Б ългария е на 26-о място по заболеваемост на 100 000 души от населението от COVID-19 в Европа. Страната ни продължава успешно да държи развитието на епидемията под контрол и не се позволява претоварване на здравната система. На национално ниво е осигурен и необходимият ресурс от предпазни средства и медикаменти за срок до 6 месеца напред. Това докладва министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов на премиера Бойко Борисов по време на среща на Националния оперативен щаб в Министерския съвет.

Още данни от актуалната ситуация с разпространението на COVID-19 в България и прилаганите мерки пред премиера представиха също председателят на Националния оперативен щаб и началник на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски, директорът на Националния център по заразни и паразитни болести и член на щаба проф. Тодор Кантарджиев, директорът на столичната РЗИ д-р Данчо Пенчев, директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов и министърът на финансите Кирил Ананиев, съобщават от Министерския съвет.

Здравният министър изтъкна, че България заедно с още три страни са единствените в Европа с отрицателна тенденция по отношението на новорегистрираните случаи, които у нас падат с 6,5% през последните две седмици. Докато за същия период средната тенденция в Европа е за покачване от  22%.

„Готовността на здравната ни система продължава да е на високо ниво“, посочи министър Ангелов.

„В България много добре се управлява прилагането на мерките за справянето с коронавируса. Така че към момента абсолютно нищо не налага различни мерки от тези, които имаме“, акцентира министър-председателят Бойко Борисов.

Ръст на заразените с коронавирус, починали

Премиерът бе категоричен, че няма да се правят КПП-та и опроверга всякакви спекулации за затварянето на градове и въвеждане на нови ограничения за хората. Борисов изтъкна, че държави с по-строги мерки от тези в България, в момента са с много по-лоши показатели от нас.

Премиерът разпореди да се възобнови практиката за предоставяне веднъж седмично на медиите на актуална информация за епидемичната ситуация у нас на брифинги с оглед и на започващите сезонни грипни и вирусни инфекции.

„На първо място ни е важно здравето, на второ – да запазим икономиката да работи“, подчерта Борисов. Той добави, че благодарение на мерките 60:40 и 80:20 са запазени близо 300 000 работни места и изрази специална благодарност към всички доктори, сестри, лаборанти и санитари за денонощните им грижи във времето на пандемия. „Увеличението на заплатите в РЗИ и социалните служби с 30% е абсолютно изработено, заслужено и оценено от хората“, категоричен бе премиерът.

Заразените с коронавирус ученици и учители у нас се увеличават

В хода на срещата финансовият министър Кирил Ананиев докладва на премиера, че в проектобюджета за догодина са предвидени средства за заявените в Европейската комисия бройки ваксини, както и ресурс за осигуряването на лични предпазни средства и дезинфектанти. Гарантирано е също изплащането на подкрепата от 1000 лв. на хората на първа линия в борбата с коронавируса като ще бъде удължен срокът за получаване и ще бъде разширен обхватът на медицинския и немедицинския персонал, имащи право на подкрепата.

Председателят на Националния оперативен щаб и началник на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски посочи, че ситуацията във въоръжените сили също е под пълен контрол, не се допуска разпространение на заразата при курсантите и учебният им процес е в ход. Директорът на столичната РЗИ д-р Данчо Пенчев докладва, че обстановката в София по отношение на коронавируса е спокойна и регионалните здравни инспекции имат готовност да предоставят предпазни средства при поискване.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна осъди руски агент на 15 години затвор

Украйна осъди руски агент на 15 години затвор

Свят Преди 5 минути

Докато се е преструвал, че е жена, агентът е опитвал да установи координатите на евентуални цели за удари

Издирват жена, изчезнала в района на „Горна баня"

Издирват жена, изчезнала в района на „Горна баня"

България Преди 1 час

Излязла да се разходи без телефон и без документи в неделя

Клингбайл: Топката е в полето на Владимир Путин

Клингбайл: Топката е в полето на Владимир Путин

Свят Преди 3 часа

Вицеканцлерът каза, че Германия ще “поеме отговорност“ за предоставянето на гаранции за сигурност

Германия повдигна обвинения на американец за шпионаж в полза на Китай

Германия повдигна обвинения на американец за шпионаж в полза на Китай

Свят Преди 4 часа

Американският гражданин е обвинен, че е предлагал военни тайни на Пекин

Откриха тялото на милионер на дъното на Мраморно море

Откриха тялото на милионер на дъното на Мраморно море

Свят Преди 4 часа

Халит Юкай беше собственик на корабостроителна фирма

Млад мъж загина при катастрофа в Пазарджишко

Млад мъж загина при катастрофа в Пазарджишко

България Преди 4 часа

Колата напуснала платното за движение и се блъснала в стоманобетонен стълб

Обявиха верните отговори на матурата по профилиращ предмет

Обявиха верните отговори на матурата по профилиращ предмет

България Преди 4 часа

На държавния изпит по професионална квалификация в частта му по теория на професията гимназистите писаха по различни теми, свързани с тяхната специалност

Донатела Версаче

Донатела Версаче изглежда невероятно на 70 години

Любопитно Преди 5 часа

Донатела демонстрира стройната си фигура, позирайки в бяла рокля с пайети, като свежото ѝ лице беше изложено на показ

„Български пощи“ спират приемането на пратки за САЩ

„Български пощи“ спират приемането на пратки за САЩ

България Преди 5 часа

Причината е в планираните промени от Администрацията на САЩ

Джокович стартира US Open с победа и нов исторически рекорд

Джокович стартира US Open с победа и нов исторически рекорд

Свят Преди 5 часа

В следващия кръг четирикратният шампион в Ню Йорк ще срещне американеца Закъри Свайда

Сняг заваля в Румъния

Сняг заваля в Румъния

Свят Преди 6 часа

Минус 1,7 градуса, са били отчетени в района на Марамуреш и Трансилвания рано тази сутрин

Украйна осъди Уди Алън за участие във филмов фестивал в Москва

Украйна осъди Уди Алън за участие във филмов фестивал в Москва

Свят Преди 6 часа

Носителят на четири "Оскара" говори за изкуствения интелект и сподели мрачен спомен от посещение в СССР

Мистериозна планета с размерите на Земята може да се крие отвъд Нептун

Мистериозна планета с размерите на Земята може да се крие отвъд Нептун

Любопитно Преди 6 часа

Съществуването на Планета Y би обяснило някои аномалии около Нептун

<p>Върховният лидер на Иран с остра критика към Тръмп</p>

Върховният лидер на Иран с остра критика към Доналд Тръмп

Свят Преди 6 часа

Иран е в сериозен сблъсък със САЩ и западните сили относно бъдещето на ядрената си програма за обогатяване на уран

Разследват смъртта за жена, загинала при катастрофа

Разследват смъртта за жена, загинала при катастрофа

България Преди 6 часа

Местопроизшествието е запазено, създадена е организация за извършване на оглед

Младеж е в кома след инцидент с тротинетка

Младеж е в кома след инцидент с тротинетка

България Преди 6 часа

Пострадалият е с отнета шофьорска книжка след употреба на алкохо