А мериканският президент Джо Байдън заяви днес, че Израел започва да губи подкрепата на международната общност заради безразборните си бомбардировки в ивицата Газа, при които загинаха хиляди палестински цивилни, предаде Ройтерс.

"Те започват да губят тази подкрепа", каза Байдън на състояла се във Вашингтон проява за набиране на средства за предизборната му кампания. Байдън отбеляза също, че израелският премиер Бенямин Нетаняху трябва да промени твърдолинейното си правителство.

Президентът каза, че за разлика от Вашингтон, израелското правителство "не (иска) решение за две държави" с палестинците, посочва Франс прес.

"Това е най-консервативното правителство в историята на Израел", заяви Байдън, призовавайки Нетаняху да "укрепи и промени" израелската изпълнителна власт. Държавният глава на САЩ специално назова крайнодесния израелски политик Итамар Бен-Гвир, който е министър на националната сигурност на Израел. 

Иран: Израел и САЩ никога няма да бъдат способни да унищожат "Хамас"

Американският президент е на мнение, че Израел не трябва да казва "Не" на една бъдеща палестинска държава, като по този начин засили натиска върху израелците.

"Пред нас се отваря възможността да започнем да обединяваме региона... и там все още искат да го направят. Ние трябва да сме сигурни, че Биби (Бенямин Нетаняху - бел. ред.) разбира, че трябва да предприеме някои мерки за укрепване... Не можеш да кажеш "Не" на палестинска държава... Това ще бъде най-трудното", каза Байдън.

Израелският премиер заяви миналата седмица, че Израел приветства американската подкрепа на своята цел да унищожи радикалното палестинско движение "Хамас" и да освободи заложниците, отведени в Газа от бойците на движението, но съюзниците се различават във вижданията си за последствията от войната в анклава.

От правителството на САЩ обявиха, че Байдън планира да се срещне утре в Белия дом с роднини на американски заложници на "Хамас", отведени в ивицата Газа при кървавото нападение на 7 октомври, довело до смъртта на около 1200 души на израелска територия.

Нетаняху: Израел ще продължи войната за елиминиране на "Хамас"

Думите на президента са още един знак за нарастващото безпокойство на САЩ от израелските бомбардировки в Газа, в който загиват хиляди палестинци, посочва Ройтерс, като припомня, че той е заявил силната си подкрепа за израелската военна операция срещу бойците на "Хамас".

Агенцията уточнява, че острите изявления на американския държавен глава идват в момент, в който съветникът на Белия дом по националната сигурност Джейк Съливан се подготвя за пътуване до Израел за разговори с военновременния кабинет, създаден от Нетаняху. Съливан каза днес, че по време на посещението си ще обсъди с израелските представители графика на военните им действия в Газа.

"Въпросът как те виждат във времето развитието на военните действия със сигурност ще залегне в дневния ред на моите срещи", каза Съветникът на Байдън по националната сигурност, който се очаква да замине за Близкия изток към края на седмицата.

Съливан обвини "Хамас" в нарушаването на примирието с Израел, което бе в сила от 24 ноември до 1 декември, като посочи, че ислямистките бойци са отказали да пуснат повече заложници. 

"До ден днешен бойците на "Хамас" продължават да държат в плен значителен брой жени, възрастни хора и цивилни. И в същото време призовават: "Ей, какво ще кажете всички да спрем". Съответно ние смятаме, че Израел има право на самозащита", допълни Съливан. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп отмени мита заради високите цени - кафе, говеждо и плодове поевтиняват за американците

Тръмп отмени мита заради високите цени - кафе, говеждо и плодове поевтиняват за американците

Свят Преди 30 минути

През април американският президент въведе така наречените "реципрочни" мита от най-малко 10 процента върху повечето продукти, внасяни в САЩ

От днес: КАТ започва глоби за неподходящи зимни гуми

От днес: КАТ започва глоби за неподходящи зимни гуми

България Преди 35 минути

От 15 ноември до 1 март всички автомобили трябва да са оборудвани със зимни гуми или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм

Как най-рядката кръвна група в света може да спаси животи

Как най-рядката кръвна група в света може да спаси животи

Свят Преди 52 минути

Само един на всеки шест милиона души има кръвна група с нулев резус фактор

Давид, Сияна, Котов и Стоянов ще се борят за победата в Big Brother

Давид, Сияна, Котов и Стоянов ще се борят за победата в Big Brother

Любопитно Преди 8 часа

Огнената Михаела напусна Къщата на крачка от големия финал

Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

Любопитно Преди 8 часа

Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

Свят Преди 10 часа

Кая Калас: Войните се губят от тези, на които първи им свършват парите или войниците

Полицията в Париж простреля мъж на гара, въоръжен с нож

Полицията в Париж простреля мъж на гара, въоръжен с нож

Свят Преди 10 часа

Мъжът е бил известен на полицията за извършено домашно насилие

Щура сватба в Къщата на Big Brother тази вечер

Щура сватба в Къщата на Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 11 часа

Специален кулинарен гост ще приготви блюдо изненада заедно със съквартирантите

Двегодишно дете почина след анестезия в стоматологична клиника в Букурещ

Двегодишно дете почина след анестезия в стоматологична клиника в Букурещ

Свят Преди 11 часа

Румънските власти започнаха мащабно разследване

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

България Преди 12 часа

Нова проверка на РЗИ установи, че нито едно от предписанията, дадени преди месец, не е изпълнено

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Любопитно Преди 12 часа

Сапунджиева търси път към останалите в племето на Феномените

България иска разсрочване на плащанията за F-16 от САЩ

България иска разсрочване на плащанията за F-16 от САЩ

България Преди 12 часа

Касае се за предвидено за следващата година плащане в размер на 361 милиона евро

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

България Преди 13 часа

В момента на място тече акция на ГДБОП

Автобус се вряза в хора в центъра на Стокхолм

Автобус се вряза в хора в центъра на Стокхолм

Свят Преди 13 часа

Инцидентът станал по време на следобедния час пик