"Българската Коледа" дарява модерно оборудване на Неонатологичното отделение в МБАЛ Благоевград

Никога не е късно да се дипломираш: 70-годишен пенсионер завърши медицина

Никога не е късно да се дипломираш: 70-годишен пенсионер завърши медицина

17-годишно момче построи ядрен реактор

17-годишно момче построи ядрен реактор

94-годишна художничка превърна селото си в галерия

94-годишна художничка превърна селото си в галерия

Щастлива развръзка: Хирурзи спасиха прерязана ръка на мъж от Благоевград

Щастлива развръзка: Хирурзи спасиха прерязана ръка на мъж от Благоевград

Преродена. Ванеса, която се изправи срещу анорексията

Знаете ли коя е Ана? Тя  може да е влязла в дома ви без изобщо да подозирате за нея.  Само че тя никога не идва замалко. Никога не се нанася с багаж. Отначало може дори да не я забележите. Когато обаче влезе в семейството ви, животът се обръща наопаки.

Тя може да се нанесе в ума на дъщеря ви, сина ви, най-добрата приятелка... Тя кара човека, който се гледа в огледалото никога да не може да види истинския си външен вид. Кара го да гладува. Да смята, че единствената мисия на живота му е да сваля още  и още килограми.

Познавате ли Ана?

„АНА“ – така пациентите, болни от анорексия наричат болестта. Дават й собствено име.

Ана обаче не е всесилна. Ана може да бъде победена. И днешната ни история е пример за това, че винаги има надежда.

„Преродена“ – историята на Ванеса и храната

Ванеса Николова
Ванеса Николова Източник: Ванеса Николова, личен архив

Ванеса е едва на 20 години. Зад гърба си обаче тя има кариера на модел, професионален състезател по волейбол, работила е като журналист, редактор. Говори свободно седем езика. И е професионален боец със страхове. Храната е слабото й място. Но тя го превръща в сила.

Докато това се случи, минават две трудни години. Години, в които "АНА" се нанася в ума на Ванеса.  И започва да й пречи да вижда себе си такава, каквато е.

Началото

“Всеки път, когато връщам лентата назад, сякаш виждам различни периоди, в които се е проявила болестта”, започва разказа си Ванеса. Какво се е объркало в живота й? На пръв поглед, изглежда че тя има предпоставки за безпроблемно детство.

Ванеса Николова
Ванеса Николова Източник: Ванеса Николова, личен архив

Родена е в България, но когато е на 2-годишна възраст, семейството й се мести да живее в Испания. Там Ванеса получава началното си образование. Поради смесената среда, в която израства, тя научава свободно 7 езика. Всеки би я описал като детето-мечта. „Моите родители никога не са имали никакви проблеми с мен“, спомня си Ванеса.

Семейството се връща обратно в България. Именно тогава Ванеса за първи път се сблъсква с реалност, в която се справя трудно. „Бях свикнала със съвсем различен манталитет. В Испания хората са много по-отворени и това те научава да бъдеш по-наивен. Което обаче не е полезно за теб самия. Не можех да се интегрирам“.

Въпреки че среща трудности със завръщането си у нас, Ванеса е активен тийнейджър – ходи на курсове по езици, на български народни танци,  започва да се занимава професионално с волейбол и мода.

Ванеса Николова
Ванеса Николова Източник: Ванеса Николова, личен архив

Какво обаче се обърква? „Това е въпросът, на който ако успея да отговоря, вероятно ще мога да се нарека напълно излекувана“, казва с усмивка Ванеса. В лятото на 10-ти клас, тя решава, че като всичките й съученички ще бъде на диета. И ще свали онези „излишни“ два килограма.

„До този момент не се бях интересувала от диети, не бях чела нищо за хранителните режими“, споделя Ванеса. Първият човек, който забелязва, че нещо с нея не е наред, е баба й. Ванеса спира да яде у дома, а оправданието винаги е едно и също – хранила се е навън с приятели и не е гладна.

Първоначално тя отказва да консумира тестени и нездравословни храни. След това спира картофите, месото, и накрая – почти спира да се храни. „Излишните“ 2 килограма са станали 20 за три месеца.

Вече за всички в семейството е ясно, че Ванеса има проблем. Но Ванеса все още смята, че не е достигнала „мечтаното“ тегло. Един неин хранителен ден се състои от 70 грама маруля, обилно поръсена с оцет, четвъртинка кисела ябълка или лъжица овесени ядки.

