О микрон ще влезе у нас по празниците. Епидемиологичното разпространение ще е през януари. Това каза епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев, консултант по ваксиниране към Столичната Община в ефира на NOVA.

Здравният министър свиква експертен съвет в понеделник

"Много важно за Коледа е ако някой го боли гърлото, киха или кашля, има грипни симптоми, да не се събира с хора", коментира той като допълни, че за повече безопасност същото важи и за хората, които скоро са се прибрали от чужбина.

По думите на специалиста, и ваксинираните, и преболедувалите не са достатъчно добре защитени срещу този вариант на коронавируса. Затова трябва бустерна доза от ваксините.

Ваксините за деца от 5 до 11 години за COVID-19 идват у нас на 20 декември

"Омикрон" има голям брой мутации, 32 на брой в S-протеина, необходим на патогена, за да заразява клетките, които правят вируса по-реносим и опасен", отбеляза още проф. Кантарджиев.

Той подчерта още, че при него съществува т.нар. "имунологично бягство", т.е. имунизираните и преболедувалите коронавируса не са достатъчно добре защитени от "Омикрон". Изследванията обаче показали, че вместо да се разработва нова ваксина, би било по-добре да се постави бустерна доза, която създава достатъчно антитела, предпазващи от тежка форма на заболяването.

Николай Витанов за "Омикрон": През февруари ще имаме проблеми

Днес пристига първата доставка на ваксините за деца от 5 до 11 години. Очакват се около 42 000 дози от препарата на Pfizer, които ще пристигнат в три пункта – в София, Пловдив и Велико Търново. След това ваксините ще бъдат разпределени към цялата страна.

Проф. Кантарджиев отбеляза, че никой няма да налага натиск децата да бъдат ваксинирани.

Междувременно справка на изследваните положителни проби на COVID-19, публикувана в сайта на Центъра по заразни и паразитни болести /НЦЗПБ/ показва, че новият вариант на коронавируса "Омикрон", не е засечен в България.

В НЦЗПБ чрез целогеномно секвениране са анализирани 367 клинични проби със SARS-CoV-2. При всички тях е установен вирусен вариант "Делта", който според СЗО е причислен към вариантите с повишено значение за общественото здраве.

Клиничните проби са взети от пациенти с COVID-19 в периода 02.11-02.12.2021 г. и са изпратени от 30 различни лечебни заведения от 24 области на страната.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Украински дрон е свален при опит да достигне Москва

Свят Преди 5 часа

Това съобщи в канала си в месинджъра Мах кметът на града Сергей Собянин

.

Мицкоски: Реконструкция на правителството веднага след местните избори

Свят Преди 6 часа

Според него, тези избори няма да бъдат вратата за Демократичния съюз за интеграция на Али Ахмети към правителството

Снимката е илюстративна

Яхта се обърна край Бургас, спасиха капитана

България Преди 8 часа

Вероятно заради техническа неизправност лодката е започнала да се пълни с вода и това е предизвикало обръщането ѝ

Джокович: Сърбия е на ръба на гражданска война

Джокович: Сърбия е на ръба на гражданска война

Свят Преди 9 часа

Тенисистът каза, че общата атмосфера в страната е превърнала спорта във второстепенна грижа за много от гражданите

Историята като бойно поле: Как миналото преследва Украйна днес

Историята като бойно поле: Как миналото преследва Украйна днес

Свят Преди 10 часа

Историята често е била в лоши ръце за Украйна – ето някои паралели и капани

Изслушват Мария Филипова за зам.-омбудсман на 2 септември

Изслушват Мария Филипова за зам.-омбудсман на 2 септември

България Преди 10 часа

На 18 август омбудсманът Велислава Делчева внесе в Народното събрание кандидатурата на Мария Филипова за заместник-омбудсман

Първата дама на Турция призова Мелания Тръмп да покаже съчувствие и към децата в Газа

Първата дама на Турция призова Мелания Тръмп да покаже съчувствие и към децата в Газа

Свят Преди 10 часа

Емине Ердоган посочва, че заглушеният смях на децата не е нещо, което се случва само в Украйна

Зеленски: Украйна никога няма да подари земята си на руските окупатори

Зеленски: Украйна никога няма да подари земята си на руските окупатори

Свят Преди 11 часа

Денят на държавното знаме е официално въведен на 23 август 2004 г.

Разкриха причината за смъртта на Лони Андерсън

Разкриха причината за смъртта на Лони Андерсън

Свят Преди 11 часа

Обичаната актриса е загубила живота си вследствие на изключително рядка и агресивна форма на рак – метастатичен лейомиосарком на матката

Голям пожар в Сливен, пет екипа се борят с огъня (СНИМКИ)

Голям пожар в Сливен, пет екипа се борят с огъня (СНИМКИ)

България Преди 12 часа

В гасителните дейности активно се включват и доброволци

Трагедия в Китай: Мост се срути, 12 работници загинаха, издирват четирима

Трагедия в Китай: Мост се срути, 12 работници загинаха, издирват четирима

Свят Преди 12 часа

Шестнадесет работници са били на съоръжението в северозападна китайска провинция Цинхай, когато стоманено въже се е скъсало

От Санторини до Корфу - почивката в Гърция може би вече никога няма да е същата

От Санторини до Корфу - почивката в Гърция може би вече никога няма да е същата

Свят Преди 12 часа

Туризмът отдавна е един от икономическите стълбове на Гърция, като само през 2024 г. е донесъл 21,7 милиарда евро за икономиката

Задържаха мъж за палежи на автомобили в Бургас

Задържаха мъж за палежи на автомобили в Бургас

Свят Преди 13 часа

Причините за палежите се изясняват

Снимките на "Емили в Париж" спряха след смърт на снимачната площадка във Венеция

Снимките на "Емили в Париж" спряха след смърт на снимачната площадка във Венеция

Свят Преди 13 часа

Помощник-режисьор е починал по време на заснемането на една от последните сцени

Гилейн Максуел: Списък с клиенти на Джефри Епстийн не съществува

Гилейн Максуел: Списък с клиенти на Джефри Епстийн не съществува

Свят Преди 14 часа

Евентуалният списък с клиентите на Джефри Епстийн е в основата на сериозно напрежение между Доналд Тръмп и част от неговите привърженици

,

Уволниха шефа на Агенцията за военно разузнаване на САЩ

Свят Преди 14 часа

Това съобщи вицепредседателят на сенатска комисия