С аудитска жена, задържана на летището в Банкок, ще бъде изпратена обратно в родината си в понеделник, съобщиха тайландските власти, въпреки че момичето отправи отчаяно искане за убежище и призова другите пътници на летището да протестират срещу депортирането ѝ.

Този случай идва на фона на интензивния контрол, който упражнява Саудитска Арабия върху разследването на шокиращото убийство на журналиста Джамал Хашоги през миналата година, което поднови критиките за състоянието на правата на човека в кралството.

Рахаф Мохамед ал-Кунун разказва пред агенция Франс прес (AFP), че избрала да избяга от семейството си, докато пътувала в Кувейт, защото те я подлагали на физически и психически тормоз.

18-годишното момиче планирало да пътува до Австралия и да търси убежище там.

Тя се опасява, че ще бъде убита, ако бъде депортирана от тайландските власти, които я спряха на летището в неделя.

Началникът на тайландската имиграция Суракате Хакпарн каза, че Кунун в момента „чака за качване на борда, наш имиграционен служител и служители на посолството на Саудитска Арабия са с нея“. Хакпарн подчертава, че Кунун сама е купила билета си за връщане в Саудитска Арабия. На въпрос дали момичето е поискало убежище, той каза, че „не знаем, но ако някой иска убежище, той трябва да изчака страната, от която го иска, да отговори“.

Рахаф Мохамед ал-Кунун каза, че е

била спряна от саудитски и кувейтски служители, когато е пристигнала в летището в столицата на Тайланд,

а нейният документ за пътуване е бил насилствено отнет от нея – твърдение, подкрепено от неправителствената организация „Хюман Райтс Уотч“.

„Моля правителството на Тайланд ... да спре депортирането ми в Кувейт“, написа тя в социалната мрежа Туитър. „Моля полицията в Тайланд да започне процеса по предоставяне на убежище“.

Малко преди планираното заминаване, Кунун отправя молба към хората в „транзитната зона в Банкок да протестират срещу депортирането ми. Моля, имам нужда от всички вас. Моля за помощ човечеството“.

Барикадирана в стаята

В знак на нарастващо отчаяние през нощта, Кунун публикува видеозапис, в който барикадира вратата на хотелската си стая с мебели. Ако бъде изпратена обратно, тя казва, че най-вероятно ще бъде затворена и е „сигурна 100%“, че семейството ѝ ще я убие.

Високопоставен секретар на тайландската имиграция заяви в неделя, че на Кунун е отказано влизане в страната, защото не разполага с „допълнителни документи като билет за връщане или пари“, а Тайланд се е свързал с „посолството на Саудитска Арабия, за да координира действията си“.

Абдулиха ал-Шуайби, временно управляващ в саудитското посолство в Банкок, призна в интервю за саудитския канал Ротана Халиджал, че бащата на жената се е свързал с дипломатическата мисия за „помощ“, за да я върне обратно. Той обаче отрече, че паспортът ѝ е задържан и че служителите на посолството присъстват на летището.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Отвориха първия &bdquo;Музей на глупостите&ldquo; и балканския абсурд</p>

Отвориха първия „Музей на глупостите“ и балканския абсурд в Любляна

Свят Преди 25 минути

Ракията, самоиронията и прочутото „Йебига“ са сред основните теми на необичайната експозиция

По „Младежка заетост+“ младите хора могат да бъдат включени в платен стаж, обучение по време на работа или субсидирана заетост за период от шест месеца.

Как да започнете първа работа: Над 3100 места вече са разкрити за младежи

Парите ни Преди 25 минути

Още близо 1500 позиции са в процес на одобрение, а проектът предвижда подкрепа за най-малко 8520 млади хора

Румъния спира АЕЦ „Черна вода“

Румъния спира АЕЦ „Черна вода“

Свят Преди 48 минути

Процесът ще започне в четвъртък сутринта в 7:00 часа

Стоян Колев отива на съд за агресивно шофиране и употреба на кокаин

Стоян Колев отива на съд за агресивно шофиране и употреба на кокаин

България Преди 1 час

Инфлуенсърът е обвинен и за непристойно поведение в Съдебната палата в Пазарджик

Арестуваха мъж, предизвикал пожар в Пазарджишко

Арестуваха мъж, предизвикал пожар в Пазарджишко

България Преди 1 час

Огънят е бил потушен, но пламъците са унищожили камион, стопански навес с около 100 бали сено и пет куб. м дървен материал

Шофьор на тир с положителни проби за два вида наркотици помете мантинела и продължи по АМ "Тракия"

Шофьор на тир с положителни проби за два вида наркотици помете мантинела и продължи по АМ "Тракия"

България Преди 1 час

По информация на полицията мъжът е криминално проявен и осъждан

14-годишен опита да избяга от полицията, заби се челно в патрулка

14-годишен опита да избяга от полицията, заби се челно в патрулка

България Преди 1 час

На негов родител е съставен акт за нарушение на Закона за движение по пътищата

Снимката е илюстративна

Безпрецедентен сблъсък: Сурогатна майка отказа аборт и предизвика съдебна буря

Свят Преди 1 час

Биологичните родители съдят жената заради сърдечен дефект на плода, но тя избяга в друг щат, за да спаси живота на бебето

САЩ и Иран удължават 60-дневното примирие

САЩ и Иран удължават 60-дневното примирие

Свят Преди 1 час

Вашингтон и Техеран дадоха съгласие да удължат 60-дневното споразумение, изтичащо на 17 август. Преговорите бяха блокирани заради разногласия около Ормузкия проток и последвалите взаимни военни удари в Близкия изток

Държавата ускорява финансирането на общините и ключови инфраструктурни проекти

Държавата ускорява финансирането на общините и ключови инфраструктурни проекти

България Преди 1 час

Предвиждат се проверки за разходването на публичните средства и нови възможности за финансиране на общински проекти с европейски средства

Ново изригване на Етна наруши въздушния трафик в Сицилия

Вулканът Етна парализира Сицилия - летището в Катания е затворено

Свят Преди 1 час

Хиляди пътници са засегнати, а въздушното пространство остава ограничено поне до 19:00 ч. българско време

Социалните служби работили с едно от децата, задържани за убийството в Пловдив

Социалните служби работили с едно от децата, задържани за убийството в Пловдив

България Преди 1 час

Подаден сигнал за поведението му е постъпил още преди трагедията, съобщи социалният министър Наталия Ефремова

Предложената цена на природния газ за септември е 41,31 евро за мегаватчас без достъп, пренос, акциз и ДДС, но окончателното решение предстои да бъде взето от КЕВР.

„Булгаргаз“ предлага ново поскъпване на природния газ

Парите ни Преди 2 часа

Исканата цена за септември е 41,31 евро за мегаватчас – с близо 5% над действащата през август

<p>&bdquo;Пиратство и бандитизъм!&ldquo; Путин с нова заплаха&nbsp;срещу Европа</p>

Путин заплаши с конфискуване на европейски кораби

Свят Преди 2 часа

Руският президент определи конфискациите на товари като „пиратство и бандитизъм“

<p>Mинималната заплата за 2027 г. ще бъде определена до края на септември</p>

Размерът на минималната заплата за 2027 г. ще бъде определен до края на септември

България Преди 2 часа

Държавата, синдикатите и работодателите се договориха за основните критерии, но конкретната формула все още предстои да бъде изработена