Д ържавата знае кой стои зад Върбакова. Не е възможно малка българска фирмичка да купи едно от най-големите дружества в страната.

Ако някои няма собствени средства, а не кредити, изобщо не може да влезе през вратата на ЧЕЗ да преговаря. Това коментира вицепремиера от правителството на Симеон Сакскобурготски Николай Василев в ефира на "Събуди се" по NOVA.

ЧЕЗ ще проучи може ли България да участва в сделката

БСП предлагат нов вариант за ЧЕЗ без Гинка Върбакова

Министър Петкова: Гинка Върбакова е почтен човек

Той определи като абсурдна ситуацията държавата да влиза в сделката. Василев коментира, че когато преди 2 седмици се заговори за купуването на ЧЕЗ от „Инерком“, това е било най-лошото, което може да се случи. Но в момента най-неприятният изход от ситуацията ще бъде държавата да влезе в сделката.

"Файненшъл таймс" за проблемите на ЧЕЗ в България
"Файненшъл таймс" за проблемите на ЧЕЗ в България Източник: БГНЕС

По негови думи държавата е лош купувач и не е добра идея политиката да се смесва с икономиката. „В БДЖ ли държавата се справя много добре като собственик, в пощата, в Топлофикация София ли?“, попита Николай Василев.

Той коментира първата реакция на държавата след обявяването на покупката от малка фирма, която беше, че дружеството не трябва да се национализира. 

„За мен най-лошият вариант е с парите на данъкоплатците държавата да участва в една сделка, която е доста странна, на цена, която не е определена от държавата. Изобщо само лоши новини“, заяви бившият вицепремиер.

По думите на Василев има достатъчно механизми да се разпадне сделката, особено след широкия обществен отзвук, от който се разбра, че повечето хора са против.

„Едно обаждане от Дондуков 1 до няколко централи на банки или на други държави, могат да спрат сделката, ако това е целта. В никакъв случай държавата не трябва да се замесва, защото ще помогне на група незнайни за нас хора да купят ЧЕЗ с държавни пари“, заяви Николай Василев
 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Георги Велинов

Легендарният Георги Велинов е в тежко състояние

България Преди 1 час

Той е обявен за футболист номер 1 на България за 1981 г.

Арестуваха Шая Лабъф за нанасяне на телесна повреда

Арестуваха Шая Лабъф за нанасяне на телесна повреда

Свят Преди 1 час

Актьорът е задържан и срещу него са повдигнати две обвинения

Страсбург осъди България за закон за внедряването на агенти на ДАНС в частни фирми и НПО

Страсбург осъди България за закон за внедряването на агенти на ДАНС в частни фирми и НПО

България Преди 3 часа

Според съда в Страсбург, законът позволява на ДАНС да внедрява агенти без съгласието на собствениците и без ограничение във времето, създавайки риск от „произвол и злоупотреби“

Възходът и трагедията на Лиса „Left Eye“ Лопес: Необичайните обстоятелства около смъртта на звездата от TLC

Възходът и трагедията на Лиса „Left Eye“ Лопес: Необичайните обстоятелства около смъртта на звездата от TLC

Свят Преди 3 часа

Ето всичко, което трябва да знаете за Лиса „Left Eye“ Лопес и необичайните обстоятелства около нейния край

,

„Застраховка“ за живот след смъртта: Украински войници масово замразяват генетичен материал

Свят Преди 3 часа

В условията на опустошителна война Украйна е изправена пред невидима заплаха – демографски срив

България изпрати 2025 г. с 61,4 милиарда лева държавен дълг: Къде отидоха парите?

България изпрати 2025 г. с 61,4 милиарда лева държавен дълг: Къде отидоха парите?

България Преди 3 часа

В края на 2025 г. държавният дълг на България достигна 61,4 милиарда лева, което представлява 27,1% от икономиката на страната. Въпреки че дефицитът е удържан в рамките на критичните за Еврозоната 3%, данните на Министерството на финансите разкриват сериозен натиск върху хазната – разходите за заплати и социални плащания са скочили с милиарди, докато държавата е ускорила харченето и по проектите от Плана за възстановяване

Справедливост след 40 години: Обвиниха мъж за убийството на приятелката му в Германия през 1984 г.

Справедливост след 40 години: Обвиниха мъж за убийството на приятелката му в Германия през 1984 г.

Свят Преди 3 часа

Една стара ДНК проба върху шал и признание, закъсняло с 40 години, сложиха край на едно от най-загадъчните „студени досиета“ в Бавария. Повече от четири десетилетия след убийството на 19-годишната Мария Кьолер през 1984 г., нейният бивш приятел е изправен пред съда, след като години наред се е крил в Турция и дори е живял под фалшива самоличност в същия германски град

Обвиняемият по делото за Сияна остава в ареста

Обвиняемият по делото за Сияна остава в ареста

България Преди 3 часа

Становището на прокуратурата беше подкрепено и от частното обвинение

Мерки за сигурност в София заради годишнината от гибелта на Левски

Мерки за сигурност в София заради годишнината от гибелта на Левски

България Преди 4 часа

Служителите на НСО ще извършват проверки, промени в транспорта

„Като две капки вода“ счупи три рекорда

„Като две капки вода“ счупи три рекорда

Любопитно Преди 4 часа

Повече от половината от телевизионните зрители (18-59 г.) снощи избраха любимото развлекателно предаване

Трима ученици починаха, след като бяха хипнотизирани от директора си

Трима ученици починаха, след като бяха хипнотизирани от директора си

Свят Преди 4 часа

През пролетта на 2011 г. трима ученици от един и същ малък град във Флорида починаха - и тримата преди това бяха хипнотизирани от директора си, д-р Джордж Кени

Разследване за обрязване в Белгия пали скандал със САЩ

Разследване за обрязване в Белгия пали скандал със САЩ

Свят Преди 4 часа

Ванденбрук: Европейският съюз е щит срещу сплашване

,

Интернационално меню от професионалисти и мечтатели сервира премиерата на Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 4 часа

Боксьор, медицинска сестра и културист са сред новите претенденти в пъстрите отбори на шеф Виктор Ангелов

Съратник на Путин иска Русия да отвърне на удара, ако конфискациите на руски кораби продължат

Съратник на Путин иска Русия да отвърне на удара, ако конфискациите на руски кораби продължат

Свят Преди 5 часа

Патрушев: Да не забравяме, че много кораби плават под европейски флагове

Огромен пожар унищожи театър "Саназаро" в Неапол

Огромен пожар унищожи театър "Саназаро" в Неапол

Свят Преди 5 часа

Театърът, открит през 1847 г., е една от историческите ценности на града

<p>Формула &quot;5+2&quot;: Ако изборите бяха днес</p>

"Мяра": Пет партии влизат в НС, две са на ръба - ако изборите са в средата на февруари

България Преди 5 часа

Изследването отчита 51,5% потенциална избирателна активност и декларативна подкрепа за основните формации