Ванеса Николова
Ванеса Николова Източник: Ванеса Николова, личен архив

Ванеса вече не се вижда с приятелите си, не ходи на училище. Отказва се от танците и волейбола – защото няма сили да стане от леглото.

Тежи 38 килограма, но дори и лекарите, които й казват, че ако не започне да се храни може да умре, не могат да я убедят, че е достатъчно слаба.

Баба ми казваше, че всеки път, когато се прибира у дома, има чувството, че изчезвам все повече и повече“, спомня си Ванеса и допълва: „Но до самия край, аз смятах, че мога да свалям още и още килограми.“

Храната, която става затвор

В периода, в който е най-зле, социалните мрежи на Ванеса са „пълни“ със страници, посветени на храната. Тя не спира да ги гледа и да готви за другите, без обаче никога да опитва. „Така хранех другите си сетива“, разказва тя.

Тя споделя за кои симптоми е добре близките да бъдат внимателни:

  • Отказ за хранене у дома
  • Рязко сваляне на килограми
  • Социална изолация
  • Отказ от всички любими дейности
  • Хората, страдащи от анорексия непрекъснато готвят за другите

Ванеса изпада в тежка депресия. Въпреки това, нищо не е в състояние да я спре да сваля килограми.

Всичко обаче се преобръща на Коледа 2017 година. Тогава Ванеса губи съзнание – от глад и недохранване. Пулсът й спира, тя потъва в мрак. Събужда се в болница и пред нея има две алтернативи. „Трябваше или да започна да се храня, или умирах“, спомня си Ванеса. Повратната точка, в която Ванеса избира живота. Избира храната да не бъде враг, а сила.

Преродена

Битката обаче предстои. „В България няма болнично заведение, в което да се лекуват хранителните разстройства. Дори да има отделни места, на които хората се справят, само в София не е достатъчно“, споделя Ванеса и допълва: „Хората възприемат анорексията като лигавщина, прищявка, а това не е така… Чувала съм коментари: „А защо просто не й дадете да яде?“, разказва още тя.

Момичето обръща внимание на още един проблем. Който понякога децата държат в ръцете си и при това – пред очите на родителите.

Ванеса Николова
Ванеса Николова Източник: Ванеса Николова, личен архив

Оставам с много лоши чувства от някои инфлуенсъри и инфлуенсърки“, казва Ванеса и допълва, че съветите им за „здравословен“ начин на живот могат да имат пагубни последици за крехката психика на тийнейджърите. „Социалните мрежи са истинско огнище за хранителните разстройства“, споделя Ванеса и разказва, че в онлайн пространството съществуват редица форуми, във Фейсбук има затворени групи, в които хора с анорексия и булимия се насърчават и окуражават как да губят още повече тегло.

Ванеса споделя, че е проявила силна воля за живот. Казала си е, че няма да се предаде и споделя, че с инат и постоянство е започнала да се захранва сама. Научила се е хапка по хапка отново да обича храната. Днес се храни интуитивно – когато и колкото й се яде. Признава обаче нещо много важно: „Килограмите се качват лесно. Но ако си възвърнал теглото си, не означава, че си излекуван. Психиката отнема много повече време“.

Ванеса не крие, че процесът на възстановяване не е никак лесен. Последствията от анорексията са свързани със стомаха, месечния цикъл при момичетата, проблеми с костите, косата и ноктите. При възстановяването трябва да бъдат посетени редица специалисти: гастроентеролог, ендокринолог, психиатър и психолог. Необходимо е да се работи с цялото семейство.


Райна Стоянова, специализант по ендокринология и диететика споделя:

  • Анорексията е психиатрично заболяване, което застрашава живота на пациента
  • Необходимо е пациентът да посети гастроентеролог
  • Необходимо е да се направи хормонален преглед на пациента, особено при момичетата може да се стигне до състояние на "аменорея"(отсъствие на цикъл)
  • Пациентите, страдащи от анорексия са застрашени от остеопороза

Днес Ванеса е автор на два романа, вторият се казва „Преродена“. Любител е на пицата и шоколада, както и на философията, че храната е енергия.

Храната не бива да бъде затвор“, казва Ванеса и допълва: „Тя не бива да бъде възприемана като цифри и таблици. Тя трябва да дава сила, енергия и да бъде удоволствие за всеки, независимо кой е и с какво се занимава“, завършва разказа си тя.


