С ъветите за сигурност на Антъни Албанезе повтарят първите инструкции, давани от ИТ служителите по света: изключете го и после го включете отново. И в двата случая мотивите са едни и същи. Рестартирането на компютъра спира всички работещи приложения и връща машината в познато състояние. За ИТ специалистите това може да отстрани всякакви странности. От гледна точка на сигурността то може действително да премахне някои видове зловреден софтуер. Но рестартирането на телефона е само една част от осигуряването на безопасност. 

"Живеем в свят, в който много, много хора смятат, че вземането на подходящи предпазни мерки за киберсигурност е обезсърчително, отнема много време и е сложно - умората от киберсигурността е реална. Изключването на телефона за кратко всеки ден обаче не изисква много усилия и е изключително лесно за изпълнение", заяви по електронната поща Аарон Драпкин, автор на Tech.co за киберсигурност, пред Lifewire. 

[gallery]12919[/gallery]

Може би рестартирайте телефона си

Макар че рестартирането може да бъде универсално средство за лечение на компютър, който не работи, по отношение на сигурността то е ефективно най-вече срещу определен вид заплахи. Целенасоченият зловреден софтуер, насочен към конкретно лице, може да бъде доставен чрез т.нар. експлойт от нулев ден - софтуерна уязвимост, която е толкова нова, че все още не може да бъде защитена от нея. Един често срещан нулев ден е съобщението "без кликване".

Атакуващият изпраща внимателно подготвено съобщение до iPhone на мишената и то разгръща зловреден софтуер, без дори да е необходимо потребителят да щракне (или докосне) каквото и да било. След това съобщението ще се изтрие, така че жертвата да не знае за атаката. 

Това е ужасяващо, но ако рестартирате телефона си, експлойтът ще бъде премахнат и нападателят ще трябва да го изпрати отново. Дори АНС препоръчва ежедневно рестартиране за тази цел - но само за хора, които могат да бъдат мишена. Изключително малко вероятно е да станете жертва на такава целенасочена атака, освен ако не сте политически дисидент, журналист, политик и т.н. Но трикът с рестартирането все пак може да направи своята магия в други области. 

"Това, което ще направи изключването на телефона ви всяка вечер, например, е да гарантира, че редовно изключвате приложения, които изискват постоянна връзка, за да следят дейността ви или да събират данни от устройството ви", казва Драпкин. "Но това зависи изцяло от вида на въпросния зловреден софтуер и от това колко мощен е той. Съществува цяла гама от съвременни киберзаплахи, пред които са изправени потребителите, и които са твърде сложни, за да бъдат осуетени чрез просто изключване на телефона за няколко минути всяка вечер."

Защо да изключвате телефона си?

[gallery]6512[/gallery]

Тогава защо да оставяте телефона изключен за пет минути? Защо просто не го рестартирате? Защото рестартирането не е същото като "студено зареждане". Защо. Дори експертите не знаят, въпреки че същите тези експерти могат да измерят разликите между двете процедури. 

Следователно важната част е самият рестарт, независимо как го правите. Ако не друго, то ще гарантира, че устройствата ви продължават да работят безпроблемно. При лаптопа рестартирането може да е мъчително. Трябва да запазите отворените документи, а след като приключите, може да се наложи да отворите отново приложенията или да пренаредите прозорците. Но с iPhone или iPad трябва веднага да се върнете там, където сте спрели. Може би стартирането на няколко приложения отнема малко повече време, но няма страшно. 

Разбира се, най-добрата ситуация е изобщо да не се заразявате със зловреден софтуер. Както беше споменато, вероятността експлойт от нулев ден, без кликване, да бъде пропилян върху непозната цел, е малка, но има много други начини да станете жертва. Защитата е проста и ясна, но трябва да сте безмилостни към себе си по отношение на спазването на правилата.

"Изключително важно е потребителите да внимават да не отварят непоискани имейли, никога да не изтеглят непознати прикачени файлове, да не кликат върху потенциално зловредни връзки в имейли, съобщения в социалните мрежи или SMS-и и да внимават за приложенията, които инсталират на устройствата си", заяви експертът по сигурността и поверителността на ProPrivacy Оливър Лий по електронната поща на Lifewire. 

И така, трябва ли да изключвате телефона си за пет минути всеки ден, докато "миете зъбите си", както предлага австралийският премиер? Защо не? Още по-добре е да го изключите и да направите кратка медитация или просто да погледнете през прозореца. Така поне ще сте сигурни, че телефонът няма да ви създава проблеми.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 3 минути

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 52 минути

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 3 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 3 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 4 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 4 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 4 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 5 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 5 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 6 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 6 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 6 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 6 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 7 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия