З а първи път източноевропеец оглави Международния валутен фонд. Българката Кристалина Георгиева застава начело на организацията, която има за цел да осигури финансовата стабилност в световен мащаб и да насърчи международната търговия.

Създаден през 1944 г. от 44 страни, днес в МВФ членуват 189 държави. През годините фондът винаги е бил управляван от европеец, най-често французин, а неговият заместник е от САЩ.

Избраха Кристалина Георгиева за шеф на МВФ, тя: Огромна отговорност

Financial Times: Кристалина Георгиева - упорит талант, който ще оглави МВФ

МВФ се финансира с вноски от своите членове и предоставя заеми и консултантска помощ на страни, преминаващи през икономическа криза, за да им помогне да я преодолеят. Или както се шегува инвестиционен банкер: „МВФ е вашият лекар в спешното отделение. Те ще се опитат да ви върнат към живота и ще ви дадат съвет за това да не ядете отново тази мазна храна“.

Какъв ресурс разпределя МВФ

Обща сума на заетите ресурси от фонда е 500 милиарда Специални права на тираж (специалната валута на фонда - 693 милиарда щатски долара).

По данни от март т.г. общите ресурси на МВФ в момента са в размер на около 975 милиарда Специални права на тираж или капацитет за отпускане на заеми за около 715 милиарда СПТ (около хиляда милиарда долара)

Фондът се финансира чрез вноски (квоти) от всяка страна-членка. Размерът на вноската се определя според формула, определяща дела на страната в международните плащания, както и нейния БВП. Най-голяма квота имат САЩ – около 17%.

Кой решава как да се харчат парите на МВФ

Заемите се одобряват от 24-членния борд на директорите на МВФ, в който всеки от директорите представлява една или група държави-членки.

Детайлите от всяко споразумение за заем първо се изработват между служители на МВФ, ръководството на фонда и страната, която търси помощ. След това документите се разпространяват до членовете на борда, преди те да се съберат за финалиното одобрение на заема.

Повечето решения на борда се вземат с консенсус. САЩ имат право на вето върху решенията, но никога не са го използвали.

В момента с най-големи заеми от МВФ са Аржентина, Украйна, Гърция и Египет.

За новини и съвети, свързани с личните финанси четете Pariteni

Критиките

Критиките към фонда най-вече са насочени към това, че изисква реформи, като не винаги се съобразява със специфичните местни икономически условия и култура, както и че не винаги отчита социалното въздействие. Икономистът Джефри Сакс пише, че „обичайната рецепта на фонда е за затягане на бюджетния колан към страни, които са твърде бедни, за да имат собствени колани“.

Друга гледна точка е, че държавите, получаващи земи от фонда доброволно жертват политическата си независимост и това може да доведе до обществено недоволство.

МВФ и България

България е член на МВФ от 25 септември 1990 г. Квотата на България в МВФ е 896.3 млн. СПТ. За периода 1991 – 2004 г. България сключва общо осем споразумения с МВФ. През 2007 г. страната ни предсрочно погаси дълга си към МВФ.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
SpaceX отложи полет на ракетата Starship

SpaceX отложи полет на ракетата Starship

Технологии Преди 8 минути

Това трябваше да бъде десетата мисия на ракетата

<p>Румен Радев заминава на посещение във Германия</p>

Държавният глава Румен Радев заминава на посещение във Германия

България Преди 19 минути

Българският държавен глава ще проведе среща със своя колега президента Франк-Валтер Щайнмайер

Дим над Сана след израелските въздушни удари в неделя

Жертви и ранени при израелски удари срещу Йемен

Свят Преди 1 час

Атаката е била в отговор на ракети, изстреляни срещу Израел

Търсят нови места за сондажи за вода в Плевен

Търсят нови места за сондажи за вода в Плевен

България Преди 2 часа

Ще се търсят средства, за да се подмени максимално голяма част от вътрешната ВиК инфраструктура на общината

<p>Украйна съобщи за нова&nbsp;победа в&nbsp;Донецка област</p>

Украйна си върна четвърто селище в Донецка област

Свят Преди 2 часа

Украинските сили са отвоювали и селата Михайливка, Зелений Гай и Володимиривка

Как да разберете мъж на първа среща: Ето въпросите, които трябва да му зададете

Как да разберете мъж на първа среща: Ето въпросите, които трябва да му зададете

Любопитно Преди 2 часа

Какво трябва да попитате мъж на първа среща и защо е важно четете в следващите редове

Започва поетапно изплащане на помощите за щетите по земеделските култури

Започва поетапно изплащане на помощите за щетите по земеделските култури

България Преди 2 часа

Право на субсидии имат стопани, на които са издадени констативни протоколи през 2025 година за 100% пропаднали площи, причинени от измръзване или слана

СОС с извънредно заседание за избор на нова обслужваща банка

СОС с извънредно заседание за избор на нова обслужваща банка

България Преди 2 часа

Обществената поръчка беше обявена на 13 август

Apple започва план за преоткриване на iPhone

Apple започва план за преоткриване на iPhone

Технологии Преди 3 часа

Той ще отнеме три години и ще включва нови модели и идеи

29 минути без въздух: Колко дълго може човек да задържи дъха си?

29 минути без въздух: Колко дълго може човек да задържи дъха си?

Любопитно Преди 3 часа

Край бреговете на Остров Чеджу, Хеньо – буквално „морски жени“ – все още се гмуркат за прехраната си

От 12°до 30° в понеделник: Къде ще вали

От 12°до 30° в понеделник: Къде ще вали

България Преди 3 часа

Максималните температури ще са между 25° и 30°, в София – около 25°

Земетресение от 4.8 по Рихтер разтърси Западна Турция

Земетресение от 4.8 по Рихтер разтърси Западна Турция

Свят Преди 10 часа

Земетресението е било усетено и в Измир, Бурса и Истанбул

Почина звездата от „Семейство Сопрано“ Джери Адлър

Почина звездата от „Семейство Сопрано“ Джери Адлър

Свят Преди 11 часа

Актьорът почина на 96-годишна възраст

Голям пожар избухна в кравеферма в Казанлъшко

Голям пожар избухна в кравеферма в Казанлъшко

България Преди 11 часа

По първоначална информация в пламъците са загинали над 15 крави

Силна буря връхлетя популярния италиански курорт Римини

Силна буря връхлетя популярния италиански курорт Римини

Свят Преди 11 часа

Няма данни за тежко пострадали хора

Росен Желязков стана дядо за втори път

Росен Желязков стана дядо за втори път

Любопитно Преди 12 часа

Бебето е момиченце и се казва Матея