Е вропейската комисия представи днес данни за няколко наказателни процедури, свързани с приложението на европейското законодателство. България е сред засегнатите от седем от тези процедури.

Борба с престъпността

ЕК започва процедури за нарушение срещу България, Белгия, Чехия, Дания, Германия, Естония, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Кипър, Люксембург, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния и Словения за това, че не са въвели изцяло правилата за обмен на данни между правоприлагащите власти в ЕС. Държавите трябваше да въведат правилата в националното законодателство до 12 декември миналата година. Правилата целят подобрение при предотвратяването, разкриването и разследването на престъпления в ЕС, така че полицейските служители в една държава от ЕС да имат равностоен достъп до информацията в друга държава от ЕС. Целта е тези правила да се използват в борбата с организирана престъпност, трафик на наркотици, тероризма, сексуалната експлоатация и трафика на хора. Комисията изпраща официални уведомителни писма до засегнатите държави и два месеца срок за отговор, като след това ще прецени дали процедурата да продължи.

България може да бъде предадена на Съда на ЕС по две наказателни процедури

Икономика

ЕК започва процедури за нарушение срещу нашата страна, Дания, Германия, Кипър, Унгария, Нидерландия, Португалия, Словакия и Финландия за това, че не са въвели правилата за съобщаване на прогнозите за емисиите на замърсителите на въздуха. Тези доклади позволяват на комисията да провери дали държавите изпълняват своите задължения за намаляване на емисиите. Посочените държави не са спазили срока до 31 декември 2024 г. и сега ЕК им дава два месеца, за отговор, като процедурата след това може да продължи.

Комисията открива процедури срещу България, Австрия, Белгия, Германия, Дания, Естония, Гърция, Испания, Франция, Италия, Литва, Латвия, Полша, Португалия, Румъния, Швеция, Словакия за непълно въвеждане на Директивата за последователни вериги II, изменяща Директивата за възстановяване и преструктуриране на банки с цел въвеждане за съразмерност при прилагането на дълговия буфер, който трябва да се държи от банки и инвестиционни посредници, за да могат да поемат загуби и да бъдат рекапитализирани при преструктуриране (така наречените "минимални изисквания" за собствен капитал и приемливи задължения", MREL). Новата директива въвежда концепцията за "ликвидационни субекти" и предвижда, че по правило те не следва да подлежат на MREL, освен ако органът за преструктуриране не реши различно за всеки отделен случай. Пълното прилагане на законодателството е от ключово значение за подобряване на възможността за преструктуриране на банките и за избягване на проблеми с равни условия на конкуренция между различните структури на банковите групи, пише в съобщението с уточнението, че срокът е изтекъл на 13 ноември миналата година. Комисията изпраща официални уведомителни писма до засегнатите държави и им поставя срок от два месеца, като след това може да продължи с процедурата.

ЕК изпраща официално уведомително писмо до България, Дания, Ирландия, Франция, Полша и Португалия за това, че са уведомили само за частично въвеждане на правилата за балансирано представителство на половете в корпоративните управителни съвети на котираните дружества в ЕС. Правилата определят цел от 40 на сто присъствие на по-слабо представения пол сред директорите без изпълнителни функции на големи дружества, търгувани на борсата в ЕС, и от 33 н асто сред всички директори. Правилата са в сила от декември 2022 г. и държавите имаха срок до 28 декември 2024 г. да ги въведат в националното законодателство. Комисията изпраща официални уведомителни писма до Белгия, България, Чехия, Дания, Естония, Ирландия, Гърция, Франция, Кипър, Латвия, Люксембург, Унгария, Холандия, Австрия, Полша, Португалия и Румъния и дава срок от два месеца за отговор, иначе процедурата може да продължи.

Комисията започва процедури за нарушение срещу България, Люксембург, Нидерландия и Полша, за това, че не са въвели изцяло правилата за безопасност на фериботните превози. Тези правила касаят новопостроени кораби и за онези, сертифицирани да работят в ЕС за първи път. Пълното прилагане на правилата е от съществено значение за повишаване на безопасността на фериботите чрез предпазване на пътниците в случай на сблъсък и осигуряване на съответствие на разпоредбите на ЕС с международните стандарти, определени от Международната морска организация (IMO), пише в съобщението. Крайният срок за въвеждане на правилата изтече на 5 декември миналата година. Отново е поставен двумесечен срок за отговор, след който комисията може да продължи с процедурата.

