З а съжаление лятото няма да спре развитието на коронавирус епидемията. Не по-малко от 70-80 на 100 трябва да се инфектират, след чак след това постепенно тя ще угасне. Това заяви имунологът и алерголог акад. Богдан Петрунов в ефира на "Здравей, България" по NOVA

Спад на заразените с коронавирус у нас за последното денонощие

"В началото на епидемията 1 човек заразяваше 2 до 4ма души. После беше спаднал показателят под 1 - 0,085. Сега е 1,1 – 1,2 - но очевидно епидемията си продължава пътя", коментира имунологът.

"Основното решение на проблема е създаването на колективен имунитет", добави той.

Много нови заразени с коронавирус в България, починал

За съжаление обаче той се създавал много бавно и не бил толкова качествен. 

"Последното изследване в Бургас показа, че само 1-2% имат наличие на антитела. Такова проучване беше направено по-голямо в Женева - там показа имунитет у не повече от 8-10 % от хората", каза академикът.

Според Петрунов ваксината няма да е панацея в никакъв случай и до 1 година такава наистина ще има.

"Сега има най-малко 120 предложения за ваксина. Ще я имаме в края на 2021 или по-догодина. Засега обаче разчитаме на Т-клетъчния имунитет и груповия инмунитет, а сега никой не може да каже какъв ще е характерът на имунитета, който се създава от тази ваксина. Т.е. есента ние можем да разчитаме на едно усилване на пандемията", обясни имунологът.

Той бе категоричен, че носенето на маска в банките, градския транспорт, аптеките, болниците и като цяло на обществените места, е задължително.

Д-р Сила за коронавируса: Какво ще се случи наесен, никой не може да каже

"Виждам единствено в метрото спазване на маските, в тролей и трамвай не е така. Обществени места, банки не го виждам. Не е достатъчен контрола. Няма друг път. Постоянна дезинфекция, маски и дистанция", подчерта акад. Петрунов.

Той отбеляза, че след пика на епидемията през март – април, около средата на май има слизане надолу, когато са се разхлабили всички мерки. И сега всичко тръгвало отново нагоре.

"В началото на епидемията 1 човек заразяваше 2 до 4-ма души. После беше спаднал показателят под 1 - 0,085. Сега е 1,1 – 1,2 - но очевидно епидемията си продължава пътя", подчерта имунологът.

"Идването на грипа е неизбежно – декември, януари, няма значение. Той ще се наложи върху коронавируса. Може да се окаже грамадно изпитание за здравната система. В този смисъл това, което направи щаба е правилно, аз ги подкрепям, не виждам какво друго можеше да направи", добави още Петрунов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

МВР на Северна Македония: Издирваме извършителя на нападението срещу българското посолство

Свят Преди 1 час

Полицията ще работи по установяване на мотивите за вандалския акт

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Изпращат още стотици полицаи в Минесота след протестите

Свят Преди 1 час

Този уикенд в цялата страна бяха планирани над 1000 прояви в знак на протест срещу усилията на федералното правителство за депортиране на нелегални имигранти и срещу извършеното в сряда убийството на 37-годишната Рене Гуд.

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Нападение над българското посолство в Скопие (СНИМКИ)

Свят Преди 5 часа

Ведомството го определя като недопустимо посегателство срещу статута на дипломатическата мисия

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Силни ветрове и торнадо в Гърция причиниха щети, спряха фериботи и преобърнаха самолети

Свят Преди 6 часа

В Западна Гърция силна градушка удари град Патра на полуостров Пелопонес, а в крайбрежния град Рио морето буквално излезе на брега

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Почина Ерих фон Даникен – теоретикът на извънземните

Свят Преди 6 часа

Сред неговите най-известни твърдения е, че пирамидите в Египет са построени с помощта на същества от друга планета

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Зеленски обвини Русия в целенасочен терор над украинците

Свят Преди 7 часа

Той написа в социалните мрежи, че през изминалата седмица руската армия е използвала срещу Украйна около 1100 дрона, 890 управляеми бомби и 50 ракети от различни видове

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Тръмп призова Куба да приеме "сделка, преди да е станало твърде късно"

Свят Преди 7 часа

Тръмп добави, че в тази страна, обхваната от тежка криза, "изглежда, всичко се разпада"

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

Лекари от "Пирогов" се борят за живота на 200-килограмов пациент

България Преди 7 часа

Освен наднормено тегло, той има извънредно тежко чернодробно увреждане, остър токсичен хепатит и напреднали последици от продължително обездвижване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Задържаха помощник на Нетаняху за възпрепятстване на разследване

Свят Преди 7 часа

Полицията не назова името на задържания, но израелски медии съобщиха, че става дума за Цахи Браверман – настоящ началник на кабинета на Нетаняху

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Турският актьор Джан Яман е освободен от ареста

Свят Преди 8 часа

Джан Яман бе задържан с още 6 души

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Южна Корея ще разследва твърденията на Пхенян за нарушено въздушно пространство

Свят Преди 8 часа

Южнокорейската Служба за национална сигурност каза, че правителството планира да разгледа последния инцидент с дрона заедно с военните и полицията, а резултатите ще бъдат докладвани незабавно

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Иранският президент обвини САЩ и Израел в подклаждане на размирици

Свят Преди 8 часа

До изказването му се стига на фона на демонстрации, които заливат улиците на Ислямската република през последните седмици

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

"Да изхвърлим боклука": Граждани протестираха на ул. "Московска"

България Преди 9 часа

Участниците поставиха чували с боклук на улицата пред сградата на Общината

Внимание! Скална маса ограничи движението София - Самоков

Внимание! Скална маса ограничи движението София - Самоков

България Преди 9 часа

Движението в района на ВЕЦ "Пасарел" временно се осъществява двупосочно в една лента

<p>Човешки останки са открити сред бушуващите горски пожари в Австралия</p>

Човешки останки са открити сред бушуващите горски пожари в Австралия

Свят Преди 10 часа

От средата на седмицата Югоизточна Австралия е в плен на гореща вълна, довела до избухването на горски пожари

<p>София се дави в боклук: Трифонов обвини кмета Терзиев в &quot;некадърност&quot;</p>

София се дави в боклук: Слави Трифонов обвини кмета Васил Терзиев в "некадърност"

България Преди 10 часа

Лидерът на ИТН обвинява кмета Васил Терзиев за кризата с отпадъците, хаоса в движението и лошото почистване на снега