65

Е вропа не помни такъв наплив на имигранти от Втората световна война насам и въпреки затварянето на границите и споразумението с Турция, човешкият поток изглежда няма начин да бъде спрян.

Паника в Алепо - 50 000 избягаха 

Ужасът от войната в 23 кадъра: Алепо ПРЕДИ и СЛЕД

Как, която и да е държава може да предотврати преминаването на милиони невъоръжени хора, ако те се струпат на нейната граница? Няма изход от подобна ситуация, който да не бъде окачествен като престъпление от международната общност.

За ставащото обвиняват „Ислямска държава“ и войната в Сирия, но корените на бежанската криза са по-дълбоки.

Близкият изток, по-голямата част от Африка и централна Азия от десетилетия са разкъсвани от военни конфликти. При това тези региони генерират постоянен бежански поток, който обаче никога не е достигал размери като сегашните.

Какво кара афганистанци, сирийци, иракчани и хиляди други да търсят убежище в Европа?

Основните фактори, направили възможна бежанската криза са два, при това, те са свързани. Единият е Интернет, а другият е „Арабската пролет“.

Глобалната мрежа наистина направи света по-малък. През миналия век хората в много региони от Азия и Африка не знаеха нищо за останалата част от Земята. За тях не само телевизията, но и електричеството беше лукс. Единствената достъпна електронна технология за масова комуникация беше радиото, но много домакинства, например в Афганистан или Кения, нямаха достъп дори до него.

В тези земеделски икономики хората живееха така, както са го правели техните предци векове наред. Единствената промяна в бита им бяха автоматите „Калашников“, заменили традиционните хладни оръжия в гражданските и междуплеменните конфликти.

Семейство пуши опиум в Афганистан, 2006 г.
Семейство пуши опиум в Афганистан, 2006 г. Източник: GettyImages

През изминалото десетилетие обаче тази картина рязко се промени. Евтините китайски мобилни устройства достигат до всяка част на света, независимо колко бедна или отдалечена е тя. Където няма електричество с тях идват соларни батерии.

Така хората в централна Азия и Африка, живели допреди десетина години в битови условия, непроменени до голяма степен от столетия, изведнъж се сблъскаха с технологиите на XXI век. Техният светоглед рязко се разшири, като в същото време светът стана по-малък за тях.

Централна Африка и по-специално Кения е пример за този технологичен скок. Страната, където голямото мнозинство от населението никога не е виждало стационарен телефон, сега е водеща по отношение на мобилните комуникации. В нея има над 40 милиона абонати на мобилни телефони, т.е. над 90% от населението притежават такива устройства. Мобилните разплащания са с по-голям дял от тези с пари в брой. А близо половината кенийци имат достъп до интерент.

Спешно вдигат 4 метра ограда в Пъстрогор

И ямболско въстана срещу мигрантите

В същото време икономиката на Кения продължава да е основно земеделска и повечето хора нямат достъп до обикновени битови удобства като течаща вода. Освен това в страната се намира и най-големият бежански лагер в света – „Дадааб“, в който живеят стотици хиляди имигранти от Южен Судан и Сомалия. Подобно на турския президент Реджеп Ердоган, сега кенийските власти заплашват да пратят бежанците към Европа. Заедно със съседна Етиопия, в Кения има около 1,5 милиона имигранти.

В Афганистан положението е подобно. Над 90% от населението имат достъп до мобилни комуникации. Още през 2014 г. потребителите в разтърсваната от гражданска война страна получиха 4G интернет от Etisalat, оператор от Обединените арабски емирства.

Как да обясните на хора, живеещи в условия, подобни на тези от средновековието, че трябва да останат, там където са, когато през мобилния си телефон или таблета си те виждат Западния свят?

И все пак тези хора, дори когато пристигнат в Германия, остават далеч от Европа. Техният начин на мислене, бит и култура изостават с десетилетия, а в някои аспекти и със столетия, от общоприетите за европейците.

Интернет направи възможна и „Арабската пролет“. Преди бунтовете и протестите, организирани в социалните мрежи, местните тоталитарни режими, подобно на управляващите в Турция и Кения сега, спираха бежанския поток.

Интернет прави възможно и самото пътуване на бежанците към Европа. Той реално е дори по-важен за имигрантите от храната и водата. За да намерят пътя си през непознатите държави, за да знаят къде да отседнат и най-важното, за да кандидатстват за убежище, бежанците се нуждаят от достъп до глобалната мрежа. Връзките с трафикантите на хора обичайно се осъществяват през социалните мрежи. Чрез смартфоните си имигрантите също така поддържат контакт със своите семейства. Повече от половината от тези, пристигнали в Европа, са мъже, но обикновено тяхната цел е да се установят и да направят възможно имигрирането на техните жени, майки, бащи и деца.

