Бивша балерина изпревари Тейлър Суифт и стана най-младата самостоятелна милиардерка
Източник: Getty Images

29-годишна бразилка, бивша балерина, измести Тейлър Суифт и предприемачката в сферата на изкуствения интелект Луси Гуо, за да стане най-младата жена милиардерка в света, която сама е спечелила богатството си.

Луана Лопес Лара, съосновател на платформата за предсказуеми пазари Kalshi, отне титлата от 31-годишната Гуо – съоснователка на Scale AI – след като Kalshi достигна оценка от 11 милиарда долара, а личното ѝ състояние скочи до 1,3 милиарда долара, съобщи Forbes във вторник.

Гуо държеше титлата от юни, когато компанията за изкуствен интелект, която тя съосновава на 21-годишна възраст, вдигна нетното ѝ състояние до 1,3 милиарда долара, изпреварвайки Суифт, чиято популярност след турнето ѝ „Eras“ през 2023 г. я изведе преди това пред Кайли Дженър.

Лопес Лара, родом от Бразилия, учи балет в престижното училище на Болшой театър в Бразилия, преди да се премести в Австрия, за да преследва кариера като професионална балерина, съобщава The Post.

Тя остава в Европа девет месеца, след което заменя пуантите с обучение по компютърни науки в Масачузетския технологичен институт (MIT), където среща бъдещия си партньор Тарек Мансур.

Лопес Лара и Мансур — които по-късно работят и в хедж фонда Citadel — създават Kalshi през 2018 г. За шест години компанията набира 1 милиард долара и достига оценка над 11 милиарда.

Двамата получават стажове във Five Rings Capital в Ню Йорк през 2018 г. и именно тогава, след работа, започват да разработват идеята за бизнес с предсказуеми пазари.

По време на престоя си в Манхатън те забелязват, че много финансови решения се основават на прогнози за бъдещи събития, но няма „праволинейна възможност“ да се търгува директно с резултатите от тези събития, според сайта на Kalshi.

Двамата прекарват пандемията от COVID-19 в изграждането на компанията, борейки се за регулаторно одобрение и осигурявайки инвестиции от големи фирми, включително Charles Schwab и Sequoia Capital.

„Току-що завършили колеж, поехме огромен риск. Две години без нито един продукт — нищо не беше пуснато — и ако не получехме регулация, компанията просто щеше да се срине до нула“, казва Лопес Лара.

През ноември 2020 г. Kalshi получава одобрение от Комисията по търговия със стокови фючърси (CFTC) и влиза в класацията „Forbes 30 под 30“ през 2022 г.

Компанията печели съдебно дело преди президентските избори в САЩ през 2024 г. и става първата, която предлага законни договори за избори.

„Наистина искахме да направим всичко по правилния начин, защото нашата визия беше да изградим най-голямата финансова борса в света“, казва Лопес Лара. „Да го направим законно беше нещо, за което не можехме да направим компромис“.

Потребителите са вложили над 500 милиона долара и правилно са прогнозирали, че президентът Доналд Тръмп ще победи вицепрезидента Камила Харис на изборите.

„Това всъщност е най-добрият механизъм за разбиране на истината за това кой наистина ще спечели“, казва Мансур в интервю преди изборите. „Оставяме пазара да говори вместо анализаторите, анкетьорите, политиците и хората с предразсъдъци или конфликт на интереси.“

Kalshi се определя като „най-голямата глобална компания за предсказуеми пазари“.

Двамата 29-годишни предприемачи притежават приблизително по 12% от компанията — което поставя личното им състояние на около 1,3 милиарда долара всеки.

Kalshi изпреварва основния си конкурент Polymarket, който според Forbes е оценен на 9 милиарда долара.

CNN наскоро подписа договор с Kalshi, който ще интегрира данни от реалновремеви предсказуеми пазари в телевизионното, дигиталното и стрийминг съдържанието на мрежата. CNN ще показва информацията чрез лента в реално време и ще позволява на водещите и репортерите да се позовават на данните на Kalshi при обсъждане на политически, културни, новинарски и метеорологични прогнози.

