„Тя беше на път да умре. Последният път, когато изкопахме гроба на един от сирийските бежанци, които намерихме в гората, ни отне шест часа. Трябва просто да започнем да копаем?“ Томас попита, отчаяно търсейки отговор на въпроса в лицето ми. Беше сутринта след тази особено мъчителна среща и беше очевидно, че той има нужда да поговори с някого. Томаш и аз предоставяхме здравни услуги на бежанци и лица, търсещи убежище, в Харманли, малък български град близо до българо-турската граница. Това разказва лекарят по вътрешни болести Набиха Ислям пред “Ал-Джазира”. 

“Ал-Джазира” разкрива личните истории на няколко души в своя репортаж.

Медицинските грижи трябваше да се предоставят от голяма международна неправителствена организация в бежанския лагер в града, но техният лекар присъстваше рядко и не желаеше да предоставя нищо друго освен най-елементарни грижи, разказва Ислям пред “Ал-Джазира”.   

Тъй като други организации не бяха допускани в лагера, двете НПО, в които Томаш и аз работехме като доброволци, бяха създали медицински пункт в близкия парк. Осигурявахме диагностика и лечение на състояния като вирусни инфекции на горните дихателни пътища, гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), пневмония, краста и ухапвания от дървеници, но по-голямата част от работата ни беше грижа за раните, посочва още Набиха Ислям. 

Ще върне ли Европа сирийските бежанци?

Тя разказва, че много от бежанците и търсещите убежище са вървели дни и седмици през гъсти гори, пълноводни реки и опасни планински проходи, за да стигнат до България, и в резултат на това са имали рани по цялото тяло. “След като пристигнаха, те бяха настанени в бежански лагери или центрове за задържане, в които имаше много краста и дървеници. Повечето рани се инфектират в тази среда. А при неадекватното хранене - чух от много хора, че храната, която им се предоставя, често е пълна с червеи - надеждата за заздравяване на раните е малка”, категорична е Ислям. 

Неправителствената организация, в която Томаш работеше като доброволец, често провеждаше издирвателни и спасителни мисии в гъстите и опасни гори, които бежанците и търсещите убежище трябваше да прекосят, за да стигнат от Турция до България. Много от тях загиват, опитвайки се да преминат границата. Когато семействата не можеха да бъдат открити, а и за да се спазят мюсюлманските ритуали, които изискват телата да бъдат погребани бързо, много от тези бежанци бяха погребвани от непознати в далечна страна в нерегламентирани гробове, казва медикът. 

След няколко часа реанимационни усилия сирийската бежанка, с която Томас се сблъсква успява да продължи да ходи за кратко. Няколко дни по-късно научихме, че в гората е намерено тяло, което отговаря на нейното описание, разказва с тъга жената.   

Тя обяснява, че има почти 10-годишен опит в този вид работа. 

Опитвахме се да осигурим медицинска помощ на група бежанци и лица, търсещи убежище, които бяха избягали от някои от най-жестоките конфликти в света на места като Сирия и Афганистан, само за да бъдат посрещнати с още по-голямо насилие, упражнявано от “Фронтекс” (агенция на Европейския съюз със седалище във Варшава (Полша), която действа в координация с граничната и бреговата охрана на държавите-членки граничният контрол на шенгенското пространство в ЕС, в областта на пространството на свобода, сигурност и правосъдие - бел.ред.) и европейската гранична полиция. 

Това са някои от историите, които Набиха Ислям е чула по време на работата си в България през лятото на 2024 г. 

Запознах се с Мохамед под едно дърво в парка близо до бежанския лагер в Харманли. Той имаше рани, които изглеждаха подозрителни. Имаше червени рани по целия си гръб, сякаш е бил бичуван многократно. Не можех да не си помисля, такива рани съм виждал само в учебниците, докато учех за жестоката трансатлантическа търговия с роби. Започнах да почиствам раните и да нанасям мехлем внимателно, разказва медикът.   

