Г регъри Бен налива чаша бира и гордо се усмихва зад маската:

"Аз съм от това село, тук съм израснал и винаги съм живял тук. Да работя в сърцето на селото за хората е истинска мечта".

От две седмици Грегъри е наемател на кафене в малкото френско село Сенингем със 750 жители.

25-годишният мъж досега не е имал общо с тази сфера на дейност.

"Пробното кафене" на Грегъри, кръстено на планински велосипеден маршрут в селото, е много повече от обикновено заведение. До тезгяха има хладилна витрина със сирене, колбаси, кисело мляко и извара от местни ферми.

Грегъри продава и плодове и зеленчуци от околните градини, тестени изделия, брашно, кетчуп, кафе, почти като в бакалия.

"Пробното кафене" е част от инициативата "1000 кафенета" ("Mille Cafés"), която се опитва да създаде възможности на хората в малките населени места да се срещат, разказва "Дойче веле". 

"Половината ни село е в България, а другата част - в Сърбия"

Българин създаде мечтаното село

За всекиго по нещо

"Преди да отворим кафенето, направихме допитване сред жителите на селото. Ходихме от врата на врата, за да питаме какви нужди имат хората. Така създадохме концепцията за нашето мултифункционално кафене, почти изцяло с местни продукти."

Силвиан, която е сред редовните клиенти, казва: "Това е наистина супер! Човек може отново да пие по едно с приятели. Освен това ти помага, когато имаш нужда". "Днес например нямам време да готвя. И затова поръчах два сандвича."

Жителите на малкото село Сенингем трябва да благодарят не само на наемателите на кафенето, но и на кмета на селото Кристиан Телие за това, че могат да се възползват от продуктите и услугите.

"Преди 30 години имахме пет кафенета и бистра в общината. Но последното затвори през 2013-а година. Общинският съвет реши да купи последния лиценз за заведение", разказва Телие.

Той научава за инициативата "1000 кафенета", която цели да възроди местата, на които жителите на малките градове и села се срещат. Кметът подава молба от името на общината, обновява сградата с помощта на "Mille Cafés", обособява кухня и склад и тръгва да търси наемател.

Кое е селото с най-много милионери на глава от населението

Забавления за малки и големи

Грегъри се заема всеотдайно със задачата да се грижи за мястото. В сряда, когато близката детска градина е затворена, той планира да извади двата си надуваеми замъка от гаража.

Срещу малка входна такса децата могат да скачат в тях, докато родителите им необезпокоявани пият кафе. Всяка неделя в кафенето искат да организират "Фритери" - хапване на скара и пържени картофи, традиция в североизточна Франция. В заведението се излъчват и мачове.

"Още в самото начало имахме страхотната победа на нашия клуб "Ленс" срещу "Пари Сен Жермен". Кафенето беше претъпкано и хората в селото се радваха, че могат да гледат мача с приятели", разказва ентусиазирано Грегъри.

Много от съселяните му отдавна са напуснали Сенингем. Но той не планира да ги последва и да се отказва от кафенето.

"Предизвикателство е. Но имам желанието да правя нещо и да експериментирам. Затова не се страхувам от провал. Човек никога не трябва да мисли за поражение."

Източник: iStock

1200 евро подарък в Германия: кой и как може да ги получи

Приказното място, на което ти плащат, за да се заселиш

-Мъжът ми непрекъснато говори за бившата си жена. -Това е добре, моят говори само за бъдещата си.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Неочаквано приятелска атмосфера на срещата между Тръмп и&nbsp;Мамдани</p>

В неочаквано приятелска атмосфера премина срещата между Тръмп и новоизбрания кмет на Ню Йорк

Свят Преди 25 минути

Двамата говориха за споделените си цели за своя роден град и не засегнаха острите си разногласия

Терзиев: Целта ни е за под 10 минути да се намира паркомясто в центъра на София

Терзиев: Целта ни е за под 10 минути да се намира паркомясто в центъра на София

България Преди 2 часа

Цената на билета за градски транспорт ще бъде 80 евроцента и няма да бъдат пипани цените на картите от 1 януари, обеща столичният кмет

<p>Това може да се приеме за<strong>&nbsp;</strong>&bdquo;ситуация, заплашваща оцеляването на Япония&ldquo;</p>

Китай пренесе спора си с Япония за Тайван до ООН

Свят Преди 2 часа

Пекин разглежда самоуправляващия се Тайван като своя територия и не изключва употребата на сила за поемане на контрол над острова

Нов скок в цените на зеленчуците, каква е причината

Нов скок в цените на зеленчуците, каква е причината

Пари Преди 3 часа

Оранжерийните производители посочват, че български домати и краставици ще има на пазара още около месец

Отдаваме почит на двама светци, единият бил воин, българин

Отдаваме почит на двама светци, единият бил воин, българин

Любопитно Преди 4 часа

По време на двегодишното си затворничество в Рим апостол Павел изпратил послание до Филимон, което е запазено в Библията

Двама миньори загинаха при инцидент в мина в Испания

Двама миньори загинаха при инцидент в мина в Испания

Свят Преди 4 часа

Един от тунелите се е срутил на около километър и половина от входа

Как да подобрите съня си: 9 навика, които наистина ще ви помогнат

Как да подобрите съня си: 9 навика, които наистина ще ви помогнат

Любопитно Преди 4 часа

Как да подобрим процеса на заспиване четете в следващите редове

Инфлуенсър опита да яде 30 000 калории на ден, ето какво се случи

Инфлуенсър опита да яде 30 000 калории на ден, ето какво се случи

Любопитно Преди 4 часа

Ламкин започна предизвикателството си с надеждата да постави рекорд

<p>Рай край морето през цялата година</p>

Рай край морето през цялата година

Любопитно Преди 4 часа

Градчето се намира на чудно място, където морето среща хълмовете, за да създаде усещане за уединение и възможност за пълно презареждане

<p>Истинската Атлантида? Учени откриха следи от потопен град</p>

Истинската Атлантида? Учени откриха следи от потопен град, скрит под езеро в Киргизстан

Любопитно Преди 4 часа

Изследователи от Руската академия на науките откриха „следи от потопен град“ под езерото Исик Кул в Киргизстан

Времето в събота: Слънце, дъжд, гръмотевици и температури до 22°

Времето в събота: Слънце, дъжд, гръмотевици и температури до 22°

България Преди 5 часа

Максималните температури ще бъдат между 14° и 19°, в югоизточните райони – до 22°, за София – около 16°

<p>Туск за саботажа на железопътния транспорт: Руски държавен тероризъм</p>

Доналд Туск за саботажа на железопътния транспорт: Руски държавен тероризъм

Свят Преди 13 часа

Туск също така обяви, че ще затвори последното останало руско консулство в Полша

Д-р Пекин беше елиминирана от “Игри на волята”

Д-р Пекин беше елиминирана от “Игри на волята”

Любопитно Преди 13 часа

Тя е гост в новия епизод на подкаста “След Игрите”

Папа Лъв XIV: Не оставяйте на AI да ви пише домашните

Папа Лъв XIV: Не оставяйте на AI да ви пише домашните

Свят Преди 14 часа

Лъв XIV, първият папа от САЩ, говори около 40 минути с младежи, като отговаряше на въпросите им за католическата вяра и им даваше съвети