В края на март министърът на отбраната Пийт Хегсет издаде Междинното стратегическо ръководство за националната отбрана на Пентагона. Според ръководството, цитирано от The Washington Post, „Китай е единствената заплаха за Министерството на отбраната, а отхвърлянето на китайското превземане на Тайван, извършено пред свършен факт, при едновременна защита на родината на САЩ, е единственият сценарий на Министерството на отбраната.“ Според доклада Пентагонът е инструктиран да планира само непредвидени ситуации с Китай.
С оглед на тенденциите в новата администрация, това не е изненада, но е шокиращо, посочва Шей Хатири за The Hill.
(Във видеото: Надзорният орган на Пентагона ще разследва Хегсет заради скандала с чата в Signal)
Документът е план за геополитическо нарушение. Идентифицирането на Китай като основна заплаха за сигурността и съответно като приоритет е оправдано. Но предписаното намаляване на ангажиментите на Съединените щати в Европа и Близкия изток е рецепта за глобална нестабилност, включително в Азия. След това ще последват насилствени конфликти, смята Хатири.
Документът демонстрира малко разбиране за взаимосвързаността на света. От завоеванията на Александър в Индия през създаването на Пътя на коприната до трансконтиненталната империя на Чингис хан, историята ни учи, че Евразийският континент е обединено политическо пространство. Локализираните политически, икономически и социални събития могат и действително имат далечни последици, които обхващат този огромен масив — и в крайна сметка стигат до САЩ. Тази природа е неизменна, а еволюцията на транспортните технологии и глобалната търговия продължава да я усилва.
"Hegseth’s pivot to China leaves the rest of the world to fend for itself" (@TheHillOpinion) https://t.co/5AEbaw6iTd
— The Hill (@thehill) May 13, 2025
Дори създаването на Съединените щати беше разширение на евразийската политика. Британците увеличиха данъците върху колонистите, за да възстановят разходите след Седемгодишната война, водена в Северна Америка под името Френско-индийска война. Тя също така засегна азиатската търговия, тъй като чаят, изхвърлен в Бостънското пристанище, е бил внос от Китай.
Ръководството нарежда на Пентагона да „поеме риск в други направления“, а именно в Европа и Близкия изток. Това е предположение, че дори ако американските партньори не инвестират в собствената си отбрана, този риск е търпим и може да бъде контролиран. Нито едно от тези твърдения не е вярно.
Европа е най-голямото експортно направление на САЩ. Америка не може да затвори очи за войната в свободна Европа. Тя не може да игнорира конфликта в Близкия изток, особено докато изкопаемите горива остават важен компонент от енергийната смес на Америка, нейните съюзници и противници. Азийските съюзници и партньори на Америка — всички ключови за сдържането и възпирането на Китай — са дълбоко зависими от вноса на нефт и природен газ от Близкия изток. Зависимостта на Китай от такива вносни стоки е основна уязвимост.
Шефът на Пентагона съкращава високопоставени офицери
Няма съмнение, че смутовете в западните части на Евразия ще разкъсат континента. Типично изолираната Северна Корея сега се намира в удобна позиция, подкрепена от руската дипломатическа, икономическа и техническа помощ благодарение на войната в Украйна. Китай оказва военна, дипломатическа и икономическа подкрепа на Русия срещу Украйна. Освен това, Китай индиректно застана на страната на “Хамас” във войната в Газа, като се опита да спечели влияние сред глобалните мюсюлмански популации. И 25-годишното стратегическо партньорство на Пекин с Техеран е ясно доказателство за готовността на Китай да разпространява раздор в Близкия изток.
Нестабилността в Евразия и Близкия изток също така заплашва свободата на навигация, която Хегсет нарече „основен национален интерес“. Двете смущения в морската търговия през последните години — едното в Черно море и другото в Червено море — са резултат от сухопътни войни в Европа и Близкия изток.
Друг опит за прехвърляне на фокуса към Азия, какъвто се предвижда в междинното ръководство, ще създаде условия за криза на друго място — ако не се смекчи, това ще означава криза навсякъде.
Първо, като пренебрегва силите, необходими за водене на война в Европа и Близкия изток, администрацията на САЩ прави своята политика необратима за бъдещите администрации, без да формира първоначално национални и конгресни консенсуси. Докато има значително припокриване в типовете способности, които конфликти в Европа, Близкия изток и Индо-Тихоокеанския регион изискват, тези хипотетични конфликти ще изглеждат доста различно заради значителните различия в географията.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Спомняте ли си скандалната визия на Салма Хайек на фестивала в Кан?
Задържаха полицай от СДВР за корупция
Психолози настояват за санкции срещу инфлуенсърка заради призиви за домашно насилие