40

Н ад 2000 души са загинали по последни данни в Сирия и Турция в резултат на мощното земетресение близо до южния турски град Газиантеп рано тази сутрин. Очаква се броят на жертвите да продължи да нараства.

Жертви, срутени сгради и хиляди ранени: Земетресението в Турция

Броят на жертвите на разрушителното земетресение днес в Южна Турция нарасна до 1498 по предварителни данни, съобщиха световните агенции, като се позоваха на Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД).

Броят на пострадалите е достигнал 8533 души, срутили са се  2834 сгради, което предизвиква опасения, че броят на жертвите може да нарасне още.

Досега са регистрирани 105 вторични труса. Получени са 2824 съобщения за срутени сгради. Броят на загиналите граждани е 1014, съобщи Сезер.

"Според първата информация 191 души са загинали в Кахраманмараш, 200 в Газиантеп, 27 в Шанлъурфа, 41 в Диарбекир, 43 в Адана, 20 в Адъяман, 131 в Османийе, 250 в Хатай, 13 в Килис и 98 в Малатия; а 7003 граждани са били ранени в Кахраманмараш, Газиантеп, Шанлъурфа, Диарбекир, Адана, Адъяман, Малатия, Османийе, Хатай и Килис", каза още ръководителят на АФАД.

В 4.17 ч. сутринта районът бе разтърсен от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер в района на град Пазарджък, окръг Кахраманмараш, а часове по-късно, около 13.24 ч., ново силно земетресение с магнитуд 7,6 разтърси същия район. 

Междувременно са регистрирани над сто вторични труса, включително няколко с магнитуд над 6.

Източник: AP/БТА

По-рано Ердоган посочи, че министри са заминали в градовете от земетръсната зона

и координират спасително-възстановителните дейности. В района на труса са изпратени издирвателно-спасителни екипи и техника от цялата страна. Местните граждани също оказват помощ на екипите за търсене и спасяване и на правителствената Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД).

"Помощите, изпратени в региона извън координацията на АФАД, причиняват хаос и е трудно да стигнат по предназначение.

Освен от НАТО и ЕС получихме предложения за помощ от 45 държави. Турция като държава и нация ще се справи с тези катастрофални дни, които ще оставим зад гърба си благодарение на единството и солидарността. Днес е денят, в който 85 милиона туптят като едно сърце", заяви държавният глава.

Същевременно продължават да пристигат съобщения за разрушения в поразените райони. Цяло село в окръг Кахраманмараш е напълно сринато със земята.

Пистата на летището в Хатай, което годишно приема милиони пътници,

се е разцепила на две по ширина и е абсолютно негодна. Разрушен е и шосейният път, свързващ окръзите Кахраманмараш, Хатай и Газиантеп. По асфалта са се образували дълбоки дупки.

По данни на местни жители телефонните връзки с много селища са прекъснати или трудно се осъществяват. Според турски медии има хиляди хора в неизвестност.

Източник: AP/БТА

След сутрешното силно земетресение има голям брой жертви и в Сирия.

Жертвите там са вече 783, според министерството на здравеопазването на Сирия и според спасителни екипи. Ранените са 2280, предаде Франс прес.

Според данните на министерството на здравеопазването,

съобщени от сирийската агенция Сана, загиналите в районите на Северна Сирия, които са под правителствен контрол, са 403, а ранените там са 1284. Става дума за данни от провинциите Алепо, Латакия, Хама и Тартус.

И двата източника допълват, че тази равносметка е временна

и броят на загиналите и на ранените вероятно ще нарасне, още повече че в Турция бе регистрирано второ силно земетресение.

Източник: AP/БТА

Към момента няма данни за пострадали български граждани

след земетресението в Турция. Това съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР). 

Българските дипломатически представителства в Турция са осъществили координация с местните власти, поддържа се контакт и с представители на местната изселническа общност, информират още от МВнР. 

Коментари 40
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

40 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Росен Христов отговори на шефа на КЕВР

Росен Христов отговори на шефа на КЕВР

България Преди 2 часа

Росен Христов: Опит на "Продължаваме Промяната" да си предадат някаква важност на спасители

ЕК поиска от България нов еврокомисар

ЕК поиска от България нов еврокомисар

България Преди 4 часа

Страната ни ще получи 45 млн. евро за подсилване на граничната охрана

Шефът на КЕВР: Токът за бита ще поскъпне

Шефът на КЕВР: Токът за бита ще поскъпне

България Преди 6 часа

Tова се налага заради заповед на Росен Христов за електроенергия, произведена от ТЕЦ „Марица-изток 2”

е

Учени установиха как новият COVID-19 поразява мозъка

Теми в развитие Преди 7 часа

Резултатите могат да обяснят защо някои пациенти с COVID-19 изпитват главоболие, състоянието, станало известно като "мозъчна мъгла" , загубата на усет за мирис и вкус и други дълготрайни неврологични симптоми

Кристоф Ламбер

Кристоф Ламбер и Падма Патил от „Хари Потър“ пристигат за Aniventure Comic Con 2023

Любопитно Преди 7 часа

Специалната новина за феновете на косплея е Bakka cosplay, уникален майстор в специалните ефекти

Кейт Мидълтън

Женска банда: Кои дами са в приятелския кръг на Кейт Мидълтън

Любопитно Преди 7 часа

Известно е, че принцесата на Уелс има дискретна и лоялна група от приятели, като някои от тях дори я познават от ученическите ѝ години

Секс скандал с фронтмена на "Рамщайн", обвиняват го в сексуална експолатация

Секс скандал с фронтмена на "Рамщайн", обвиняват го в сексуална експолатация

Любопитно Преди 7 часа

Млади жени, почитателки на "Рамщайн", уличават Линдеман в действия, които го поставят в центъра на мрежа с цел сексуална експлоатация на фенки след концерти на групата.

.

"Чиканът е престъпление": Новата отвратителна мания в Източна Азия

Любопитно Преди 8 часа

Чиканът е термин, с който се описва сексуално посегателство на обществени места, особено опипване в обществения транспорт

Забранена любов: Историята на принцеса Маргарет и Питър Таунсенд

Забранена любов: Историята на принцеса Маргарет и Питър Таунсенд

Любопитно Преди 8 часа

Тяхната връзка през 50-те години на миналия век предизвика сензация и скандал във Великобритания

<p>Изпратиха Христов в Дупница, бивш командос: Бил е убит</p>

Изпратиха Ангел Христов в Дупница, бивш командос: Бил е убит

България Преди 8 часа

Бивш командос на погребението: Разбира се, че е бил убит

"Вече няма какво да кажат“: Хари и Меган спират да дават интервюта

"Вече няма какво да кажат“: Хари и Меган спират да дават интервюта

Любопитно Преди 9 часа

Съобщава се, че те възнамеряват да съсредоточат вниманието си върху работата зад камерата, вместо пред нея

Снимката е илюстративна

Горещи вълни и горски пожари: Това може да увеличи екстремните метеорологични явления

Технологии Преди 9 часа

Резултатите показват, че независимо от сценариите за емисиите, първият септември без морски лед ще настъпи още през 2030-2050 г.

<p>Всичко, което трябва да знаете за перманентния грим</p>

Перманентен грим: Какво представлява и какво да имаме предвид преди процедурата

Любопитно Преди 9 часа

Най-популярните видове са микроблейдинг на вежди, червило за устни, перманентна очна линия и подобрения на миглите, както и татуировки на лунички

Мария Габриел

Първи разговор между Мария Габриел и Борел

България Преди 9 часа

Това обяви Габриел в своя профил в Twitter