ЕК започва процедури за нарушение срещу България, Ирландия, Гърция, Испания, Кипър, Литва, Португалия и Румъния за това, че не са въвели правилата за специалния режим на ДДС за малките предприятия до 31 декември миналата година. Правилата позволяват на малките предприятия да продават стоки и услуги без начисляване на ДДС и облекчава техните задължения за спазване на ДДС. След два месеца комисията ще прецени дали да продължи с процедурата.

Комисията предприема процедури за нарушение срещу България, Белгия, Гърция, Испания, Литва, Португалия и Румъния заради приложението на правилата за ставките на ДДС.Държавите в ЕС трябваше да съобщят за пълното въвеждане на тези правила в националното законодателство до края на миналата година. Правилата позволява по-широко използване от държавите на намалени ставки, включително нулеви, ставки за основни стоки като храни, лекарства и средства за лечение. Комисията изпраща официални уведомителни писма до засегнатите държави и им дава два месеца за отговор, преди да реши дали да продължи с процедурата.

* Във видеото: Експерт: Ако Народното събрание не заработи, България не може да предостави отговора, който ЕК иска

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
САЩ обмислят забрана за влизане на лица от 43 държави

САЩ обмислят забрана за влизане на лица от 43 държави

Свят Преди 7 часа

Проекто-списъкът включва 43 държави, разделени в три категории ограничения за пътуване

Протестът в Белград започна, един арестуван пред сградата на Президентството

Протестът в Белград започна, един арестуван пред сградата на Президентството

Свят Преди 8 часа

Според организаторите това е най-големият антисистемен протест в Сърбия

Сложен шпагат: Италия между Европа и САЩ

Сложен шпагат: Италия между Европа и САЩ

Свят Преди 8 часа

Италианската министър-председателка се опитва да балансира и във вътрешната политика

Румъния изключи от президентските избори втори крайнодесен кандидат

Румъния изключи от президентските избори втори крайнодесен кандидат

Свят Преди 8 часа

"Аз съм доказателство, че не живеем в демокрация"

Майка забрави детето си в парка, докато говори по телефона

Майка забрави детето си в парка, докато говори по телефона

Свят Преди 9 часа

Видеоклипът привлече голямо внимание в социалните мрежи, като хората изразиха различни мнения

,

Киев потвърди, че украинските войски се изтеглят от Суджа

Свят Преди 9 часа

Суджа се смята за най-важното завоевание на Украйна в Русия

Зеленски обвини Путин, че се стреми към по-силна военна позиция

Зеленски обвини Путин, че се стреми към по-силна военна позиция

Свят Преди 9 часа

Зеленски назначи официална делегация, която да представлява Киев във всички възможни мирни преговори

Мицотакис извърши рокади сред министрите

Мицотакис извърши рокади сред министрите

Свят Преди 9 часа

Той смени ръководителите на няколко висши министерства

,

Холандия: Да се „окаже натиск“ върху Русия за прекратяване на огъня

Свят Преди 10 часа

Това заяви холандският премиер Дик Схоф

.

Решение без прецедент: Как се стигна до изборната буря, която промени разпределението в НС

България Преди 10 часа

Над 190 дни след провеждането на последния парламентарен вот, България осъмна в нова политическа ситуация

.

Най-малко осем палестинци загинаха при израелски въздушни удари в ивицата Газа

Свят Преди 10 часа

Един от загиналите е местният репортер Махмуд Ислим

На фона на преговорите за мир: Русия и Украйна си размениха атаки с дронове

На фона на преговорите за мир: Русия и Украйна си размениха атаки с дронове

Свят Преди 11 часа

Атаките бяха извършени по-малко от 24 часа след като руският президент Владимир Путин се срещна с американския пратеник Стив Уиткоф