Европа реагира на разговора между Тръмп и Путин

Европа реагира на разговора между Тръмп и Путин

Русия с позиция за изборите в Румъния

Русия с позиция за изборите в Румъния

Математик и граждански активист: Кой е новият президент на Румъния

Математик и граждански активист: Кой е новият президент на Румъния

Мелони потвърди подкрепата си за усилията на Тръмп за Украйна

Мелони потвърди подкрепата си за усилията на Тръмп за Украйна

Ядрените преговори между Иран и САЩ

Ядрените преговори между Иран и САЩ "няма да доведат до никъде"

Как да разбираме азбучната супа от COVID-19: XBB.1.5, BA.2.86, JN.1

В ирусът, който причинява COVID-19, има повече букви, за да опише многото си производни, отколкото купа азбучна супа, категорични са от CNN.

Омикрон и Делта бяха имената на коронавируса, които хората бързо научиха и използваха в разгара на пандемията. Но на този етап повечето хора, които не са учени, вероятно не биха могли да назоват версията на вируса, която ще стане следващата доминираща по света. (Между другото е JN.1.)

Въпреки че обикновената настинка не получава толкова много имена – поне не тези, които правят заглавия – спецификата, с която учените говорят за SARS-CoV-2, вирусът, който причинява COVID-19, има значение, защото той все още е такъв проблем .

Вирус като този има много различни имена, защото се променя непрекъснато и учените се нуждаят от общ език, за да говорят за конкретна версия, която виждат в определена общност или с която работят, за да разработят лечения, ваксини и тестове.

Какво трябва да знаем за новия вариант на COVID-19

„Вирусът Боб“ или „Вариантът Сюзън“ вероятно биха били по-лесни за запомняне от BA.2.86, предшественика на JN.1. Но хората, които решават как да наименуват инфекциозни болести и вируси, искаха да избягат от старата традиция да се наименува вирус за животното, в което първо е секвениран, както при вируса, известен преди като маймунска шарка, или за мястото, където е открит, подобно на хеморагичната треска, наречена Марбургски вирус, кръстен на западногерманския град Марбург ан дер Лан.

През 2015 г. Световната здравна организация реши, че назоваването на нова човешка инфекциозна болест за човек, място или нещо може да бъде стигматизиращо и да има непредвидени отрицателни последици . Например, когато вирус H1N1, който зарази прасета, птици и хора, беше наречен „свински грип“ през грипния сезон 2009-10 г., продажбите на свинско месо в САЩ намаляха и стотици хиляди прасета бяха ненужно убити на места като Египет дори въпреки че вирусът не се разпространява чрез ядене на свинско месо.

Вирусът, който причинява COVID-19, започна като коронавирус Ухан, тъй като болестта беше идентифицирана за първи път в Ухан, Китай, през февруари 2020 г. Международният комитет по таксономия на вирусите го нарече SARS-CoV-2, съкращение за „тежък остър респираторен синдром коронавирус 2." Екипът избра името, защото въпреки че новият вирус е различен, той е генетично свързан с коронавируса, който причини избухването на SARS през 2003 г.

СЗО искаше да го нарече „вирусът, отговорен за COVID-19“, тъй като по това време става ясно, че използването на името SARS „може да има непредвидени последици“ и да създаде „ненужен страх на някои популации, особено в Азия, която беше най-силно засегната от избухването на SARS през 2003 г. СЗО нарече болестта, причинена от вируса COVID-19, което е съкращение за „коронавирусна болест на 2019 г.“, годината, в която е открита за първи път.

Но тъй като учените трябва да говорят конкретно за потомството на вируса и тъй като вирусите се променят бързо, поне в човешки времеви рамки, може да има много повече имена.

През март 2020 г. учените, които секвенираха генома на вируса, за да разберат как се развива, наричаха едни и същи вариации с различни имена в зависимост от лабораторията. Изследователите решиха да измислят начин, по който всички да използват едни и същи имена, така че разработиха система за именуване, наречена Pango или Pangolin, което означава филогенетично присвояване на наименувана линия на глобално огнище.

„Тази система Pangolin беше разработена през 2020 г., когато стана ясно, че Covid ще бъде глобален проблем“, каза д-р Кърт Уилямсън, доцент в отдела по биология в William & Mary.

