Увеличаването на минималните осигурителни прагове в губещи браншове ще доведе до ръст на безработицата.
Това заяви Димитър Бранков - заместник-председател на Българската стопанска камара (БСК) по повод преговорите за определяне на минималните осигурителни прагове в 85 икономически дейности, които трябва да приключат днес.
До момента са определени праговете в около 43-44% от икономическите дейности, посочи Бранков.
По думите му по-голям ръст на минималните осигурителни прагове е договорен в производството на хартия, картон и целулоза, в производство на медицински и зъболекарски инструменти с ръст от 19,5%, както и в текстилната промишленост.
Отрицателен ще бъде ръстът на праговете за някои длъжности в туризма, каза Бранков.
Той апелира Министерството на труда да се въздържи от налагане по административен път на увеличаване на праговете в сектори, в които не е постигана договореност.
Бранков изрази съжаление, че за разлика от предишните години сега има неприятно съчетание от спад на продажбите и заетостта, и рязък скок на цените на основните енергийни източници и продукти.
Ситуацията за редица браншове е много тежка, някои от тях повишават производителността на труда, но за сметка на съкратен персонал, а не на увеличени продажби, коментира Бранков.
Според него увеличаването на минималните осигурителни прагове няма да подобри икономическата ситуация в страната. От БСК са на мнение, че
големият проблем на българската икономика е спадът на заетостта
Според справка на Националния статистически институт, поискана от БСК, към май тази година има постоянен спад на т.нар. осигурени на пълен работен ден, те са 1 млн. и 800 хил. души.
18% пък е реалната безработица в страната, което значи, че всеки пети у нас не е на работа, посочи Бранков и каза още, че 450 хиляди са загубените работни места през последните месеци.
БСК призова браншовете, които продължават да водят преговорите за определяне на минималните осигурителни прагове да подходят реалистично и да отчетат лошото икономическо положение в страната.
Увеличаването на осигурителните прагове в губещи икономически сектори несъмнено ще доведе до спад на заетостта, смятат от БСК.
Според организацията анализът на ситуацията с осигурителните прагове през последните години, не дава основание да се говори, че тяхното увеличение води до по-високи приходи в НОИ.
Още икономически и финансови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!