3

П очти ежедневните слаби до средно силни трусове в сеизмичната област Вранча в Североизточна Румъния са феномен, с който жителите на страната са свикнали. През последните дни обаче бяха регистрирани два труса с магнитуд на 5 по Рихтер в югозападната област Олтения - нещо, което специалистите в областта на сеизмологията определиха като "изненада" и "необичайна дейност". Ситуацията предизвика тревога сред населението и възникнаха множество въпроси, особено на фона катастрофалните земетресения в Турция миналата седмица, които по последни данни са отнели живота на над 35 000 души.

Сеизмичната активност

Каква е сеизмичната активност след земетресението в Румъния, усетено и в България​

Справка на агенция Аджерпрес сочи, че през 2022 г. в този район са регистрирани седем земетресения с магнитуд над 4 и едно с магнитуд над 5. Най-силният трус е станал на 3 ноември 2022 г. в окръг Бузъу и е бил с магнитуд 5,4 и на дълбочина 140 километра. Няма сигнали за материални щети или пострадали. През 2021 г. не е регистриран трус с магнитуд над 4,7 по Рихтер, а през 2020 г. най-силното земетресение е станало на 31 януари - то е с епицентър в окръг Вранча, с магнитуд 5,2 и дълбочина 121. 

Сеизмичната дейност в областта Вранча е нормална и не е свързана с тази в Турция, успокоиха румънските специалисти в началото на миналата седмица, когато в южната част на Турция бяха регистрирани двата катастрофални труса с магнитуд 7,7 и 7,6 по Рихтер с епицентър в окръг Кахраманмараш, които засегнаха сериозно и съседна Сирия. 

Само няколко минути след бедствието в Турция във Вранча стана земетресение с магнитуд 4,5 по Рихтер. Генералният директор на Националния институт по геофизика Константин Йонеску обясни в интервю за Аджерпрес, че няма връзка между двете земетресения и става дума просто за "съвпадение", тъй като земетресението в Югоизточна Турция, по протежение на Източноанадолския разлом, е "доста далече и е на един повърхностен разлом". Според него за да има връзка между двете земетресения, би трябвало първо да се активизира Северноанадолският разлом.

Земетресенията в Олтения

В началото тази седмица областта Олтения в югозападна Румъния беше разтърсена от два труса с магнитуд над 5 по скалата на Рихтер. На 13 февруари в 16:58 ч. беше регистрирано земетресение с магнитуд 5,2 по Рихтер с епицентър в окръг Горж и дълбочина 15 км, обяви Националният институт по геофизика. Местните медии съобщиха, че няма данни за щети или пострадали.

На 14 февруари в 15:16 ч. беше регистрирано земетресение 5,7 по Рихтер, отново с епицентър в окръг Горж, и на дълбочина 40 км. Регистрирани бяха и най-малко 13 вторични труса. Земетресението беше усетено също и в столицата Букурещ, както и в редица градове в България, Сърбия и Унгария. Това е най-силното земетресение, регистрирано в Румъния през последните пет години, отбелязва сайтът Хотнюз.

Пострадали и щети от земетресението в Румъния

Местните власти съобщиха, че двама души са леко пострадали в резултат на земетресението във вторник, а други петима са потърсили лекарска помощ заради паник атаки. Десетки сгради са понесли щети, основно пукнатини или падане на елементи от фасадата, като сред тях е кметството на град Търгу Жиу, където заради срутени комини се наложи евакуация на сградата. Пострадала е носещата структура на две църкви в Търгу Жиу. Множество пукнатини по сградите са се образували и в окръг Хунедоара.

Последствия от земетресението във вторник са регистрирани в 22 населени места в пет окръга: Горж, Долж, Хунеодоара, Мехединц и Вълча, съобщи Департаментът за извънредни ситуации.

Мненията на експертите

Специалистите определят сеизмичната дейност в Олтения през последните дни като "необичайна" и "неочаквана". Генералният директор на Националния институт за геофизика Константин Йонеску заяви във вторник, че е "изненада", че зоната, в която е регистрирано земетресението, се е активизирала, тъй като досега там са регистрирани само трусове със слаб магнитуд.

"Това е район, в който земетресенията са се случвали много рядко, а ако са се случвали, те са били с малък магнитуд - трета степен, втора степен, първа степен. За нас е изненада, че този район се е активизирал отново, макар че в миналото там е имало земетресения", посочи Йонеску, цитиран от Ажерпрес.
 
Мирча Радулиан, изследовател в Националния институт за геофизика, казва за телевизия Диджи 24, че двете земетресения с магнитуд 5,2 и 5,7 са най-силните трусове, регистрирани някога в зоната на Олтения, и че дейността е необичайна. Той отбеляза, че става дума за двойка трусове с близък магнитуд, които се случват през кратък интервал от време, подобно на тези в Турция.

"Това е много необичайна дейност за тази зона. Имаме работа с две по-силни земетресения и това са най-силните земетресения, регистрирани тук някога. С други думи, имаме значително засилване на дейността в тази зона, неочаквано за нас, понеже не е имало в миналото подобно нещо", обяснява сеизмологът.

