Брекзитът на Шрьодингер
Тереза Мей   
Източник: ЕПА/БГНЕС
29

В ъв вторник сделката, предложената от Тереза Мей претърпя тежко поражение в парламента. Нещо повече, сделката понесе най-тежката загуба в парламентарната история. Действащо правителство много рядко губи с повече от 100 гласа в камарата на общините (случвало се е само няколко пъти през последния век), като досегашният “рекорд” се държеше от лейбъристкото правителство на Рамзи Макдоналд, което през 1924 г. губи гласуване с 166 гласа, опитвайки се безуспешно да спаси редактора на един комунистически вестник от наказателно преследване. Онзи ден Тереза Мей загуби с 230 гласа. Явно консенсусът срещу нейната сделка е по-широк дори от антикомунистическата истерия през 20-те години.

„Брекзит” – какво следва сега

Нека припомним какво най-важно се съдържа в сделката предложена от Мей. Първо, 39 милиарда лири пряка компенсация за “развода”. И второ, обещание, че за да се избегне издигането на “твърда граница” между Северна Ирландия и Република Ирландия, Обединеното кралство ще остане в митническия съюз, а самата Северна Ирландия дори ще продължи да се подчинява на европейските регламенти; и това ще продължава неопределено време, докато не се постигне новото търговско споразумение между Лондон и Брюксел.

Естествено, тази сделка означава положение на васалитет. От ЕС може да се излезе (поне на теория), но от капана на споразумението за ирландската граница, Великобритания може никога да не се измъкне. Никой не гарантира, че ЕС изобщо ще иска да обсъжда нова търговско споразумение, щом вече са успели да завържат Великобритания за митническия съюз.

„Вчера обаче, Тереза Мей спечели вот на недоверие и удържа правителството си. Лидерът на опозицията Джереми Корбин избърза с поискването на вота и логично се провали; не само това, ами и така Тереза Мей получи възможност да изглежда отново силна, след като предния ден беше претърпяла унизителна загуба. Всичко това прави ситуацията още по-необичайна. Човек не може да не се сети за парадокса с котката на Шрьодингер, която е едновременно жива и умряла. Тереза Мей предложи на парламента сделка, която едновременно е Брекзит и не е Брекзит; и на свой ред парламентът гласува в рамките на 24 часа две съвършено несъвместими неща - (1) да откаже сделката, която олицетворява целия мандат на правителството и (2) да гласува в подкрепа на оставането на това правителство.

Мей заяви снощи, че ще търси конструктивен диалог с всички народни представители в Камарата на общините, докато не се формулира приемлива сделка, която после да отнесе в Брюксел за нови преговори. Нейният успех, по думите на един депутат от консерваторите, зависи от решаването на две задачи. Едната й задача е лесна за казване, но трудна за правене. Другата е може би по-лесна за правене, но все по-трудна за изговаряне. Първата се състои в налагане на краен срок за ирландската клауза; това ще спечели подкрепата на коалиционните й партньори от ДЮП и ще премахне опасността от изпадане във васално положение. Това обаче би било много трудно да се изкопчи като отстъпка от Брюксел. Втората задача е да се стесни фокусът на политическата декларация - онази глава от сделката, която не е задължаваща сама по себе си, но която очертава приблизително рамките на бъдещите търговски отношения и задава посоката на преговорите. Много лейбъристи, шотландски националисти и либерали могат да бъдат привлечени, ако в политическата декларация бъде заложено участие в митническия съюз и огледално придържане към европейските бизнес регулации и стандарти. Това ще осигури успех на сделката в парламента, но ще разцепи партията на Торите. Около 100 депутати ще гласуват със сигурност против такава декларация и около 50 от тях ще напуснат партията, ако заложеното в декларацията стане реалност.

Тереза Мей рано или късно ще трябва да се изправи лице в лице с избора - да се провали със сделката си или да разцепи партията си. Поне на теория, между опциите “никакъв Брекзит”, “никаква сделка” и “падане с вот на недоверие” (този не успя, но някой следващ може всяка седмица), Мей има и още един отчаян ход: докато Торите (невероятно, но) все още водят в социологията, може да назначи предсрочни избори и да се надява на победа. Разбира се, за тази цел тя трябва да наруши обещанието си да не води партията като лидер на следващите избори и да рискува да повтори проваления си гамбит от 2017.

