О коло 1800 са децата емигранти в България, за които е подадена молба за международна закрила. От тях 1200 са регистрирани като непридружени. 1601 от децата са непълнолетни, а 215 са малолетни. Почти всички са момчета.Това съобщи председателят на Агенцията за закрила на децата Ева Жечева. 

По закон децата до 18-годишна възраст не могат да бъдат задължавани да остават насила в бежанските центрове и по тази причина много от тях ги напускат и се озовават във вътрешността на страната ни.

За миналата година у нас има 460 такива деца. Какво се случва с тях след това никой не знае.  Има случаи, когато дете, регистрирано в България и избягало от центъра, след това е намирано в Германия, където то само е открило родителите си.

Съществен проблем е възможността децата да бъдат използвани от терористите. През 2015 година в София от Германия пристигат братче и сестриче - и двете на възраст между 12 и 14 години. Те пътуват с баща си към Сирия. В Германия децата са живели в изолирана и крайно религиозна обстановка, където са били обучавани еднотипно и основно в религиозни практики. 

След като са били заловени, децата са били настанени в кризисен център и са отказали да се хранят и да пият вода, заради което наблюдаващият прокурор е разпоредил да бъдат прехвърлени в МВР болница, където с помощта на преводачи е работено с тях. След като са укрепнали, децата са били върнати в Германия.

Каква е съдбата на всички деца на емигранти остава неясно дори и след като бъдат регистрирани и се положат грижи за тях, защото още с пристигането си в страната тези деца са с неустановена възраст. Освен това в повечето случаи пътуват с хора, с които нямат никаква роднинска връзка. Когато бъдат регистрирани тези деца могат да получат настойничество от някой от групата емигранти, с които пътуват, но могат да получат настойничество и от кметовете на общините, обясни Жечева.

Вижте още за бежанската криза:

Австрийският канцлер иска България да затвори границите си

Хепатит плъзна в мигрантския лагер край Идомени

Бежанците започват да си тръгват от Европа

Междувременно стана ясно, че гръцките власти са решили през следващите няколко дни да евакуират всички емигранти от лагера до Идомени близо до границата с Македония. Те трябва да бъдат разместени на различни места в Гърция", съобщи назначеният за координатор първи зам.-министър на националната отбрана на Гърция Димитрис Вицас в интервю за британския вестник „Файненшъл таймс” (The Financial Times).

По думите на Вицас ще са необходими най-малко две години, за да се решат проблемите на емигрантите, които вече са стигнали 47 000 души. Той изрази загриженост, че дори ако на срещата на върха в Брюксел бъде одобрен планът за борба с миграционната криза, Анкара може да откаже да приеме икономическите емигранти, блокирани в Гърция. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Гренландски партии: Не искаме да бъдем американци

Гренландски партии: Не искаме да бъдем американци

Свят Преди 22 минути

Политическите сили призоваха САЩ да престанат с „презрителното си отношение към Гренландия“

Протести срещу ICE продължават след фаталната стрелба в Минеаполис

Протести срещу ICE продължават след фаталната стрелба в Минеаполис

Свят Преди 28 минути

37-годишна американска гражданка Рене Гуд беше простреляна в колата си по време на операция на Службата за имиграция и митнически контрол в сряда

Лидерът на ФАРК  призовава за единство срещу американския интервенционизъм

Лидерът на ФАРК призовава за единство срещу американския интервенционизъм

Свят Преди 48 минути

Сянката на интервенционисткия орел надвисва над всички, каза Иван Мордиско

Южнокорейски дрон е навлязъл във въздушното пространство на КНДР

Южнокорейски дрон е навлязъл във въздушното пространство на КНДР

Свят Преди 55 минути

Южнокорейските власти „никога няма да избегнат отговорността за ескалацията на напрежението“

<p>Геополитически разлом: Иран обвини&nbsp;САЩ в подклаждане на хаос</p>

Иран обвини САЩ за насилието на протестите пред Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 1 час

Иран осъжда "продължаващото, незаконно и безотговорно поведение на САЩ"

БСП избира нов състав на Изпълнителното си бюро

БСП избира нов състав на Изпълнителното си бюро

България Преди 1 час

"Членовете на ръководството на левицата взеха това решение като акт на колективна отговорност"

<p>САЩ ще решават кои петролни компании могат да инвестират във Венецуела</p>

Тръмп: САЩ ще решават кои петролни компании могат да инвестират във Венецуела

Свят Преди 1 час

Добивът на петрол във Венецуела спадна под един милион барела на ден

<p>CES 2026 ни показа, че AI излиза от виртуалния свят</p>

CES 2026 ни показа, че AI излиза от виртуалния свят и навлиза във физическия

Технологии Преди 1 час

Най-голямото изложение за електроника тази година отправи ясно послание. Изкуственият интелект вече не се "събира" само в смартфоните и е готов да навлезе в реалния свят чрез все повече умни системи, роботи и дори автомобили, за да е навсякъде

Кой не трябва да яде авокадо: Разберете дали сте в списъка

Кой не трябва да яде авокадо: Разберете дали сте в списъка

Любопитно Преди 1 час

Авокадото се счита за здравословен плод, богат на здравословни мазнини, витамини и минерали

Защо Великобритания забрани рекламите на тези храни

Защо Великобритания забрани рекламите на тези храни

Свят Преди 1 час

Във Великобритания отдавна има данък върху захарта и захарните изделия, а сега влезе в сила и нова мярка за борба срещу затлъстяването

"Хитра и проницателна": Какво се знае за съпругата на Мадуро

"Хитра и проницателна": Какво се знае за съпругата на Мадуро

Свят Преди 1 час

Силия Флорес от години е най-влиятелната жена във венецуелската политика

Как Мариупол стана сцена на руско пропагандно шоу

Как Мариупол стана сцена на руско пропагандно шоу

Свят Преди 1 час

Стотици деца, жени и възрастни бяха потърсили убежище в театъра на Мариупол през 2022 г., за да се спасят от руските бомби

Експлозия в жилищна сграда в Мадрид, жертва и ранени

Експлозия в жилищна сграда в Мадрид, жертва и ранени

Свят Преди 9 часа

Пожарникари пропълзяваха през отломките, за да извадят оцелелите

Момче нападна съученичка с нож в Словения

Момче нападна съученичка с нож в Словения

Свят Преди 11 часа

Пострадалата ученичка е била приета в болница

Страшни бури удариха Франция, Германия и Великобритания

Страшни бури удариха Франция, Германия и Великобритания

Свят Преди 12 часа

Стотици хиляди останаха без ток