Р адикалната палестинска групировка "Хамас" обвини днес министър-председателя на Израел Бенямин Нетаняху, че "отказва" да сключи примирие в ивицата Газа, предаде Франс прес.
"Нетаняху умее да проваля един след друг кръговете от преговори за прекратяване на огъня", обяви в изявление ислямистското движение.
🚨 Netanyahu Accused of Blocking Gaza Ceasefire Progress by Hamas
— The Tradesman (@The_Tradesman1) July 14, 2025
Hamas has publicly accused Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu of deliberately stalling negotiations for a Gaza ceasefire. The claim comes amid ongoing indirect talks in Doha, Qatar, where mediators from the… pic.twitter.com/MPqPLTeGjX
Израелско-палестинският конфликт представлява дългогодишно политическо противопоставяне, което се корени в териториални претенции, право на самоопределение и исторически наративи.Той обхваща територии като ивицата Газа, Западния бряг и Източен Йерусалим.
Един от ключовите "актьори" в този конфликт е палестинската групировка "Хамас", чието име е акроним на "Ислямско движение за съпротива". Основана е през 1987 г., по време на Първата интифада (палестинско въстание срещу израелската окупация). "Хамас" е ислямистка сунитска организация, която съчетава политическа дейност с въоръжена съпротива. Нейната уставна цел е освобождаването на цяла Палестина и създаването на ислямска държава. Военното крило на организацията е известно като "Бригади Иззедин ал-Касам".През 2006 г. "Хамас" печели парламентарните избори в Палестинската автономия, а през 2007 г. поема пълен контрол над ивицата Газа след въоръжен сблъсък с "Фатах", основната политическа фракция, доминираща Палестинската автономия на Западния бряг. Оттогава ивицата Газа е под блокада, наложена от Израел и Египет, което е довело до тежка хуманитарна криза и ограничени възможности за икономическо развитие.
Управлението на "Хамас" в Газа е съпроводено с множество военни конфликти с Израел.
Преговорите за примирие и прекратяване на огъня между Израел и "Хамас" са честа, но сложна част от динамиката на конфликта. Тези разговори често се провеждат с посредничеството на трети страни, като Египет и Катар. Египет традиционно играе ролята на посредник между Израел и палестинските групировки, като историята показва както успешни, така и неуспешни опити за постигане на споразумения.
Например, през юли 2014 г. военното крило на "Хамас" отхвърли предложено от Египет примирие, определяйки го като "капитулация" и заявявайки намерението си да ескалира конфликта. По това време отношенията между "Хамас" и египетските власти, водени от президента Абдел Фатах ас-Сиси, бяха обтегнати, тъй като новите египетски власти бяха забранили "Мюсюлмански братя" – организацията, от която произхожда "Хамас".
Ключовите препъникамъни в преговорите обикновено включват израелските изисквания за разоръжаване на "Хамас" и контрол върху сигурността на ивицата Газа, от една страна, и палестинските искания за премахване на блокадата и гаранции за ненападение, от друга. Отделна чувствителна тема е размяната на заложници, държани от "Хамас", срещу палестински затворници, задържани от Израел. "Хамас" често настоява за прекратяване на израелските военни операции в замяна на освобождаване на заложници, докато Израел обикновено поставя условие за пълно разоръжаване на "Хамас" и напускане на ръководството на организацията от Газа.
Последните преговори, често провеждани в Доха, Катар, също се сблъскаха с трудности. През май 2025 г. Израел изтегли целия си екип от преговарящи, след като "Хамас" отхвърли израелските условия. Решението беше критикувано от семействата на израелските заложници. Междувременно, Израел продължава военните си операции в ивицата Газа, насочени срещу лидери и инфраструктура на "Хамас". През май 2025 г. израелският премиер Бенямин Нетаняху потвърди, че израелската армия е елиминирала Мохамед Синуар, един от лидерите на "Хамас" в Газа и брат на предишния лидер Яхия Синуар. Това подчертава паралелното провеждане на военни действия и дипломатически усилия. Позицията на Нетаняху също така включва изявление, че Газа ще остане под израелски контрол след края на войната, което допълнително усложнява възможностите за трайно политическо решение и бъдещето на палестинската територия. Тези фактори допринасят за цикличния характер на конфликта и постоянното предизвикателство пред постигането на трайно примирие.