Вирусите се променят толкова бързо отчасти, защото начинът, по който се възпроизвеждат, включва това, което се нарича РНК полимераза. За да направи копие на клетка, човешкото тяло използва ДНК полимераза, която има, според Уилямсън, наистина добра функция за корекция, която може да проверява и коригира грешки. РНК полимеразата няма тази способност за корекция, така че прави грешки много по-често и генерира много по-големи вариации по-бързо спрямо човешкия времеви интервал.

Другият начин, по който вирусите се променят, включва родословия, група от тясно свързани вируси с общ прародител. Когато двете линии инфектират една клетка едновременно, РНК полимеразата може да направи нещо, наречено „превключване на шаблон“, докато копира един вирусен геном, за да създаде нов вирус.

„По принцип може да превключва между използването на един вирус, за да направи копие и след това да превключи към генома на другата версия на вируса, за да завърши създаването на копие, което е наистина странно, но това води до това, което се нарича рекомбинантно“, каза Уилямсън.

„Вие основно сте взели характеристики на два различни вируса и ги комбинирате сега в едно потомство, което може, когато копира своя геном, да прави копия с тази нова комбинация. Това създава проблеми с проследяването на всички различни версии.

В началото на пандемията имаше само две основни линии на SARS-CoV-2: A и B. Когато тези линии мутираха, Pango наименува всяка подлиния, термин, използван за определяне на линия, тъй като се отнася до това да бъдеш пряк потомък на родителска линия. B.1.1.7, например, е седмият вариант на подварианта B.1.1, който беше първият подвариант на B.1.

След това в крайна сметка се появиха C и D и така нататък, докато вирусът продължава да създава нови варианти чрез дрейфови мутации, грешка при копиране и рекомбинация чрез превключване на шаблони.

„За да могат учените да говорят помежду си, ние използваме този определено антисекси, но прецизен начин да говорим за това. Кой вариант от коя линия? В A линия ли е? B линия ли е? C родословие ли е? И така нататък. И тогава, когато имате като X, като XBB.1.5, X означава, че това е рекомбинант,” каза Уилямсън.

През май 2021 г. , за да се отърве от стигмата да наименува смъртоносен вирус за дадено място и да се отърве от „тромавостта“, СЗО излезе с по-проста система от гръцки букви, за да назове някои от вариантите. Той не замени Pango или други научни системи за именуване, необходими за по-специфични комуникации между учени, но ще използва тези нови обозначения само за варианти, които са значително различни от оригинала и които представляват различен вид заплаха за общественото здраве - какво агенцията нарече варианти на интерес или варианти на безпокойство. „ Вариантът Kent“ или B.1.1.7 беше преименуван на Alpha. B.1.617.2, идентифициран за първи път в Индия, стана Делта и т.н.

СЗО трябваше да направи разлика между щама Delta и Omicron, тъй като разликите във вируса бяха толкова драматични, че се отразяваха на поведението му, а имунната ни система едва разпознаваше новата версия на вируса, което доведе до нови вълни от инфекции, хоспитализации и смъртни случаи. СЗО трябваше да може да говори за тези различия .

По това време имаше и втори щам Omicron, BA.2, с десетки нови генни мутации, за които някои твърдяха, че заслужават собствена гръцка буква. Но това така и не се случи. Вместо това СЗО създаде нова категория подварианти на Omicron под наблюдение, за да уведоми хората в областта на общественото здравеопазване кои от страничните ефекти трябва да бъдат наблюдавани.

Учените използват и други системи за класификация , за да опишат приликите и разликите между вирусите, които изучават.

Има и Nextclade, инструмент, използван за класифициране на вирусни последователности според това как са генетично свързани. Не всяка версия на вируса получава своя собствена група, но членовете на група ще споделят подобни характеристики поради общ произход. Тази система използва двуцифрена година, последвана от буква, дадена по реда на присвояване за тази година, така че 22A е първият клас през 2022 г., например.

„Въпреки че имаме нещо, което звучи някак тромаво за обществеността, това позволява на учените да знаят точно какво говори другият човек, когато използват тази система за комуникация, и това е важно“, каза Уилямсън.

Но има толкова много вариации, каза той, че дискусията продължава за установяването на нови правила, които да направят наименуването по-просто. Системата за именуване може също да се промени просто защото има толкова много варианти, че ще изискват твърде много букви, което прави нещата твърде сложни дори за учените, за да ги запомнят.

Въпреки че широката общественост не трябва да се тревожи за това ниво на специфичност на COVID-19, казва Уилямсън, членовете на обществеността биха могли да направят своята роля, за да улеснят нещата, като намалят разпространението на коронавируса и броя на новите варианти.

