн. лв. Тези пари трябва да бъдат използвани за погасяване на задълженията на компанията към руската страна.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Шофьори карат с над 200 км/ч на автомагистрала „Тракия“

Шофьори карат с над 200 км/ч на автомагистрала „Тракия“

България Преди 6 минути

Пътни полицаи са установили трима водачи, движещи се в аварийната лента

Обри Плаза проговори открито за загубата на съпруга си

Обри Плаза проговори открито за загубата на съпруга си

Свят Преди 14 минути

Сценаристът и режисьор Джеф Баена почина на 47-годишна възраст на 3 януари

Милиардер се готви да посети останките на „Титаник“ - първи след трагедията с „Титан“

Милиардер се готви да посети останките на „Титаник“ - първи след трагедията с „Титан“

Свят Преди 1 час

Мистериозният пътешественик иска лично да обяви, че е първият човек, посетил „Титаник“ след трагедията

Снимката е илюстративна

Възрастна жена изчезна в Казанлъшко, издирват я

България Преди 1 час

Баба Кръстина отглеждала малко стадо и го изкарвала на паша, но в понеделник вечер не се прибрала в обичайното време

<p>Мрачните детайли от класически детски приказки</p>

Мрачните детайли от класически детски приказки

Любопитно Преди 1 час

Тези обичани приказки често произхождат от мрачен и зловещ източник

<p>Номинираха студентите&nbsp;в Сърбия&nbsp;за наградата &quot;Сахаров&quot;</p>

"Никой не може да игнорира тази бруталност": Протестиращите студенти в Сърбия са номинирани за наградата "Сахаров"

Свят Преди 1 час

Номинацията е по инициатива на словенската депутатка в ЕП Ирена Йовева и на австрийския ѝ колега Хелмут Брандщетер

<p>Макрон: Путин е ламя</p>

Макрон: Путин е хищник, ламя, постоянна заплаха за Европа

Свят Преди 2 часа

Френският президент каза, че "Русия е станала трайно дестабилизираща сила и потенциална заплаха за много от нас"

Без заплати и провизии: Индийски моряци остават изоставени в морето с месеци

Без заплати и провизии: Индийски моряци остават изоставени в морето с месеци

Свят Преди 2 часа

„Това е военна зона. Всичко, което искаме, е да се приберем бързо у дома“

Снимката е илюстративна

Зодиакални воини: 3 знака, които никога не се предават

Любопитно Преди 2 часа

Астролозите разкриват кои зодии притежават изключителна издръжливост и вътрешна сила, позволяваща да преодоляват дори най-тежките житейски предизвикателства

Динозаври и спомени от минали животи в осмата седмица на „Великият понеделник“

Динозаври и спомени от минали животи в осмата седмица на „Великият понеделник“

Любопитно Преди 2 часа

Гласуването е активно, а всички участници в него могат да спечелят награди

Хали Бери отбеляза 59-ия си рожден ден по бельо и върху патица (СНИМКИ)

Хали Бери отбеляза 59-ия си рожден ден по бельо и върху патица (СНИМКИ)

Любопитно Преди 3 часа

Звездата от „Жената котка“ навърши 59 години на 14 август

<p>Украйна:&nbsp;Това е доказателство, че Путин не иска мир</p>

"Това е доказателство, че Путин не иска мир": Русия удари Украйна с 270 дрона и 10 ракети

Свят Преди 3 часа

Атаката разтърси централния украински град Кременчук и остави стотици потребители в Полтавска област без ток

Мълния предизвика пожар в Кърджалийско

Мълния предизвика пожар в Кърджалийско

България Преди 3 часа

Огънят е обхванал около три декара площ и е бил потушен преди да нанесе щети на 100 декара смесена гора

Снимката е илюстративна

Тир катастрофира на пътя София - Варна

България Преди 3 часа

Шофьорът е самокатастрофирал и е излязъл от пътното платно

Където AI среща креативността: бъдещето на дизайна в програмата по графичен дизайн на SoftUni Creative

Където AI среща креативността: бъдещето на дизайна в програмата по графичен дизайн на SoftUni Creative

Технологии Преди 3 часа

В тази посока е обогатена програмата по графичен дизайн на SoftUni Creative – с най-актуалните AI тенденции и практики