И зраелските сили за отбрана (ЦАХАЛ) заявиха, че първоначалните резултати от разследването на смъртта на служителя на ООН Марин Маринов в централната част на Ивицата Газа миналия месец показват, че той е бил убит от израелски танк.

Загиналият в Газа българин: България ще настоява виновната страна да поеме отговорност и да обезщети семейството

„Според събраните до момента констатации проверката показва, че смъртният случай е причинен от танков огън от страна на ЦАХАЛ, действащи в района. Сградата е била поразена поради преценено вражеско присъствие и не е била идентифицирана от силите като обект на ООН“, обявиха от израелската армия.

„България ще настоява за справедливи компенсации за близките на загиналия в Ивицата Газа български гражданин Марин Маринов“. 

Това каза министърът на външните работи Георг Георгиев в изявление във връзка с официално оповестената днес от израелска страна информация, че експлозията в град Дейр ал-Балах, Ивицата Газа, при която загина капитан Марин Маринов, е причинена от изстрел, произведен от израелски танк.

„Бих желал още веднъж да изразя най-дълбоките си съболезнования и съпричастност към скръбта на семейството за тежката загуба“, посочи Георгиев. 

Първият ни дипломат съобщи също, че българската страна е получила от Израел официални извинения по повод кончината на българския гражданин.

Българският външен министър категорично призова подобни трагедии да не се повтарят и заяви, че защитата на хуманитарните служители е от първостепенно значение, а международната общност трябва да гарантира тяхната безопасност и свободата да изпълняват задълженията си, съгласно международното право.

„Настояваме за възобновяване на спазването на примирието и прекратяването на огъня в Газа, за недопускане на още цивилни жертви и незабавно връщане на заложниците“, добави Георгиев.

Последно сбогом! Прощаваме се със загиналия в Газа служител на ООН Марин Маринов

На 19 март експлозия в офиси на ООН в Дейр ал Балах, централната част на Ивицата Газа, уби Маринов и рани тежко шестима други хуманитарни служители - французин, молдовец, македонец, палестинец и британец.

От ООН подчертаха, че местоположението на офисите е било добре известно на страните в конфликта и, че всички замесени са обвързани от международното право да защитават абсолютната неприкосновеност на сградите на Организацията на обединените нации.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

Любопитно Преди 6 часа

Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

Свят Преди 8 часа

Кая Калас: Войните се губят от тези, на които първи им свършват парите или войниците

Двегодишно дете почина след анестезия в стоматологична клиника в Букурещ

Двегодишно дете почина след анестезия в стоматологична клиника в Букурещ

Свят Преди 9 часа

Румънските власти започнаха мащабно разследване

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

България Преди 9 часа

Нова проверка на РЗИ установи, че нито едно от предписанията, дадени преди месец, не е изпълнено

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Любопитно Преди 9 часа

Сапунджиева търси път към останалите в племето на Феномените

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

България Преди 11 часа

В момента на място тече акция на ГДБОП

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Свят Преди 12 часа

Причината е свързано с обществения ядрен оператор "Енергоатом" разследване за корупция

Задържаха 18-годишен за пожар в центъра на София

Задържаха 18-годишен за пожар в центъра на София

България Преди 12 часа

Обвиняемият е задържан за срок до 72 часа

<p>Задържаха Шрек за отвличане на млада жена в Свиленград</p>

Трима отвлякоха млада жена в Свиленград, мъж с прякор Шрек е задържан

България Преди 12 часа

Заедно с него в ареста като съпричастни към случая са още един мъж и една жена

Излезе изтрита сцена с импровизираната целувка между Блейк Лайвли и Джъстин Балдони от "Никога повече"

Излезе изтрита сцена с импровизираната целувка между Блейк Лайвли и Джъстин Балдони от "Никога повече"

Любопитно Преди 13 часа

Адвокатите на Балдони твърдят в документи, че 38-годишната звезда от „Клюкарката“ е добавила сцената към сценария

СГП предаде на съд Никола Барбутов и още трима

СГП предаде на съд Никола Барбутов и още трима

България Преди 13 часа

Никола Барбутов е предаден на съд и за подкуп

Жената, която предвиди убийството на Кенеди — историята на Джийн Диксън

Жената, която предвиди убийството на Кенеди — историята на Джийн Диксън

Любопитно Преди 13 часа

Истинската история на медиумката, чиито предсказания стигнаха до президентите на САЩ

КЗП се самосезира за цените на паркирането в София

КЗП се самосезира за цените на паркирането в София

България Преди 13 часа

КЗП обръща внимание, че Законът за въвеждане на еврото предвижда сериозни санкции

<p>Нов риск, банки в България спират плащания заради казуса с &quot;Лукойл&quot;</p>

Нов риск, банки в България предупредиха: спират плащания заради казуса с "Лукойл"

България Преди 14 часа

Георгиев: Това налага адекватни, бързи и спешни мерки, които ние предприехме в първия възможен момент