Т урското министерство на здравеопазването огласи редица правила във връзка с COVID-19, които се въвеждат на работните места в условията на нормализиране.

Това са допълнителни правила към приетата преди това наредба-наръчник за работа в условията на пандемия.

Новото е, че на работни места /офиси и др./ с над 10 души персонал ще има отделен служител, който ще контролира и ще е отговорен за спазването на задължителните епидемиологични мерки от страна на персонала. Служителят ще бъде отговорен за осигуряването на социална дистанция както на работното място, така и при действия с външни лица.

Турция връща полицейски час и задължителни маски

Няма да се приемат посетители и гости отвън. За тази цел още на входа ще бъде поставена уредба за недопускане на външни лица.

Приемането на клиенти ще се извършва контролирано, с ограничителни места за дистанция.

Препоръчва се поставянето на стъклени или плексигласови прегради в офисите за избягване на контакта на служителите с външни хора.

Допълнителни правила се въвеждат и за сезонните работници на полето.

COVID-19: Заразата от големите градове плъзна към Югоизточна и Черноморска Турция

Превозването на работниците ще се извършва контролирано, с осигуряване на дистанция в превозните средства.

Местата за квартируване на сезонните работници ще бъдат под контрола на местните полицейски служби. Забраняват се контактите на сезонните работници с местното население. Всички техни нужди ще се посрещат от служители на фирмата-работодател.

Работодателят ще бъде отговорен за спазването на хигиенните мерки, осигуряването на храна, извозването на работниците до и от полето и т.н., и подлежи на санкции за неспазване.

Коронавирус: ръст на заразените в някои страни по света

"С маски и на разстояние както в морето, така и на плажа"

По-рано днес в публикация турският в. "Акшам" написа: "Социална дистанция и в морето, и на плажа".

Текстът е посветен на мерките за безопасност срещу коронавируса на плажовете в Турция, които бяха отново отворени от 1 юни.

"Турция е най-сигурната страна в Европа в областта на туризма", твърди ресорният министър Мехмет Ерсой, цитиран от вестника. Думите му са във връзка със сертифицирането на хотелите и заведенията в страната като безопасни за COVID-19. Както посочи министърът, общо 1650 хотели и ресторанти са кандидатствали за удостоверението досега.

Нова вълна на коронавируса, Гърция пуска само българи и влизащи от България

За да убеди чужденците и техните правителства, че пътуването до Турция е безопасно, Анкара започна програма за "здравословен туризъм", която предвижда определени изисквания за туристическите обекти, така че да бъдат сертифицирани като надеждни срещу разпространението на COVID-19.

Сертификатите, че изискванията са покрити, се издават от Турския институт за стандартизация /ТИС/. Той следва да удостовери, че базата за настаняване и хранене на хотела отговаря на определени критерии за безопасност предвид епидемията от коронавирус.

"Гражданите спазват правилата! Почиващите прилагат мерките, плажовете са хигиенични", отбелязва "Акшам" в репортаж от Мармарис.

Броят на чадърите на проверения от вестника плаж, дълъг километър и широк 300 метра, е бил намален от 300 миналата година на 200 тази, а разстоянието между тях е увеличено от 4 на 7 метра, констатира изданието. Кабинките за преобличане, душовете и тоалетните се дезинфекцират след всяко влизане.

Пътуваме без карантина до 16 държави

Забранено е пушенето заради опасността от разпространение на заразата чрез фасовете, но са отделени специални пространства за пушачите. Почиващите носят маски на плажа, а при плуване спазват дистанция от 1,5 метра помежду си, пише още вестникът.

"Епидемията не е приключила", предупреждава в заглавие "Йени месаж", като цитира данни на Световната здравна организация, че за последните осем дни броят на заразените с коронавирус е нараснал с един милион, достигайки 9,5 милиона души.

"И у нас положението изобщо не е добро", отбелязва вестникът. След процеса на нормализация броят на случаите на заразени с COVID-19, регистрирани в Турция, е нараснал до 190 165, а смъртните случаи превишават пет хиляди. На 23 юни е бил отбелязан рекорд на броя на настанените в интензивни отделения за последния месец - 893 души. Това бележи повишаване от 40 на сто на тези пациенти спрямо първата седмица на юни, посочва още изданието.