Любомира Манчева, психолог в "Живот на килограм" споделя какво е необходимо да знаем за анорексията:

  • Разликата между хранителен проблем и хранително разстройство идва, когато всичко с храната е свързано с думата "трябва" и мисълта за определено количество храна стане недопустимо
  • Необходимо е да се работи с цялото семейство, особено връзката майка-дете
  • Факторите за развитие на болестно състояние могат да бъдат свързани с опита във външна и семейна среда
  • Качването на килограми не означава, че пациентът е преборил болестта напълно
  • За какво да следят родителите:
  • Ако детето ви започва често да употребява фразата "няма да облека това, защото не се харесвам"
  • Отказва да се храни със семейството
  • Изолира се, изпада в депресия
  • Казва, че се храни здравословно и затова поетапно спира месото, бързата храна, тестените храни

От специалисти и хора, преживели болестта, ще разберем кои са симптомите и как да помогнем на наш близък или на себе си, ако забележим признаци на проблеми с храненето.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Огромно срутване на ледник срина село в Швейцария

Огромно срутване на ледник срина село в Швейцария

Свят Преди 29 минути

Много от къщите в Блатен, където живеят около 300 души, са разрушени

Великобритания обвини братята Тейт в изнасилване

Великобритания обвини братята Тейт в изнасилване

Свят Преди 46 минути

Обвиненията са били разрешени от Кралската прокуратура през януари 2024 г., но са разкрити едва сега

<p>Русия заплаши Германия с унищожение</p>

Лавров: Германия влиза във войната в Украйна

Свят Преди 3 часа

Лавров: Германия се плъзга... към своето унищожение

Пожар в дома от детството на принцеса Даяна

Пожар в дома от детството на принцеса Даяна

Свят Преди 4 часа

Сграда в имението Алторп, където принцесата е израснала и където по-късно бе погребана, е била подпалена

Нетаняху: Лидерът на "Хамас" е елиминиран

Нетаняху: Лидерът на "Хамас" е елиминиран

Свят Преди 4 часа

Израелските медии съобщиха, че Синуар е бил мишена на израелски въздушни удари

20 години затвор за хирурга, изнасилил поне 299 деца

20 години затвор за хирурга, изнасилил поне 299 деца

Свят Преди 5 часа

Ле Скуарнек няма да може да поиска условно освобождаване, докато не изтекат две трети от присъдата

Мъжете харчат милиони в OnlyFans, но не за голота – причината може да ви изненада

Мъжете харчат милиони в OnlyFans, но не за голота – причината може да ви изненада

Любопитно Преди 5 часа

Гладни за внимание, а не за еротика, мъже харчат колосални суми за любимите си модели в OnlyFans, но не за неприлично съдържание

<p>Взриви се ракета на компания на Илон Мъск</p>

Взриви се ракета на космическата компания на Илон Мъск

Свят Преди 6 часа

Въпреки това, от „Спейс Екс“ не определят инцидента като провал

Джулия Робъртс не се обръсна - и светът полудя. Защо още говорим за това?

Джулия Робъртс не се обръсна - и светът полудя. Защо още говорим за това?

Любопитно Преди 6 часа

Това непокорство дори се пренесе и върху някои от най-видимите публични личности в света

Може ли ЕС да укрепи Черно море преди Путин да удари пак?

Може ли ЕС да укрепи Черно море преди Путин да удари пак?

Свят Преди 6 часа

Брюксел обяви стратегия за инвестиции в модернизация на инфраструктурата за военни цели

<p>От хищник до реквизит за TikTok</p>

От хищник до реквизит за TikTok: Лъвовете - новият статус символ в Тайланд

Свят Преди 6 часа

„Някои хора купуват лъв и след това не могат да се справят с него“

Предлагат по-малки глоби за "обида" и "клевета"

Предлагат по-малки глоби за "обида" и "клевета"

България Преди 6 часа

Изменя се също и разпоредбата за деянието „изтезание“

"Евробарометър": Рекордно доверие в ЕС и еврото

"Евробарометър": Рекордно доверие в ЕС и еврото

България Преди 6 часа

Доверието на българите в ЕС е 53% - с един процент повече от средното

,

Защо САЩ спират да издават визи за студенти, обмен и au pair

Свят Преди 6 часа

САЩ преустановяват процедурите за прием на чуждестранни студенти до второ нареждане

Спряха делото за изключване на Пеевски, Чакъров се отказа

Спряха делото за изключване на Пеевски, Чакъров се отказа

България Преди 7 часа

Това съобщиха от ВКС, където вчера магистратите заседаваха по делото

<p>Словакия одобри продажба на месо от кафяви мечки</p>

Словакия одобри продажба на месо от кафяви мечки, защитен вид в ЕС

Свят Преди 7 часа

"Защо? Защото месото от мечка е годно за ядене“