Р акът на простатата е един от най-често срещаните видове рак при мъжете и представлява злокачествен растеж на клетки в простатната жлеза — малък орган, отговорен за производството на семенна течност. В много случаи заболяването се открива в ранен стадий, когато расте бавно и лечението дава високи шансове за пълно излекуване. Въпреки това, напредналият рак на простатата може да се разпространи и да предизвика сериозни здравословни проблеми, затова ранната диагностика и проследяване са ключови за успешното лечение, предупреждават специалисти.
* Видеото е архивно!
Джо Байдън е диагностициран с "агресивна" форма на рак на простатата
Какво представлява ракът на простатата?
Ракът на простатата е растеж на клетки, който започва в простатната жлеза. Простатата е малка жлеза, която помага за производството на семенна течност. Тя се намира точно под пикочния мехур и е част от мъжката репродуктивна система.
Ракът на простатата е един от най-често срещаните видове рак. Обикновено се открива в ранен стадий и често расте бавно.
Хората, при които е диагностициран рак на простатата в ранен стадий, често имат много възможности за лечение, които трябва да обмислят. Това може да бъде стресиращо, защото трябва да научат за всички възможности и да вземат решение. Лечението може да включва операция, лъчетерапия или внимателно наблюдение на рака, за да се проследи дали расте.
Ако ракът се разрасне извън простатата или се разпространи, все още има много варианти за лечение. Ракът на простатата, който се разпространява, може да бъде по-труден за лечение. Но дори и когато излекуването не е възможно, лечението може да забави растежа на рака и да помогне на пациента да живее по-дълго.

Симптоми
Първоначално ракът на простатата може да не причинява симптоми. Повечето случаи се откриват в ранен стадий, когато ракът е ограничен само до простатата. Ракът в ранен стадий често не предизвиква симптоми.
Когато симптомите се появят, те могат да включват:
- Кръв в урината, която може да направи урината розова, червена или с цвят на кола.
- Кръв в семенната течност.
- Повишена честота на уриниране.
- Трудности при започване на уриниране.
- Често събуждане през нощта за уриниране.
Ако ракът на простатата се разпространи, могат да се появят други симптоми. Този стадий се нарича метастатичен рак на простатата или четвърти стадий/напреднал рак на простатата.
Симптомите на напредналия рак могат да включват:
- Изпускане на урина.
- Болки в гърба.
- Болки в костите.
- Затруднения при получаване на ерекция.
- Умора.
- Загуба на тегло без причина.
- Слабост в ръцете или краката.

Кога да посетите лекар?
Запишете си час при лекар или друг медицински специалист, ако имате симптоми, които ви притесняват.

Причини
Често причините за рака на простатата не са ясни. Медицинските специалисти са установили някои фактори, които повишават риска от развитие на това заболяване, като възраст, затлъстяване и фамилна обремененост.
Ракът на простатата започва, когато клетките в простатата развият промени в ДНК-то си. ДНК-то съдържа инструкциите, които казват на клетките какво да правят. При здравите клетки ДНК указва кога да растат и да се размножават, както и кога да умират.
При раковите клетки промените в ДНК дават различни инструкции. Те карат раковите клетки да растат и да се размножават по-бързо. Раковите клетки могат да живеят, докато здравите клетки умират, което води до прекомерен брой клетки.
Раковите клетки могат да образуват маса, наречена тумор. Туморът може да расте и да уврежда здравите тъкани. С течение на времето раковите клетки могат да се отделят и да се разпространят в други части на тялото, което се нарича метастатично разпространение.

Фактори на риск
Фактори, които увеличават риска от рак на простатата, включват:
Възраст — рискът се повишава с възрастта и е най-чест след 50 години.
Расова и етническа принадлежност — в САЩ афроамериканците имат по-висок риск от рак на простатата в сравнение с други раси и етноси. Медицинските специалисти не знаят точно причината. При тях ракът също често расте по-бързо и се открива в по-напреднал стадий.
Фамилна история на рак на простатата — ако близък кръвен родственик, като родител или брат/сестра, има диагностициран рак на простатата, рискът ви може да се увеличи. Също така рискът може да е по-висок, ако други близки роднини, като баби, дядовци или роднини от страна на родителите, са имали рак на простатата.
Фамилна история на ДНК промени — някои промени в ДНК, които увеличават риска от рак, се наследяват от родителите. Промените BRCA1 и BRCA2 са известни с това, че повишават риска от рак на гърдата и яйчниците, но също така увеличават и риска от рак на простатата.
Затлъстяване — хората със затлъстяване могат да имат по-висок риск от рак на простатата в сравнение с хора с нормално тегло. Изследванията са смесени. При затлъстели пациенти ракът е по-вероятно да расте бързо и да се появи отново след лечение.
Тютюнопушене — някои изследвания свързват пушенето с рак на простатата, но не всички са съгласни. При пациенти с рак на простатата пушенето увеличава риска от повторна поява на болестта и от разпространението й извън простатата.

Усложнения
Усложненията от рака на простатата и неговото лечение могат да включват:
- Разпространение на рака (метастази), например в костите или други органи.
- Уринарна инконтиненция (изпускане на урина).
- Електилна дисфункция (затруднения с получаването на ерекция), причинена от болестта или лечението.

Профилактика
Няма сигурен начин за предотвратяване на рак на простатата. Можете да намалите риска, ако:
Изберете здравословна диета — консумирайте разнообразни плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни. Ограничете животинските мазнини. Плодовете и зеленчуците съдържат много витамини и хранителни вещества, полезни за здравето.
Храни, свързвани с по-нисък риск от рак на простатата, са домати, броколи, карфиол и соя. Няма доказателства, че те предотвратяват рака, но включването им в диетата може да има ползи.
Физическа активност — не е доказано, че физическата активност предотвратява рак на простатата, но помага за поддържане на здравословно тегло и подобрява общото здраве и настроение. Ако не сте свикнали да спортувате, консултирайте се с лекар, започнете постепенно и увеличавайте времето.
Поддържайте здравословно тегло — ако теглото ви е нормално, стремете се да го запазите чрез диета и упражнения. Ако трябва да отслабнете, увеличете физическата активност и намалете калориите. Помолете лекар за съвет при изготвяне на план за отслабване.
Не пушете — ако не пушите, не започвайте. Ако пушите, потърсете помощ за отказване от медицински специалист.
Тази статия е само с информационна цел и няма за цел да предлага медицински съвети. Винаги търсете съвет от квалифицирани здравни специалисти по въпроси, които може да имате във връзка с медицински състояния.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
Вениамин е големият победител в „Като две капки вода“ – Сезона на стадиона
Двама участници от сезон 13 на "Като две капки вода" се сгодиха на сцената пред 40 000 души