Ислям го е попитала дали би желал да даде показания, които след това е щяла да предаде на Мрежата за наблюдение на насилието в пограничните райони - коалиция от организации, които документират нарушенията на човешките права в пограничните райони. По думите ѝ мъжът се е съгласил.   

Трябваше ми преводач. Затова се обадих на един приятел, д-р Насир, афганистански бежанец, с когото бях работила, когато той и семейството му живееха в подобните на затвори лагери на остров Лесбос. Той превеждаше разказа на Мохамед на английски, докато аз слушах внимателно, спомня си медицинският служител. 

Източник: БТА

Мохамед е от Джелалабад. Десетилетията на война, бедност и глад са оставили родния му град в опустошение. Той избягал с надеждата за безопасност и възможност да спечели малко пари, които да изпрати в Афганистан, за да не гладува семейството му. Отнело му седмици да премине през Иран и Турция, за да стигне до българската граница. На място, където много от бежанските лагери и центровете за задържане са осеяни със свастики и графити „Мигрантите напускат веднага!“, той чувства, че в България има малко перспективи за интеграция. Затова няколко седмици преди да се срещнем, той тръгва пеша към Сърбия с надеждата да стигне до Германия по балканския маршрут. 

Така Набиха Ислям описва историята на афганистанския бежанец. 

На българо-сръбската граница сръбските гранични полицаи го задържат и го бият в продължение на часове, като редуват удари с юмруци и удари с камшици. След срещата с тях Мохамед трудно се движи. Липсват му няколко нокътя на краката. Сръбските гранични полицаи са ги изтръгвали един по един, продължава Набиха Ислям. 

След като се погрижих за раните на Мохамед, Ахмед ме посрещна с ръка на сърцето. Ахмед живееше в лагера и доброволно се беше съгласил да бъде наш преводач от арабски език. Той имаше нежна усмивка и безупречни маниери. Преди да избяга от Сирия, той е бил доброволен шофьор на линейка на Сирийския арабски червен полумесец в най-засегнатите райони на Дейр-Eз-Eор. 

Той ми показа снимки на телефона си от живота си в Сирия - преподаваше машинно инженерство на група нетърпеливи ученици. Той бързо прелистваше снимките и видеоклиповете. На един от тях се опитва да спаси бебе, чиято глава е частично отрязана при атака с дрон. Зачудих се какво го е мотивирало да иска да помогне на сънародниците си бежанци, след като вече е видял толкова много. Грижата на бежанците един към друг винаги ме е поразявала, казва Ислям. 

Източник: БТА

Скоро към палатката се приближи млада сирийка с никаб (част от традиционното облекло на мюсюлманските жени, което покрива лицето изцяло и остава само тесен процеп за очите - бел.ред.), където диагностицирахме и лекувахме жени и правехме медицински прегледи, изискващи повече уединение, отколкото позволяваше паркът. Халима, която беше в края на 20-те си години, ми каза, че се чувства замаяна. Тя и съпругът ѝ бяха решили да предприемат опасното пътуване от Сирия през Турция до България, докато тя е бременна в 28-ата седмица с тризнаци. Въпреки бременността си, тя е била многократно бита от трафикантите, които се опитвали да я накарат да върви по-бързо. След като се озовала на българска територия, доброволци от неправителствена организация я закарали до болница, където родила трите бебета. За съжаление те били мъртвородени.   

Измерих жизнените показатели и ѝ дадох женски мултивитамини и някои хигиенни продукти. Чувствах се напълно неадекватна. Не можех дори да започна да разбирам всичко, което тя беше загубила. Тя ме прегърна в знак на благодарност, разказва Ислям.   

Медикът посочва, че по-късно я е запознал с Ясмин, 17-годишно момиче от Сирия, и нейния възрастен баща Али.  

“Ясмин имаше ревматично сърдечно заболяване, причинено от стрептококова инфекция, която беше прекарала няколко години по-рано. Стрептококът е нещо, което при обикновени обстоятелства би било лесно лечимо с курс антибиотици. Но годините на война в Сирия са оставили здравната инфраструктура в разруха, отказвайки на много хора като Ясмин елементарно лечение и обричайки ги на живот, изпълнен с хронични заболявания. Нямаше какво да предложа. Месечните пеницилинови инжекции, от които тя се нуждаеше за вторична профилактика, не бяха достъпни в България”, казва жената. 

