В ъоръжени израелски военни, преоблечени като жени и медицински работници, нахлуха днес в болница на окупирания Западен бряг и убиха "трима палестински екстремисти", предаде Асошиейтед прес.

Агенцията определя акцията като драматичен рейд, който илюстрира разпространението на смъртоносно насилие и на тази територия след началото на войната в ивицата Газа.

Палестинското министерство на здравеопазването съобщи, че израелските сили са открили огън в отделенията на болницата "Ибн Сина" в град Дженин. Министерството осъди нападението и призова международната общност да окаже натиск върху израелската армия да спре подобни операции в лечебни заведения. Говорител на болницата каза, че не е имало размяна на огън, което показва, че това е целенасочено убийство.

Израелските военни казаха, че екстремистите използват болницата като скривалище. Твърди се, че един от атакуваните в нападението е прехвърлил оръжия и боеприпаси на други за планирана атака, която била вдъхновена от нападението на "Хамас" срещу Южен Израел на 7 октомври. Военните не предоставиха доказателства в подкрепа на това твърдение.

Кадри, за които се твърди, че са видео от охранителна камера от болницата, разпространени в социалните медии, показват около дузина служители под прикритие, повечето от които въоръжени, облечени като жени с мюсюлмански забрадки или като болничен персонал с бели лекарски престилки. Един от тях е с хирургическа маска, носи пушка в едната си ръка и сгъната инвалидна количка в другата. Вижда се как участниците в акцията блъскат мъж, който коленичи до стената с вдигнати ръце.

Израел твърди, че екстремистите използват болници, особено в Газа, за да се скрият или да започнат операции. Военните са открили подземни тунели в близост до болници и казват, че са локализирали оръжия и превозни средства, използвани при атаката на 7 октомври на територията на тази болница.

Войната беше предизвикана от атаката на "Хамас", когато стотици бойци нахлуха през границата, убиха около 1200 души, предимно цивилни и отвлякоха около 250 души.

От 7 октомври насилието на Западния бряг също нарасна, тъй като Израел предприе репресии срещу заподозрени екстремисти и уби повече от 380 палестинци, според палестинското министерство на здравеопазването. Повечето бяха убити в сблъсъци с израелските сили по време на арести или съпроводени с насилие протести, отбелязва АП.

Израелската армия съобщи, че е арестувала близо 3000 палестинци на Западния бряг през последните четири месеца.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израелски министър показа вързани активисти, огромен скандал

Израелски министър показа вързани активисти, огромен скандал

Свят Преди 3 часа

Според организаторите на флотилията израелската полиция е задържала 430 участници в хуманитарната акция

Даниела Митева: Данните за нарушения са неверни

Даниела Митева: Данните за нарушения са неверни

България Преди 6 часа

По-рано днес правосъдният министър Николай Найденов съобщи, че е предложил освобождаването на Митева

Отиде си една от легендите на художествената ни гимнастика

Отиде си една от легендите на художествената ни гимнастика

България Преди 6 часа

Бончева си е отишла днес, на 89 години

Руски изтребители прехванаха британски самолет над Черно море

Руски изтребители прехванаха британски самолет над Черно море

Свят Преди 6 часа

В един момент Су-27 се е приближил на едва шест метра от носа на британския самолет

"Бангаранга" покори класациите в Европа

"Бангаранга" покори класациите в Европа

Любопитно Преди 6 часа

По груби сметки "Бангаранга" звучи по около 2 млн. пъти на ден

СГС даде ход на делото срещу бившия варненски кмет Иван Портних

СГС даде ход на делото срещу бившия варненски кмет Иван Портних

България Преди 7 часа

По делото ще бъдат разпитани всички свидетели и ще се гледа по общия ред

Радев назначи нов зам.-министър на отбраната

Радев назначи нов зам.-министър на отбраната

България Преди 7 часа

Днес премиерът Радев назначи нови заместник-министри и в няколко други министерства

Бившата полицайка Симона Радева помоли да бъде оправдана

Бившата полицайка Симона Радева помоли да бъде оправдана

България Преди 8 часа

Тя беше осъдена от Софийския районен съд на пет години затвор

Уиз Калифа е на седмо място със сумата от 28 млн. долара

Полицията в Румъния търси Уиз Калифа

Свят Преди 8 часа

Той беше осъден в Румъния на девет месеца затвор за притежание на наркотици

Хванаха крадец на мотори в София

Хванаха крадец на мотори в София

България Преди 8 часа

Задържаният е на 43 години, криминално проявен за множество кражби

Иран пусна 26 кораба през Ормузкия проток

Иран пусна 26 кораба през Ормузкия проток

Свят Преди 9 часа

Южна Корея потвърди, че неин петролен танкер е преминал през протока

Снимката е илюстративна

Първокласник откри 1300-годишен викингски меч по време на училищна екскурзия

Свят Преди 9 часа

Първокласник по време на училищна екскурзия в Норвегия направи уникална находка в забележително състояние

Генетика, бременност и проследяване: Мащабният форум на „Ох, на мама!“ събра на едно място бременни, майки и татковци в НДК

Генетика, бременност и проследяване: Мащабният форум на „Ох, на мама!“ събра на едно място бременни, майки и татковци в НДК

Любопитно Преди 10 часа

Форумът предизвика огромен интерес, а залата се оказа тясна за всички желаещи

Това са верните отговори на матурата по БЕЛ

Това са верните отговори на матурата по БЕЛ

България Преди 10 часа

Близо 50 000 зрелостници се явиха на днешния държавен зрелостен изпит

Вучич: Това с MOL не върви добре

Вучич: Това с MOL не върви добре

Свят Преди 10 часа

Срокът, определен от американските власти за продажбата на руския дял в NIS, изтича на 22 май