Г одини наред германски войници рискуват живота си в Афганистан. Андреас Егерт е един от тях. Там е загубил много другари и е развил посттравматично разстройство. За него изтеглянето от Афганистан е "непоносимо".

Изведнъж всичко отново оживява - кошмарите, безсънието, целият ужас на войната в Афганистан. "Кадрите от края на мисията край Хиндукуш и връщането на талибаните на власт бяха непоносими за мен", казва бившият войник от Бундесвера Андреас Егерт пред "Дойче веле".

OOН: "Невероятен страх" цари сред жените в Афганистан

"Това отключи старите ми травми и доведе до влошаване на симптомите", допълва той.

Седем пъти Егерт е участвал в бойни мисии в Афганистан. Виждал е как негови другари загиват - и германци, и афганистанци. През 2010 преживяното на фронта отключва при него посттравматично стресово разстройство, от което не се е излекувал и до днес. "И все пак аз само се разболях, докато мои другари загубиха живота си, а техните най-близки загубиха любим човек", казва той.

Каква е играта на Китай с талибаните в Афганистан

Защо отидохме в Афганистан?

Точно поради това за ветерана от Афганистан е непоносимо да гледа как всичко, за което някога се е борил, сега рухва. Непоносим е и фактът, че талибаните отново контролират страната. "За мен това е ужасно: намираме се отново там, където бяхме преди 20 години. Талибаните се развиха, днес те са дори по-добре оборудвани от германската армия – имат повече хеликоптери в изправност. Звучи ужасно, но трябва да го кажа", посочва Егерт.

Талибаните обявиха правителство

Бившият военнослужещ от Бундесвера, който днес живее в Бон, се съгласи да говори пред обществено-правната телевизия ARD за отварянето на старите рани - за разлика от много други травматизирани негови колеги, които категорично отказват. Особено голям е гневът в Съюза на ветераните от германските мисии зад граница. След като и последният самолет на Бундесвера кацна на летището на връщане от Афганистан, без да бъде посрещнат от нито един политик, по телефона заваляха гневни обаждания, казва председателят на организацията Бернхард Дрешер. "Хората изразяваха своя гняв и разочарование, заля ни истинска лавина от емоции – най-вече от хора, които са травматизирани от тези събития", казва той.

Колко и какви оръжия оставиха САЩ на талибаните

Риск от радикализация сред ветераните

Дрешер предупреждава за риска от опасна радикализация сред ветераните. Той посочва, че само през тази година са били основани две нови десни групировки на ветерани, настроени революционно. А оттеглянето от Афганистан и свързаният с това гняв сега заплашва да засили тези тенденции. "Последните събития в Кабул се възприемат като "политически провал", който обезсмисля напълно мисията в Афганистан", разяснява Дрешер.

И всичко това се случва с военни, които са рискували живота си в Афганистан, а след това е трябвало години наред да се борят за признание, терапия и обезщетение за получените травми. "Липсващото подобаващо признание от страна на държавата само засилва у тези хора убеждението, че те вече не са представлявани от политическия център. Непременно трябва да предотвратим евентуалната им радикализация", казва още Дрешер.

Именно тези опасни екстремистки залитания тревожат и ветерана от Афганистан Андреас Егерт. Той обаче има и много другари, които незабавно биха се върнали в Афганистан, за да помагат. Но това е невъзможно. "Те са чувстват безсилни. Това, че не могат да помогнат, им се отразява много лошо", уверява той.

Егерт също се опитва да помага. Той се ангажира в Съюза на ветераните от задграничните мисии с помощ за всички негови колеги, които не могат да се справят със сегашната ситуация. Това, казва той, му помага да намали малко непоносимото усещане за безсилие.

- Скъпи, можеш ли да ми изневериш с друга жена? - Нави ме...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

България Преди 30 минути

По случая е образувана проверка и е съставен констативен протокол

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

Свят Преди 1 час

Невероятно е, че зашеметяващите загуби на хора и оборудване все още не са спрели руската армия

<p>Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение&nbsp;</p>

Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение от 1,74 по скалата на Рихтер

Любопитно Преди 1 час

Не само феновете на Тейлър Суифт могат да предизвикват миниземетресение, доказаха учени

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Бързината като стратегия: икономиката няма да чака

Любопитно Преди 1 час

Международната обстановка допълнително се нагнетява и от митническата политика на Тръмп

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

Започва ремонт на пети блок на АЕЦ "Козлодуй"

България Преди 1 час

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" работи съгласно графика за електропроизводство

Задържаха за 24 часа баща, ударил двете си деца

Задържаха за 24 часа баща, ударил двете си деца

Свят Преди 2 часа

По случая е образувано досъдебно производство

<p>Съперничещи си лагери в битката за нов папа</p>

Кардиналите на кръстопът: Какво следва след смъртта на папа Франциск

Свят Преди 2 часа

Подробности четете в следващите редове

Изписаха от "Пирогов" още трима от пострадалите при пожара в Кочани

Изписаха от "Пирогов" още трима от пострадалите при пожара в Кочани

България Преди 2 часа

В болницата остава за лечение един последен пациент – 21-годишен мъж, който е в стабилно състояние и продължава възстановяването си

Снимката е илюстративна

Кораб с хуманитарна помощ за Газа е бомбардиран от безпилотни самолети

Свят Преди 2 часа

Корабът се е насочвал към палестинската територия

Заловиха кокаин за 3 млн. лева на "Дунав мост 2" при Видин (ВИДЕО)

Заловиха кокаин за 3 млн. лева на "Дунав мост 2" при Видин (ВИДЕО)

България Преди 2 часа

Дрогата била скрита в хладилен камион с турска регистрация

<p><strong><span style="color:#ff0000;">Къща на ужасите:</span></strong> деца видяха слънцето за първи път от 4 години</p>

Къща на ужасите: деца видяха слънцето за първи път от 4 години

Свят Преди 3 часа

В емоционален изблик те започнали да хипервентилират и се хвърлили на моравата, за да погалят тревата

<p>&bdquo;Готов съм за санкции&ldquo; &ndash; Вучич няма да се откаже от посещението си в Русия</p>

„Готов съм за санкции“ – Вучич няма да се откаже от посещението си в Москва за 9 май

Свят Преди 3 часа

„Думата ми е обвързваща, дума, дадена не само в международна рамка, но и на моя народ, на всички. Никой друг не трябва да ходи, никой друг не трябва да плаща цената. Аз ще отида“, увери Вучич, който не е бил в Русия от нахлуването ѝ в Украйна през февруари 2022 г.

<p>Каква е нетната стойност на Майк Уолц?</p>

Тръмп отстрани Майк Уолц: Нови промени в екипа за национална сигурност

Свят Преди 3 часа

Тръмп назначава Марко Рубио за временен заместник и номинира Уолц за нов посланик в ООН

Инцидент на гара Сахране в Павелбанско, спряха бързия влак Бургас - София

Инцидент на гара Сахране в Павелбанско, спряха бързия влак Бургас - София

България Преди 3 часа

По предварителна информация той е свързан с неправомерно пресичане на железопътната линия