Държави, обвинени в криене на данни за коронавируса

Турският здравен министър междувременно отбеляза, че средната възраст на заразените с коронавирус в Турция е намаляла от 41 на 32 години, пише в. "Тюркие".

Фахреттин Коджа не предвижда обаче нови ограничения за гражданите. "Не преживяваме втора вълна, а виждаме последиците от първата", уточни той.

Актуални данни за разпространението на COVID-19 по света можете да намерите тук.

- Мамо, боли ме коремчето! - Празен стомах така боли! - Теб затова ли те боли главата?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Мистериозната мозъчна болест поразява 500 души, кой е лекарят, който отказа да се предаде</p>

Мистериозната мозъчна болест в Ню Брънзуик: 500 пациенти и лекарят, който отказа да спре

Свят Преди 34 минути

Петстотин души в малка канадска провинция бяха диагностицирани с мистериозна мозъчна болест. Какво би означавало за пациентите, ако се окаже, че болестта никога не е била реална?

Украински медии: Чеченският лидер Кадиров страда от бъбречна недостатъчност, обсъжда наследници

Украински медии: Чеченският лидер Кадиров страда от бъбречна недостатъчност, обсъжда наследници

Свят Преди 47 минути

Кадиров в момента е в собствената си болница в Чечня заедно с членове на семейния му клан

Китай отговори на Тръмп за Гренландия

Китай отговори на Тръмп за Гренландия

Свят Преди 49 минути

Китайското министерство на външните работи защити арктическите си операции

Пожар избухна зад кулисите на Златните глобуси 2026 (ВИДЕО)

Пожар избухна зад кулисите на Златните глобуси 2026 (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

За щастие, огънят е бил „бързо потушен“ и изглежда никой не е пострадал

Шофьор блъсна жена на пешеходна пътека в Сливен

Шофьор блъсна жена на пешеходна пътека в Сливен

България Преди 1 час

Пострадалата е откарана в болнично заведение, без опасност за живота

<p>Студ скова България: Отчетоха -22&deg;C тази сутрин</p>

Студ скова България: Отчетоха -22°C на връх Мусала

България Преди 1 час

Обявен е жълт код за студено време в цялата страна

<p>Парламентарната рулетка се завърта отново: Кога Радев ще връчи втория мандат</p>

Румен Радев: В близките дни ще бъде връчен вторият мандат

България Преди 1 час

Надявам се да имаме едно добро темпо, така че да не бавим изборния процес, каза държавният глава

След окървавените протести: Иран - ситуацията е "под пълен контрол"

След окървавените протести: Иран - ситуацията е "под пълен контрол"

Свят Преди 1 час

Протестите "станаха насилствени и кървави, за да дадат извинение" за намесата на Тръмп

<p>Фирмите искат служители, които използват AI оптимално</p>

Фирмите не заменят хората с AI, но искат служители, които знаят как да го използват

Технологии Преди 1 час

Изкуственият интелект засега не е заплаха за работните места, а по-скоро възможност. Хората, които могат да го използват пълноценно, се радват на по-голям интерес от работодателите във все повече сфери, казват експерти

<p>Не се пенсионирайте още! Пенсията ви може да скочи с 4% годишно</p>

Колко ще порасне пенсията, ако продължите да работите след пенсиониране

България Преди 2 часа

194 700 българи продължават да се осигуряват след навършване на 65-годишна възраст

Димитър Рачков се сгоди с половинката си Виктория

Димитър Рачков се сгоди с половинката си Виктория

Любопитно Преди 2 часа

Новината съобщи бъдещата младоженка в социалните мрежи

,

Празник е! Ето кой празнува имен ден

Любопитно Преди 2 часа

В 1219 г. свети Сава станал основател на самостойната Сръбска църква

"Битка след битка" и "Хамнет" триумфираха на Златните глобуси

"Битка след битка" и "Хамнет" триумфираха на Златните глобуси

Любопитно Преди 2 часа

Водеща на 83-тата церемония на наградите "Златен глобус" беше комедийната актриса Ники Глейзър

<p>Промяна в курса на еврото</p>

Еврото поскъпна спрямо долара

Пари Преди 2 часа

Единната европейска валута се разменя за 1,1634 долара, или с 0,15 на сто под нивото си от петък