В този нов малък свят е много трудно границите да бъдат защитени без да се нарушават международните закони и общоприетите правила на хуманността.

Тогава, как Европа може да спре бежанската криза? Единият начин е да се създадат страни – буфери по границите, като Турция и Египет, за които европейците да си затварят очите за нарушаването на човешките права в замяна на ограничаването на миграционния поток. Това обаче може да е само краткосрочно решение.

Другият вариант е създаването на толкова негативен образ на Европа в глобалната мрежа, че бежанците да спрат да идват. Това е просто невъзможно за осъществяване. Дори в България, която „се радва“ на такъв лош имидж, бежанският поток не спира.

И накрая, Европа може да инвестира и да наложи своите културни стереотипи на хората в Азия и Африка. Когато те заживеят подобно на европейците, бежанският поток няма да е вече проблем, застрашаващ самите основи на европейската цивилизация.

Коментари 65
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

65 коментара
 
Помогни на някой в беда и той ще си спомни името ти... когато пак е в беда.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Приятели ли са наистина актьорите от &quot;Приятели&quot;</p>

Лиса Кудроу разкрива приятели ли са наистина актьорите от "Приятели"

Любопитно Преди 2 минути

Актрисата се е учила от някои от актьорите, които според нея са били по-добри

Главчев: Рамката на бюджета е известна, тя показва, че се стремим към еврозоната

Главчев: Рамката на бюджета е известна, тя показва, че се стремим към еврозоната

България Преди 3 минути

Повишават се доходите на българските граждани и се запазват данъчните ставки на основните преки и косвени данъци, заяви премиерът

Мъж и дете пострадаха при катастрофа на АМ "Тракия"

Мъж и дете пострадаха при катастрофа на АМ "Тракия"

България Преди 1 час

Сигналът за инцидента е получен малко след 21:00 часа във вторник

НС създаде две комисии - за безводието и огнищата на чума и шарка по животните

НС създаде две комисии - за безводието и огнищата на чума и шарка по животните

България Преди 1 час

Те трябва да установят всички факти и обстоятелства

40 години от Възродителния процес: Говорят бивши лагеристи от Белене

40 години от Възродителния процес: Говорят бивши лагеристи от Белене

България Преди 1 час

Своите истории разказаха бивши лагеристи от "Белене" в периода 1984 - 1987 г.

„Ще се изчерпим“: Британската министърка предупреди, че местата в затворите намаляват

„Ще се изчерпим“: Британската министърка предупреди, че местата в затворите намаляват

Свят Преди 2 часа

Правителството ще построи четири нови затвора през следващите седем години, с което ще създаде 6 400 нови места

Увеличават пенсиите от 1 юли 2025 г.

Увеличават пенсиите от 1 юли 2025 г.

Пари Преди 2 часа

Това обяви временният управител на НОИ Весела Караиванова - Начева по време на обсъждането на проекта на бюджета на ДОО на Тристранката

„Ще те убия!“: Повдигнаха обвинение на мъж, заплашвал и пребил баба си

„Ще те убия!“: Повдигнаха обвинение на мъж, заплашвал и пребил баба си

България Преди 2 часа

34-годишният е нанесъл телесна повреда на възрастната жена, съобщиха от прокуратурата

Кейт Мос и Николай фон Бисмарк

Кейт Мос заряза граф Бисмарк, искала да се забавлява

Любопитно Преди 2 часа

Музикантът Джейми Хинс е единственият, който убеждава Кейт да се омъжи, но не успява да я укроти и бракът им се разпада

„По възможно най-сигурния начин“: Как Асад стигна до Москва?

„По възможно най-сигурния начин“: Как Асад стигна до Москва?

Свят Преди 2 часа

Ще бъде ли предаден Асад на Международния наказателен съд, коментира Сергей Рябков - зам.-министър на външните работи на Русия

"Движение за права и свободи - Ново начало" включи абревиатурата ДПС в наименованието на ПГ

"Движение за права и свободи - Ново начало" включи абревиатурата ДПС в наименованието на ПГ

България Преди 3 часа

Това се случи с допълнение към заявлението за регистрация

Петима вече станаха заподозрените за смъртта на Лиъм Пейн

Петима вече станаха заподозрените за смъртта на Лиъм Пейн

Свят Преди 3 часа

Още двама работници от хотела в Буенос Айрес, където той почина, бяха уведомени, че вече са обект на официално разследване

<p>В колко часа Карлос Насар ще се бори за световна титла</p>

Карлос Насар се готви за нов рекорд във вдигането на тежести, три титли в една година

България Преди 3 часа

В колко часа да стискаме палци на нашето момче Карлос Насар