Заедно с получаването на ваксина срещу COVID-19, „прости неща, които хората могат да правят като миене на ръцете, носене на маска около високорискови хора или ако не се чувствате добре, останете вкъщи. Това са неща на доста ниско ниво, които всички имаме властта да правим“, каза той.

Всяка жена има две важни мисии в живота. Да успокои мъжа си, когато е нервен. И да го изнерви - когато е спокоен.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Радев: България и Япония са свързани от уважението си към националната култура и традиции

Радев: България и Япония са свързани от уважението си към националната култура и традиции

България Преди 4 часа

Президентът Румен Радев се срещна и с председателя на Долната камара на японския парламент

Катастрофа с три тира блокира пътя за “Дунав мост 2”

Катастрофа с три тира блокира пътя за “Дунав мост 2”

България Преди 5 часа

Катастрофата е станала минути след 17 часа на мокър път

Нов арест за пожара в дома на британския премиер

Нов арест за пожара в дома на британския премиер

Свят Преди 8 часа

34-годшният мъж е бил арестуван в понеделник сутринта в Челси

Работник от завод „Арсенал“ е с изгаряния след трудова злополука

Работник от завод „Арсенал“ е с изгаряния след трудова злополука

България Преди 8 часа

При работа с нитроглицерин са избухнали пламъци.

БНБ и Американската търговска камара подписаха меморандум за сътрудничество в подкрепа на еврозоната

БНБ и Американската търговска камара подписаха меморандум за сътрудничество в подкрепа на еврозоната

България Преди 8 часа

Целта е засилване на диалога между институциите и бизнеса и по-добра информираност за ползите от присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г.

Васил Василев-Зуека: “35 години телевизия са ми достатъчни”

Васил Василев-Зуека: “35 години телевизия са ми достатъчни”

Любопитно Преди 8 часа

Новият епизод на “Капките Podcast” надниква зад кулисите на Финала на Стадиона

Ще има ли градски транспорт в София във вторник

Ще има ли градски транспорт в София във вторник

България Преди 9 часа

По-рано днес правителството отпусна 15 млн. лева. за кризата в транспорта на София

Джо Байдън

Първи думи на Джо Байдън след зловещата диагноза рак

Свят Преди 11 часа

Говорител на Байдън обяви на 18 май, че бившият президент има рак на простатата, който се е разпространил в костите му

Арестуваха българин на 15 г. за нападение в Инсбрук

Арестуваха българин на 15 г. за нападение в Инсбрук

Свят Преди 12 часа

Жертвата е с тежки наранявания по лицето и е настанен в болница

<p>Lovehoney: Google ограничава видимостта на играчки за възрастни</p>

Lovehoney срещу Google: Жалба до ЕК за дискриминация в търсенето на играчки за възрастни

Свят Преди 12 часа

Според жалбата, функцията Safe Search на Google, неправомерно ограничава видимостта на някои продукти

<p>Терзиев за отпуснатите 15 млн. лв.: Циркова постановка</p>

Терзиев за отпуснатите 15 млн. лева за градския транспорт: Циркова постановка

България Преди 12 часа

Терзиев: За пореден път ставаме свидетели на това, как не се мисли устойчиво

ЕС прие механизъм за превъоръжаване от 150 млрд. евро

ЕС прие механизъм за превъоръжаване от 150 млрд. евро

Свят Преди 12 часа

Междувременно Великобритания и Европейският съюз се споразумяха за нов пакт за сигурност и отбрана

<p>Кой може да протестира и какви са правилата у нас</p>

Кой може да протестира и какви са правилата у нас

България Преди 12 часа

Ето отговорите на най-важните въпроси за стачките според българските закони

Весела Лечева

Официално: МОК вписа Весела Лечева като председател на БОК

България Преди 13 часа

От днес на страницата на МОК като президент на Българския олимпийски комитет е записана легендарната ни състезателка в спортната стрелба, вместо Стефка Костадинова

<p>Променят държавния бюджет заради транспорта в София</p>

Желязков за транспорта в София: Предложих преструктуриране в централния бюджет

България Преди 13 часа

Желязков: Синдикатите ще убедят своите членове от утре да се възстанови нормалното функциониране на градския транспорт в София

The Voice Cast: Ивана Динева и Галин Найденов за офис флиртове и звездни приключения

The Voice Cast: Ивана Динева и Галин Найденов за офис флиртове и звездни приключения

Любопитно Преди 13 часа

Темата за офис флирта и дори краткотрайните авантюри не остана подмината