Имах повече късмет да купя лекарствата за диабет на баща ѝ в местна аптека, като използвах дарения от семейството и приятелите си. След като се срещнахме, за да му дадем дарените лекарства за няколко месеца, чичо Али, както го наричах, ни покани да пием чай. Това не беше първият път, в който бях поканен в дома на бежанец. И все пак винаги бях изненадан от такава топлота и гостоприемство дори при изключително трудни обстоятелства, посочва Набиха Ислям. 

Източник: БТА

Ислям обяснява, че на следващия ден тя и нейните медицински координатори са се върнали в София. Там имали клиника, в която предоставяли безплатна медицинска помощ на бежанците и търсещите убежище, стигнали до столицата.  

По време на петъчната молитва се разходих до джамията от османската епоха в центъра на София, където се запознах с едно сирийско кюрдско семейство: Леля Фатима и чичо Хамза, казва Ислям.   

Те бяха развълнувани да чуят, че съм „гост“ от Канада, и настояха да ме поканят на обяд. Леля Фатима приготви пиршество от пиле и ориз със салата от кисело мляко, което с удоволствие изядохме заедно с 15-годишния им син Хюсеин на пода на оскъдно обзаведения им апартамент. Болеше ме, че тази храна изяждаше спестяванията им, споделя жената.   

Чичо Хамза беше на 60 години и се местеше неудобно от една страна на друга заради дегенеративно заболяване на дисковете, развило се през годините на тежък труд в Судан. В продължение на почти десетилетие той е работил там като строителен работник, за да спести пари, докато войната е бушувала около семейството му в Сирия. Когато сраженията в родния му град достигат нетърпими размери, Хюсеин предприема сам коварното пътуване от Сирия до Турция и България. Като непридружен непълнолетен той успява да доведе родителите си от Сирия близо две години по-късно в рамките на програма за събиране на семейства, разказва медицинският служител. 

Когато вечерята ни приключи, погледнах телефона си, за да разбера как да се върна до джамията през лабиринтите на София. Хюсеин срамежливо предложи да ме придружи. Докато се прибирахме, той ми каза, че мечтае да стане учител по английски език. Докато е чакал две години да се събере с родителите си, е учил английски и български. Чудех се колко повече би могъл да постигне, ако обстоятелствата бяха различни, ако имаше достъп до гимназиално образование като другите деца на неговата възраст, пита се Набиха Ислям. 

Източник: iStock

Ислям обяснява, че седмица по-късно е било време да си тръгва. Докато чакала на летището в София за полета си за Канада, българските гранични полицаи многократно са я питали за „документите“ ѝ.  

“Огледах се наоколо и осъзнах, че съм единствената мюсюлманска жена на летището и никой друг пътник не беше подложен на подобен тормоз”, казва тя.   

Подсъзнателно започнах да коригирам хиджаба си, мислейки си, че ако изглеждам достатъчно добре облечена, може би полицията няма да ме сбърка с бежанец или търсещ убежище.    

Имената на всички бежанци и търсещи убежище, споменати в тази статия, са променени, за да се защити тяхната самоличност, уточняват от "Ал-Джазира".

Припомняме и тази галерия от нашия архив:

"Сигурна зона за непридружени деца": Събитие в регистрационно-приемателния център за бежанци в Харманли

* Във видеото: Експеримент: Лесно ли е непълнолетни да преминат границата сами след влизането ни в Шенген

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Какво е състоянието на пострадалите от РСМ, настанени в &quot;Пирогов&quot;</p>

"Пирогов": Тежко е състоянието на пострадалите от РСМ, настанени в болницата

България Преди 1 минута

България е поела ангажимент да приеме 14 души за лечение

Димитър Рачков и Герасим Георгиев - Геро обратно в “Като две капки вода”

