К акви са заплатите на наемниците от групата "Вагнер", що за човек е Евгений Пригожин и какви са неговите амбиции? Бившият боец от групировката Марат Габидулин отговаря на въпросите на Deutsche Welle:

От малка група наемници военната организация "Вагнер" постепенно става цяла армия със самолети, артилерия и собствена централа в Санкт Петербург. Бившият член на групата Марат Габидулин е бил съветник на Пригожин в Сирия. Пред ДВ той обяснява как функционира организацията.

Полезен за Кремъл, дразнител за руския елит: Кой е шефът на "Вагнер" Пригожин

Що за човек е ръководителят на "Вагнер" Пригожин - едно от главните действащи лица във войната на Русия срещу Украйна?

М. Габидулин: Пригожин управлява с твърда ръка, случва се да бъде и брутален, и груб. Мисли в широки мащаби и не се ограничава само в една сфера на дейност.

А Вие как се озовахте в групата "Вагнер"?

М. Габидулин: Завършил съм Висшето въздушно-десантно училище в Рязан. След това в продължение на пет години заемах различни офицерски постове. Заради бюрократични неразбории ме уволниха, бях цивилен известно време и търсех работа. Това беше през 1990-те години. Тогава влязох в контакти с престъпните среди, убих един мафиотски бос, бях осъден и престоях три години в затвора. Когато излязох, отново започнах да търся работа. През 2015 г. ми се обади един приятел и каза, че в Русия съществува паравоенна организация, в която бих могъл да се върна към предишната си професия и да се опитам да започна наново.

Става ли "неудобен" един от най-влиятелните хора в Русия

Започнах като обикновен боец, но още при първата ми мисия в Сирия станах командир на група, след което – командир на една разузнавателна част. Но бях ранен тежко и оттам нататък вече не можех да изпълнявам бойни задачи – тогава ме назначиха в централния офис.

Как е организирана дейността на групата "Вагнер"?

М. Габидулин: Групата следва правилата, определени от ръководството, което се състои от бивши военни. А когато се даде власт на руските военни, те тутакси отменят понятия като конституцията и законите, смятайки ги за либерални глупости, и установяват свои закони. Но има едно твърдо правило, което, според мен, се спазва и до днес – да не се убиват цивилни граждани, нито да им бъде отнемано имущество.

Британските тайни служби твърдят, че днес групата "Вагнер" включва 50 000 души – може ли да са толкова много?

М. Габидулин: Това е абсолютно нереалистично число – не може да бъде. Ако говорим за това колко души, включително затворници, са минали през офиса, може и да са толкова. Но оттам не следва, че и бойците са толкова. 50 000 души са цяла армия.

А как се финансира групата "Вагнер"?

М. Габидулин: Финансовото положение е добро, докато е в добро състояние държавният бюджет. Тази организация никога не е била частна – определението „частна армия“ е плод на въображението на журналистите. Частни инвестиции няма – групата се финансира от бюджета, с парите на данъкоплатците.

Според западните тайни служби издръжката на организацията възлиза на 100 милиона долара месечно. Дали е така и какви са заплатите на бойците?

М. Габидулин: Имайки предвид общите разходи и отчитайки интензивността на боевете в Украйна, изглежда много вероятно. А заплатите са по около 100 евро на ден при участие в бойни действия, т.е. може да се стигне до 3000 евро месечно. Редовно се раздават и бонуси, които зависят от значението и продължителността на битките.

Продължава ли Дмитрий Уткин да е върховен командир на групата "Вагнер"?

М. Габидулин: Да, разбира се. Той е дясната ръка на Пригожин. Те очевидно са си разпределили компетенциите – Уткин контролира дейността на групата в Африка и в Сирия, а Пригожин – в Донбас. Неговата истинска цел е да сложи ръка на целия промишлен комплекс в Донбас. Той иска да стане цар на Донбас – ни повече, ни по-малко. Като това изобщо не е невъзможно – той няма конкуренция.

Какви са отношенията между групата "Вагнер" и руското Министерство на отбраната?

М. Габидулин: Всъщност групата „Вагнер“ може да бъде определена като част от въоръжените сили на Русия със специални пълномощия. Сега тя се е превърнала в структура на една паралелна власт, която не е предвидена от закона, но зависи много от военното министерство. От време на време се стига до търкания.

Военният министър Сергей Шойгу и Пригожин са антиподи: те са представители на напълно различни светове, враждуващи помежду си. Още повече, че Пригожин развива интензивна политическа дейност, която всъщност е борба за оцеляване. Той вече има толкова много врагове в правоприлагащите органи, че за него е жизненоважно да има някакъв политически статут.

Какво мислите за това, че САЩ класифицираха групата "Вагнер" като международна престъпна организация?

М. Габидулин: На базата на факта, че групата „Вагнер“ участва активно в бойните действия в Украйна, тя несъмнено е замесена в гигантско военно престъпление. Става дума за агресия – това е ясно дори и на малките деца.

Вие сте били и в Украйна. Но казвате, че не са се сражавали там?

Това беше през 2015 г. По това време боевете вече бяха спрели. Когато пристигнахме там, останах с впечатлението, че задачата ни е да разпалим отново огъня на сраженията и да провокираме въоръжените сили на Украйна да продължат да се бият. Бяхме много активни, но бях в подразделение, чийто командир поради хитрост и малодушие направи всичко възможно да не ни се налага да участваме във военни операции. Да, той бе подлец и некадърник, но по някакъв начин съм му благодарен, че не ми се наложи да си цапам ръцете. Съвестта ми остана чиста. Тогава стигнах до извода, че руската пропаганда лъже безсрамно и че Минските споразумения се нарушават постоянно – и то от така наречената "Луганска народна република".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 8 часа

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 9 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Свят Преди 11 часа

Муцунски: Диалогът не е задължително да означава отстъпление

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Любопитно Преди 12 часа

Оли Сайкс от Bring Me the Horizon пострада по време на концерт в Сейнт Луис. Изпълнителят е с леко сътресение на мозъка, след като бе ударен от хвърлен телефон. Въпреки болката и дезориентацията, музикантът довърши участието си пред 22 000 фенове

Държавно спецзвено ще бори високите цени

Държавно спецзвено ще бори високите цени

България Преди 12 часа

До седмица правителството ще предложи конкретни мерки за овладяване на инфлацията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

България Преди 12 часа

Председателят на комисията ще се определя чрез жребий сред членовете

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

България Преди 12 часа

Идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Любопитно Преди 13 часа

Продуцентът разкрива тайните на “Като две капки вода”, рисковете на живия ефир, отношенията с Рачков и Геро и цената да живееш постоянно зад кулисите на телевизията

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

България Преди 13 часа

Пациентът е получил масивен инфаркт

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 13 часа

Големият шампион ще грабне наградата от 50 000 евро и титлата “Най-добър готвач на България”

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

България Преди 14 часа

Двама мъже са проникнали в къща в селото

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

България Преди 14 часа

Задържан е 16-годишен

Разбиха схема за 240 млн. евро с хранителни добавки, представяни като лекарства

Разбиха схема за 240 млн. евро с хранителни добавки, представяни като лекарства

България Преди 14 часа

До операцията се стигна, след като в Софийска районна прокуратура е подаден сигнал от бивш министър на здравеопазването

Кремъл: Путин ще посети Китай много скоро

Кремъл: Путин ще посети Китай много скоро

Свят Преди 15 часа

Подробности около визитата ще бъдат обявени допълнително, отбеляза Дмитрий Песков