Той добави, че предстои да се анализира защо са се случили тези земетресения, каква връзка има между тях и дали има някаква връзка с трусовете в Турция. Радулиан посочи, че всички земетресения по протежението на Карпатите са повърхностни. "Дейността я познаваме и не е изненада. Единствената изненада е, че имаме по-високо ниво на дейност от това, с което бяхме свикнали в тази зона", отбелязва сеизмологът.

Спомен от бедствието от 1977 г.

За хората, които помнят разрушителното земетресение от 1977 г. във Вранча, новите силни трусове вероятно събуждат старите спомени и пораждат нови тревоги. Възможно ли е Румъния отново да бъде разтърсена от такъв катастрофален трус, се питат много хора в страната след засилената сеизмична активност от последните дни.

В 21:22 ч. на 4 март 1977 г. Румъния е разтърсена от мощно земетресение с магнитуд 7,4 по скалата на Рихтер с епицентър в планината Вранча и дълбочина 94 км. Трусът продължава 55 секунди, а ударната вълна е усетена в почти целия балкански регион. Следват няколко вторнични труса с магнитуд 4,9, 4,5 и 4,3. Това е най-силното земетресение, регистрирано в страната през последните 50 години. 

Трусът отнема живота на 1578 души в Румъния, а в Букурещ загиват 1424 души. Общо 11 321 души са ранени, от които 7598 в Букурещ. В столицата са разрушени 32 сгради с голяма и средна височина, а общо 32 900 сгради в страната са тежко пострадали, включително 760 предприятия. Около 200 000 души са пряко засегнати от последствията.

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Голям пожар край Божурище

Голям пожар край Божурище

България Преди 25 минути

Изпратен е и автомобил, измерващ замърсяването на въздуха

Националният алианс в Турция се разпадна

Националният алианс в Турция се разпадна

Свят Преди 33 минути

Угур Пойраз: Всички съюзи са предизборни и когато изборите приключат, всички съюзи изчезват

Нова колекция кукли Барби бе представена преди премиерата на филма

Нова колекция кукли Барби бе представена преди премиерата на филма

Любопитно Преди 1 час

Новата линия на „Мател“ включва над половин дузина емблематични образи на Барби и Кен, вдъхновени от филма

Уилям и Кейт изненадващо пристигнаха в Йордания за сватба

Уилям и Кейт изненадващо пристигнаха в Йордания за сватба

Любопитно Преди 2 часа

Кралските особи ще присъстват на сватбата на престолонаследника на страната и неговата булка от Саудитска Арабия

Демерджиев: 160 полицаи охраняват лица, които се съмнявам да имат нужда

Демерджиев: 160 полицаи охраняват лица, които се съмнявам да имат нужда

България Преди 2 часа

Към момента 16 патрула плюс още 2 охраняват тези лицата

.

4000-годишно ДНК разкрива тайните на чумата

Любопитно Преди 3 часа

Екип от изследователи са открили ДНК на бактериите, причинили чумата, в човешки скелетни останки

Природният газ поевтинява с 15% през юни

Природният газ поевтинява с 15% през юни

България Преди 3 часа

Основен фактор за това е устойчивата тенденция за намаление на борсовите индекси на международните газови пазари и по-ниското потребление

Звезди столетници: 10 личности доживели до 100 и повече години

Звезди столетници: 10 личности доживели до 100 и повече години

Любопитно Преди 3 часа

Запознайте се със знаменитите столетници

Жесток побой на мъж в Банско

Жесток побой на мъж в Банско

България Преди 4 часа

След незабавни издирвателни действия е разкрит извършителят - 33-годишен от Банско

<p>Механизмът за разследване на главния прокурор стана закон</p>

Крум Зарков подпечата механизма за разследване на главния прокурор

България Преди 4 часа

В срок до три месеца избират нов Висш съдебен съвет

ЕК започва наказателни процедури срещу България

ЕК започва наказателни процедури срещу България

България Преди 4 часа

Процедурите са в областта на прането на пари, борбата с измамите със средства от ЕС, качеството на въздуха и морската безопасност

Главният прокурор Иван Гешев

Главният прокурор върна предложението за свалянето на имунитета на Делян Добрев

България Преди 4 часа

Мотивът е, че не е достатъчно мотивирано и не е придружено с необходимия обем материали

НЗОК лого Здравна каса

БЛС и НЗОК се споразумяха за лимита при направленията

България Преди 4 часа

Към момента нищо не сме приели, уточни Мавров и посочи, че се обсъжда облекчаване на лекарите по отношение на санкциите, като предстои да се доуточни кое нарушение ще се възприеме като първи случай

<p>&bdquo;Повечето от нас са носители на този вирус, но малцина са чували за него&ldquo;</p>

„Повечето от нас са носители на този вирус, но малцина са чували за него“: CMV инфекцията

Любопитно Преди 4 часа

CMV принадлежи към същото семейство вируси като херпеса и варицелата и, подобно на тези вируси, живее в тялото цял живот.

Затвор за бивш преподавател от СУ, изнасилил мъж

Затвор за бивш преподавател от СУ, изнасилил мъж

България Преди 4 часа

Казал, че е служител на ДАНС, и го бил с колан

Лена Бориславова

Лена Бориславова: Обявена е война на парламента

България Преди 4 часа

Бориславова: Не бива да вярваме, че сегашната война на Гешев е дългосрочното решение