Димитър Рачков и Герасим Георгиев - Геро обратно в “Като две капки вода”

Любопитно Преди 7 минути

Шоуто започна с нови водещи - Мария Бакалова и Андрей Арнаудов и завърши с победата на Звезди

Прокуратурата с информация за случая със зверствата над животни в Перник

Прокуратурата с информация за случая със зверствата над животни в Перник

България Преди 1 час

В София се проведе голям спонтанен протест срещу насилието на животни

<p>7 звезди, които са готови на всичко за роля</p>

През болка и предизвикателства: 7 звезди, които са готови на всичко за роля

Любопитно Преди 1 час

Да бъдеш актьор не е свързано само с талант и харизма, но и със способността да излезеш извън зоната си на комфорт

<p>&nbsp;&bdquo;Все още ходя на терапия заради това&ldquo; - разкритията на&nbsp;Клои Кардашиян</p>

Клои Кардашиян разкри травмиращ детски спомен, свързан с Крис Дженър

Любопитно Преди 1 час

„Все още ходя на терапия заради това“ – риалити звездата споделя как игра на криеница се е превърнала в момент, който никога няма да забрави

Историк: Русия и Беларус може да опитат атака срещу Литва

Историк: Русия и Беларус може да опитат атака срещу Литва

Свят Преди 1 час

Москва може да провокира НАТО, за да провери дали Алиансът ще защити членовете си, смятат експерти

Гмуркач едва не загина заради смъртоносен охлюв

Гмуркач едва не загина заради смъртоносен охлюв

Любопитно Преди 1 час

Конусовидните охлюви са едни от най-отровните животни на Земята

Учени създадоха биохибридна ръка с реални мускули

Учени създадоха биохибридна ръка с реални мускули

Технологии Преди 1 час

Роботиката и човешката тъкан се обединяват

,

Полицията в Ню Йорк издирва заподозрян, който подпалил мъж на "Таймс Скуеър"

Свят Преди 9 часа

През декември 57-годишната Дебрина Кавам от Ню Джърси почина, след като беше подпалена във влак на нюйоркското метро

Израел: Изстрел от Ливан удари автомобил в Авивим

Израел: Изстрел от Ливан удари автомобил в Авивим

Свят Преди 9 часа

„Всеки огън към Израел от ливанска територия представлява грубо нарушение на договореностите между Израел и Ливан“

Даниил проведе телефонен разговор с архиепископа на Северна Македония

Даниил проведе телефонен разговор с архиепископа на Северна Македония

България Преди 10 часа

Патриархът увери своя събрат, че православните християни в България се молят от цялото си сърце за упокоение на душите на починалите

Нетаняху иска да уволни шефа на Шин Бет

Нетаняху иска да уволни шефа на Шин Бет

Свят Преди 10 часа

През последните седмици Нетаняху и шефът на агенция Шин Бет Ронен Бар влязоха в публичен спор относно реформите в агенцията

Медведев: Изпращането на "миротворци" на НАТО в Украйна ще бъде равносилно на война

Медведев: Изпращането на "миротворци" на НАТО в Украйна ще бъде равносилно на война

Свят Преди 11 часа

Русия многократно е заявявала, че в Украйна не трябва да има "миротворци"

Вучич: Парламентарни избори може да се проведат на 8 юни

Вучич: Парламентарни избори може да се проведат на 8 юни

Свят Преди 11 часа

Според него, ако не бъде съставено ново правителство в законовия срок, ще се свикат избори, най-вероятно на 8 юни

Американският самолетоносач "Хари Труман"

Йеменските хуси твърдят, че са атакували американски самолетоносач в Червено море

Свят Преди 12 часа

Представител на хусите съобщи, че САЩ са нанесли 47 удари по цели в 7 области в Йемен

Президентът на Венецуела Николас Мадуро

Венецуела упрекна "незаконните" депортации от САЩ

Свят Преди 12 часа

Кабинетът в Каракас е "дълбоко възмутен от заплахата за отвличане на 14-годишни деца"