Н ово смразяващо откритие в Помпей разкрива истинския ужас на вулканичната експлозия, разкрива New York Post.
За едно местно италианско семейство този ден е бил като всеки друг.
(Във видеото: Нови находки от Помпей: Археолози откриха малка къща с впечатляващи фрески)
В кухнята се приготвяла храна. Малко момче си играело в атриума. Бащата инспектирал напредъка на ремонта на дома си.
След това мощна експлозия изпратила огромен стълб пепел високо в небето над идиличния планински фон на техния римски град.
Скоро започнаха да се сипят облаци пепел и градушка от малки пемзи, а смъртоносните валежи непрекъснато увеличавали размерите и интензивността си.
Мнозина просто грабнаха каквото можеха и побягнаха към брега с надеждата да намерят лодка.
Това семейство обаче избира да остане на място, както разкриват новите открития.
Огнената пепел и пемза бързо затрупали улиците и срутили стените. След това тежестта на вулканичната скала е довела до срутване на част от покрива на дома им.
Четиримата възрастни и детето се оттеглили в спалнята. Там те отчаяно се опитали да притиснат леглото до вратата, за да задържат нарастващата тежест на отломките.
„Не са успели да се справят“, казва Габриел Цухтригел, директор на Археологическия парк на Помпей. Той ръководи нови мащабни разкопки на града.

Помпей
Той е бил детска площадка за богатите и известните. Живописна промяна за възходящия Рим и процъфтяваща общност, която се е разраснала около него, за да отговори на високите изисквания на елита на империята.
Годината е 79 от н.е.
Император Тит Флавий Веспасиан е наследил баща си месеци по-рано. Рим е на върха на своето богатство, власт и влияние.
Тогава внезапното изчезване на Помпей и близкия град Херкулан разтърсва империята до основи.
В този момент обаче разкошът и техническите чудеса на градовете, в които живеели, били светкавично замразени.
През последните 250 години археолозите се възхищават на добре запазената архитектура, стенописи, мебели и технологии, погребани там.
Но откриването на борбата за оцеляване на това семейство е довело до човешката трагедия, която то представлява.

Къща на жертвата
Адресът е средна по големина градска къща (domus) на един от главните пътища на Помпей - Via del Vesuvio.
Наречена е Къщата на Фрикс и Хеле по името на цветните фрески на гръцките митологични близнаци, открити по стените на трапезарията ѝ (triclinium).
Историята на младежите сама по себе си е трагедия.
Мащехата на малолетната им богиня заповядала да ги принесат в жертва, за да се сложи край на сушата, но родната им майка изпратила крилат овен, за да ги спаси.
Хеле обаче погледнала надолу и паднала смъртоносно в морето под нея (Хелеспонта). Фрикс оцелял, принесъл в жертва овена и взел златното му руно.
Като се има предвид качеството и обхвата на стенописите, домът почти сигурно е бил собственост на високопоставени и социално активни членове на общността в Помпей.
Те са живели в комфорт и разкош. В централния двор на къщата (атриум) е имало резервоар за дъждовна вода (имплувиум).

Кухненските съдове са изработени от фино оформен бронз, а в няколко амфори се съхраняват останките от римски лукс - ферментирал рибен сос (гарум).
Здравото дървено легло обаче не е могло да спаси семейството.
„Накрая пристигна пирокластичният поток - силна вълна от изгаряща пепел, която изпълни всяка стая“, обяснява Зухтрегел.
Отчаяният им опит да оцелеят е разкрит, когато археолозите изсипват мазилка в празнотата, оставена от разложените дървени елементи на леглото в изпечената земя.
Останките на поне четирима възрастни са открити наблизо. Бронзовият амулет (була), намерен при петото тяло, е от типа, носен от децата от мъжки пол преди да навършат пълнолетие.
Две от жертвите са намерени сгушени една в друга, облегнати на една от богато боядисаните стени на спалнята.
„Да разкопаваш Помпей и да го посещаваш означава да се сблъскаш с красотата на изкуството, но и с крехкостта на живота ни“, добавя Зухтрегел.

Борба за оцеляване
Помпей не е Атлантида. Подробностите за трагедията са вписани в историята от тези, които са наблюдавали и оцелели след изригването.
По това време седемнадесетгодишният Плиний Младши посещава със семейството си град Мизенум, разположен на другия край на Неаполитанския залив от изригването.
Неговите писма, в които подробно описва подвизите на чичо си, са оцелели през вековете. Плиний Старши, морски командир, е убит от отровните пирокластични изпарения, докато ръководи спешна евакуация по море.
Смята се, че само Помпей е бил обитаван от около 20 000 души. Повечето от тях са успели да избягат.
Но археолозите смятат, че около 2000 души са се задържали твърде дълго или са решили да избягат от бедствието.
Имало е предупредителни знаци, но те може би не са били разбрани.
Къщата на Фрикс и Хеле е разположена заедно с по-голяма вила, наречена къщата на Леда.
Тя също е покрита с екзотични фрески - най-известната от тях е тази на спартанската царица Леда и бог Зевс, маскиран като лебед.
По време на изригването и двете сгради са били в процес на обновяване.
Археолозите смятат, че това е доказателство, че в месеците преди изригването на Везувий регионът е бил засегнат от поредица от разрушителни земетресения.
Сега сградите са изправени пред нова заплаха.
Тяхното разкопаване е част от неотдавнашните спешни археологически усилия. През вулканичната скала се просмуква влага от близките незаконни жилищни сгради, която разяжда древните останки.