Накратко, Брекзит в този момент може да се опише като Брекзит на Шрьодингер. Докато не отворим кутията, той едновременно означава няколко изключващи се неща: никаква сделка, никакъв Брекзит, парламентарен преврат, предсрочни избори и нов референдум. Кутията обаче неизбежно ще се отвори до 29 март.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 29
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

29 коментара
 
Между приятелки: - Моят мъж толкова се уморява на работа, че не си чувства нито ръцете, нито краката, нито рогата.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Президентът на Украйна Володимир Зеленски по време на среща с военнослужещи в украинската Черниговска област, 5 април 2024 г.

Украйна е атакувала руско летище на анексирания Кримски полуостров

Свят Преди 21 минути

Това съобщи украинският президент Володимир Зеленски

Прокуратурата иска постоянен арест за мъжа, осквернил гроба на патриарх Неофит

Прокуратурата иска постоянен арест за мъжа, осквернил гроба на патриарх Неофит

България Преди 51 минути

Търсят негови роднини, за да се установи страда ли от психично заболяване

Белгия и Чехия поискаха санкции за руска намеса в изборите за европарламент

Белгия и Чехия поискаха санкции за руска намеса в изборите за европарламент

Свят Преди 1 час

Двете страни са изпратили отворено писмо до лидерите на ЕС

Boston Dyanmics започна нова ера в роботиката

Boston Dyanmics започна нова ера в роботиката

Технологии Преди 1 час

Компанията представи първия си електрически хуманоиден робот

Провокативната сладкарка Стефани напусна Hell's Kitchen

Провокативната сладкарка Стефани напусна Hell's Kitchen

Любопитно Преди 8 часа

Тя е гост в новия епизод на подкаста "Кухнята след Ада"

Байдън обвини Китай в измама

Байдън обвини Китай в измама

Свят Преди 8 часа

Байдън: Те не се конкурират, те мамят

Швеция прие спорен закон за смяна на пола

Швеция прие спорен закон за смяна на пола

Свят Преди 9 часа

Шведският парламент прие закон, с който минималната възраст за законна смяна на пола се намалява от 18 на 16 години и се улеснява достъпът до хирургически интервенции. Законът беше приет с 234 гласа "за" и 94 "против" в 349-местния парламент, предаде АФП. Макар че скандинавската страна е първата, която въвежда законна смяна на пола през 1972 г., предложението, целящо да позволи така наречената "самоидентификация" и да опрости процедурата, предизвика интензивен дебат в страната. Дебатът отслаби позициите на консервативния министър-председател Улф Кристерсон, след като той призна, че се е поддал на натиск от страна на членове на партията по въпроса.

Присъда от 18 г. затвор за убийството в „Люлин”

Присъда от 18 г. затвор за убийството в „Люлин”

България Преди 9 часа

Присъдата на СГС не е окончателна

Републиканците представиха военен пакет за Украйна

Републиканците представиха военен пакет за Украйна

Свят Преди 10 часа

Гласуването ще се проведе в събота

Мъж с психични отклонения се барикадира в дома си в София

Мъж с психични отклонения се барикадира в дома си в София

България Преди 10 часа

На място са повикани екипи на полицията и психолози

Русия удари болница и училище в Украйна

Русия удари болница и училище в Украйна

Свят Преди 11 часа

Нанесени са щети на няколко многоетажни жилищни сгради

МВнР извика на среща иранския посланик

МВнР извика на среща иранския посланик

България Преди 11 часа

МВнР осъжда атаката на Иран срещу Израел

Нова информация за прокуратурата и ДАНС по договора с „Боташ”

Нова информация за прокуратурата и ДАНС по договора с „Боташ”

България Преди 11 часа

От „Има такъв народ” съобщиха, че тя е „притеснителна”

ГЕРБ-СДС ще поиска изключването на Благовест Георгиев от Комисията по транспорт

ГЕРБ-СДС ще поиска изключването на Благовест Георгиев от Комисията по транспорт

България Преди 12 часа

Хекимян: Темата с безопасността по улиците е изключително чувствителна

Главчев: Сега на ход е Радев

Главчев: Сега на ход е Радев

България Преди 13 часа

Главчев: Наистина нямаме време за изчакване

БЕХ смени директора на "Булгаргаз" Деница Златева

БЕХ смени директора на "Булгаргаз" Деница Златева

България Преди 13 часа

От състава на СД на дружеството се освобождават и Димитър Спасов и Татяна Петрова-Бояджиева