Компанията цели да се превърне в „най-авторитетния източник на информация за вероятностите в реално време на важни културни и политически бъдещи събития“, казва Мансур.

33-годишната поп звезда от „Life of a Showgirl“ икона Тейлър Суифт в момента е с нетно състояние от 1,6 милиарда долара, преди Гуо, която разполага с 1,25 милиарда. Кайли Дженър изгуби статута си на милиардер, след като Forbes обяви, че компанията ѝ Kylie Cosmetics е завишавала приходите си, за да постигне оценка от 1 милиард долара.

В момента Дженър, на 28 години, се оценява на 670 милиона долара.

- Тате, каво гледаш? - Гледам, Иванчо... гледам! Кави майки имат другите деца!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Възрастен мъж падна от тераса и почина</p>

Възрастен мъж почина след падане от тераса в Стара Загора

България Преди 6 минути

Предстои причините за инцидента да бъдат уточнени

Киев: Територията е най-проблематичният въпрос в преговорите за край на войната

Киев: Територията е най-проблематичният въпрос в преговорите за край на войната

Свят Преди 24 минути

Източникът също така посочи, че САЩ настояват за бързо уреждане на спора

<p>Територия срещу мир? - ООН заяви категорично, че Украйна не бива да отстъпва земя</p>

ООН: Украйна не трябва да отстъпва територия в рамките на мирно споразумение

Свят Преди 33 минути

Путин настоява Украйна да изтегли войските си от части от Донбас, които все още са под контрола на Киев

<p>Руснаците обстрелват пограничните региони &ndash; постигат ли &quot;врагът значителен успех&quot;</p>

Украйна: Руснаците обстрелват пограничните региони, но не напредват

Свят Преди 45 минути

Руските сили са активни с пехотни групи, твърди Андрий Демченко

<p>Стрелба в търговски център в Осло - полицията задържа заподозрян&nbsp;</p>

Стрелба в търговски център в Осло: Норвежката полиция задържа заподозрян

Свят Преди 56 минути

Полицията претърсва търговския център за евентуални жертви

<p>Коледа идва! Три съвета за украса на дома за празниците!</p>

Коледа идва! Три съвета за украса на дома за празниците

Любопитно Преди 1 час

За да направите подготовката за празниците по-лесна и по-приятна, предлагаме да обмислите три доказани стила за домашен декор: класически, вдъхновен от допамина и вдъхновен от символа на годината - Огнения кон

Побой в хотел в Сандански, арестувани са мъж и жена

Побой в хотел в Сандански, арестувани са мъж и жена

България Преди 1 час

38-годишен е получил контузна рана в областта на дясното око

Иван Портних

СГС прекрати делото срещу Иван Портних, изпрати го на ВКС

България Преди 2 часа

Разпореждането е окончателно и не подлежи на жалба или протест

България трябва да гарантира 1,2 млрд. евро от заема за Украйна срещу замразени руски активи

България трябва да гарантира 1,2 млрд. евро от заема за Украйна срещу замразени руски активи

България Преди 2 часа

Страната ще участва с 0,6% от БНД в осигуряването на финансиране за Киев, като част от европейската инициатива за подкрепа на Украйна

<p>България казва &bdquo;не&ldquo; на европейската забрана за двигатели с вътрешно горене през 2035 г.</p>

България застана срещу забраната на ДВГ в ЕС през 2035 г.

Технологии Преди 2 часа

Страната ни е сред шестте държави от Централна и Източна Европа, които преди дни призоваха ЕК да се откаже от решението си да забрани продажбите на нови коли с ДВГ от 2035 г.

Шофьор загина на място при тежка катастрофа край Търговище

Шофьор загина на място при тежка катастрофа край Търговище

България Преди 2 часа

Той е изгубил контрол над автомобила си

Снимката е илюстративна

Експерт разкрива изненадващата причина за сините кучета в Чернобил

Свят Преди 2 часа

Снимки на кучета с ярко синя козина предизвикаха спекулации за радиация, но учените уточняват, че оцветяването се дължи на обикновено замърсяване, а не на мутации