П резидентът Доналд Тръмп обяви, че Харвардският университет ще бъде лишен от статута си на освободен от данъци, като засили изключителната си заплаха на фона на по-широка конфронтация по въпросите на свободата на словото, политическата идеология и федералното финансиране както в елитното учебно заведение, така и в американската академична общност като цяло.
„Ще отнемем данъчния статут на "Харвард". Те си го заслужават!“, написа Тръмп в петък сутринта в платформата Truth Social.
Още на 15 април Тръмп загатна за идеята да се премахне освобождаването на Харвард от данъци, а Службата за вътрешни приходи (IRS) вече започна да изготвя планове за осъществяването ѝ. В петък CNN се обърна към IRS и "Харвард" с искане за коментар.
Президентът на университета заяви, че учебното заведение „няма да се откаже от своята независимост, нито ще се лиши от конституционните си права. Нито "Харвард", нито което и да е друго частно висше училище може да позволи да бъде подчинено от федералното правителство.“
"Харвард" се превърна в най-видимия противник на администрацията на Тръмп, след като съвместната работна група на Белия дом за борба с антисемитизма обяви миналия месец замразяване на федерално финансиране в размер на над 2 милиарда долара за научни изследвания. Университетът заведе дело с цел средствата да бъдат отпуснати, но разрешаване на казуса не се очаква преди средата на лятото.
Администрацията на Тръмп също така заплаши да отнеме правото на университета да приема международни студенти, ако той не се съобрази с дълъг списък от изисквания, включително: премахване на програмите за разнообразие, равнопоставеност и приобщаване; забрана на маски по време на протести в кампуса; предоставяне на дисциплинарни досиета на чуждестранните студенти и ограничаване на властта на преподаватели и администратори, които според Белия дом са „по-отдадени на активизъм, отколкото на научна дейност“.
Макар Белият дом да заявява, че целта му е да се справи с антисемитизма след протестите в университети в цялата страна заради войната в Газа, учени и водещи еврейски организации изразиха безпокойство от мащабната атака срещу "Харвард".
През последните дни университетът предприе някои символични стъпки в отговор на ултиматумите на администрацията на Тръмп — преименува Службата си за равенство, разнообразие, приобщаване и принадлежност на Служба за общност и живот в кампуса.
Университетът също така е предоставил информация на Министерството на вътрешната сигурност в отговор на искане за данни относно незаконна дейност и дисциплинарни досиета на чуждестранни студенти, макар да не е уточнил какви конкретно сведения е предал.
През тази седмица "Харвард" публикува и два обширни вътрешни доклада — единият разглежда как университетът се справя с антисемитизма и предразсъдъците срещу Израел, а другият — с прояви на враждебност към мюсюлмани, араби и палестинци. Според доклада, въпреки че ръководството на университета не отрича изцяло твърденията на Белия дом, че антисемитизмът е сериозен проблем, между двете страни съществува остро несъгласие относно това кой трябва да решава какви реформи са необходими и дали те трябва да се ръководят от федерални или университетски органи.
Мерките на "Харвард" за справяне с антисемитизма са „положителни“, заяви пред CNN тази седмица представител на Белия дом, но добави: „Това, което виждаме, не е достатъчно и всъщност вероятно ще има още съкращения във финансирането.“
Не пропускайте още от Vesti.bg:
4 деца пострадаха при тежка катастрофа в Старозагорско, бебе е с опасност за живота
Къща на ужасите: деца видяха слънцето за първи път от 4 години