Не е вярно, че не се вдигат данъците.
Това заяви лидерът на ДСБ Иван Костов пред Би Ти Ви в коментар за Бюджет 2012.
Минималните осигурителни прагове за редица дейности бяха увеличени, пипат се и акцизите, обясни той.
"Кажете го това, че не се вдигат данъците, на собствениците на малки фирми и на средни предприятия, на които осигурителните прагове бяха повишени.
Минималните осигурителни прагове когато се повишат, се карат всички тези хора да плащат по-големи осигуровки в техните предприятия", добави Костов.
Според лидера на ДСБ и преди да излязат мрачните прогнози на ЕК за икономиките в Европа, хората, изготвяли бюджета, трябва да са били наясно със ситуацията.
Прогнозата на Брюксел за икономиката на България през 2012 г. е за 2,2% ръст, но според комисията Европа е изправена пред нова, по-тежка рецесия.
Тези прогнози провокираха финансовия министър Симеон Дянков да заяви, че Бюджет 2012 може да бъде прекроен между първо и второ четене в парламента.
Най-голямата прокризисна мярка, която може да взриви и да минира целия този бюджет, е скрита във въпроса "защо правителството иска да увеличи държавния дълг с 4,5 млрд., както е записано в Закона за бюджета", заяви Костов.
"Бюджетът крие огромно вътрешно противоречие. Или е вярно, че дефицитът ще е едно и малко, или е вярно, че ще се увеличи държавният дълг с 4,5 млрд. лв.
Това е все едно да увеличиш дълга с 4,5 милиарда и да го изхвърлиш извън България, да го изнесеш навън, поясни лидерът на ДСБ.
По-рано днес отново пред Би Ти Ви бившият финансов министър Пламен Орешарски заяви, че Бюджет 2012 няма цели и политики.
По думите му закона за бюджета е безсъдържателен. Той смята, че правителството няма план за противодействие на негативните влияния на външната политическа среда.
"Едно от хубавите неща в бюджета е че се запазват данъците и данъчната система, наследена от предишното правителство", смята още Орешарски.
По думите му в последните дни управляващите се опитват да насочат дебата към количествените сметки, които са лоши.
Орешарски уточни, че коментарите се отнасят за закона за Бюджет 2012 във вида, в който съществува в момента.
"Следващата година няма да има промяна в разходната част на бюджета – той остава същият, като тази година. Това значи намаление най-малко заради инфлацията", смята Орешарски.
Той изрази надежда, че инфлацията в страната няма да е толкова голяма и рецесията няма да е толкова тежка.
Орешарски е скептик, че еврофондовете могат да помогнат за съживяване на икономика.
Малко преди това председателят на бюджетната комисия на парламента - Менда Стоянова от ГЕРБ, поясни, че приходите в Бюджет 2012 са повече от тези в Бюджет 2011.
Според нея държавният бюджет не определя как ще живее българина, освен за пенсионерите и държавните служители.
"За останалите, които са в бизнеса, е важно да има добра бизнес среда, за да работят и да повишават доходите си. А бизнес средата, която е предвидена в Бюджета 2012, удовлетворява бизнеса", заяви Стоянова.
По думите й в момента ситуацията е доста динамична и никой не знае какво ще се случи в Европа и света през следващите месеци.
Това е причината, поради която бюджетът, който е правен преди месец и половина, може да бъде прекроен, добави тя.
В момента всички са объркани, каза още Стоянова.
Според Алиосман Имамов от ДПС очакванията за следващата година на правителството са доста оптимистични.
"Приходите са увеличени с 2,5 милиарда лева сравнение с предходната година. Смятаме, че тези пари няма да бъдат събрани", заяви Имамов.
"Това означава, че ако се запазят тези разходи, дефицитът в Бюджета ще мине тази граница от 3%, която ни вкарва в един особен режим в ЕС. Това ще бъде за втори път от управлението на ГЕРБ", добави той.
"В бюджета няма ясно разписани мерки, които да стимулират бизнес средата и оттам икономическия растеж", каза още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!