Б ританските здравни власти съобщиха, че са регистрирали 5 случая на опасен менингит, който може да доведе до трайна инвалидност и дори смърт. Притеснителната новина идва на фона на мащабно проучване, което показва, че три милиона деца по света са починали през 2022 г. в резултат на инфекции, резистентни на антибиотици. Такъв ли е появилият се в Англия менингит и знае ли се откъде е дошъл?
Антибиотичната резистентност: До 25 години жертвите ще са 10 милиона
Британската агенция за здравна сигурност съобщи, че става въпрос за рядка, но сериозна форма на менингит, която се причинява от менингококови бактерии. Първоначалните симптоми може да наподобяват тези при грип, а именно силно главоболие и треска, но за часове да се стигне до много тежко състояние. Болните от него в Англия се повлияват добре от прилаганото им лечение.
И петте случая на заразяване са от менингококова група W и са свързани с поклоннически пътувания до Мека. Затова британските здравни власти призоваха всички хора, планиращи хадж в Саудитска Арабия, да се ваксинират срещу менингит, тъй като в страната в момента се събират милиони мюсюлмани от цял свят за традиционното годишно поклонение, предава NOVA.
"В най-често срещаната си форма менингококовият менингит причинява треска, главоболие и схващане на врата. А в тежки случаи води до увреждане на мозъка и дори е фатален. Менингококовата септицемия или инфекциите на кръвния поток могат да причинят бързо влошаване и изискват незабавна медицинска помощ, а ваксинацията е ключова за предотвратяване на менингококово заболяване. Предлагат се различни ваксини, насочени към различни серогрупи менингит. Тези ваксини са безопасни и ефективни", заяви Кърстен Трюдо.
Не само струпване на много хора на едно място, но увеличаващата се антибиотична резистентност правят по-трудна борбата с бактериалните инфекции. Проучване на водещи експерти е показало, че над три милиона деца по света са починали през 2022 г. от такива, защото наличните антибиотици вече не им действат.
Робин Пател е сред учените, които търсят начин как да се противодейства на тази тенденция. Те смятат, че трябва да има повече превенция като осигуряване на чиста вода, храна и ваксини, за да не се налага толкова масово използване на антибиотици. Необходимо е да се намали прилагането им в животновъдството и земеделието.
"Светът не беше подготвен за това, което се случи с антибиотиците - а именно глобалната криза на антимикробната резистентност. Как стигнахме дотук? Ами ние, лекарите предписвахме прекалено много антибиотици, а в някои случаи и днес продължаваме с тази практика. И защо го правим? Не е от злонамереност. Всъщност, ние сме специално обучени на първо място да не вредим на хората. Но тъй като антибиотиците действат толкова добре и са чудодейни лекарства, и тъй като си мислехме, че ще има съвсем малко недостатъци и само потенциални ползи от употребата им, те започнаха масово да се предписват. Дори понякога, когато не знаем със сигурност дали пациентът има бактериална инфекция, пак предписваме антибиотици. Защо ли? Ами за всеки случай, ако все пак има", обясни Пател.
Според него проучване, публикувано в списание "Лансет", показва, че през 2019 година в света е имало 1 милион и 300 хиляди смъртни случаи, които се дължат на антибиотична резистентност. Протнозира се, че ако не се вземат мерки, този брой ще нарасне до 10 милиона годишно до 2050 година. Тази прогноза е свързана и с голяма икономическа цена - 100 трилиона долара или дори повече. Или около един процент от световния брутен вътрешен продукт.