1

Д а живееш сред звездите и да пътуваш през безкрайната шир на космоса отдавна е мечта за човечеството. Както учените, така и авторите на научна фантастика са прекарали повече от век в изследване на този идеал. Животите прекарани в научните изследвания, изобретенията на най-иновативните умове и похарчените огромни суми пари са означавали достигането на този монументален момент на пробив. Хора живеят непрекъснато в космоса повече от 20 години в Международната космическа станция (МКС). И в настоящия ни живот човечеството се стреми към това да може да живее на Луната или дори на Марс.

Вече можем да си представим бъдеще, в което хората ще имат възможността да живеят извън Земята, на друга планета, луна, или дори космическа станция с размерите на град. Учените ще могат да изследват повърхностите на нови планети, правейки открития и иновации толкова безкрайни, колкото самата Вселена, и ще надникнат по-далеч в широкия простор на макрокосмоса, отколкото можем да проумеем в момента.

Разбира се, всичко това започва с начални стъпки: първи планетарни постове и орбитални космически градове. За щастие, има много вълнуващи проекти, които вероятно ще станат реалност през следващите няколко години.

Необходимост и ползи от изследването на космоса
Тази нова космическа ера ще има много ползи, включително за всички на Земята. Изследването на космоса и разширяването на човешката цивилизация се счита за важна необходимост по много причини. Главният сред тях е, че самото оцеляване на хората може да зависи от това. Знаем, че съществуват реални опасности за изчезването на света ни, поради сблъсъци с астероиди, изменение на климата, екологични и ядрени бедствия. Да имаме алтернативни варианти може да бъде най-умният ни ход.

Човешки колонии на много планети и може би някой ден дори в други звездни системи би гарантирало, че цивилизацията ни ще продължи. С внимателно планиране и стратегически действия учените биха могли също да гарантират, че растителните и животинските видове на Земята ще могат да съществуват и в новите космически светове, които ще населим. Но дори сега можем да извлечем голяма полза от космическите пътувания, който предстои да започнат. Благодарение на тях може да получим нови и вероятно по-добри ресурси, да достигнем до нови научни открития, които да бъдат използвани в областта на здравеопазването и медицината, технологиите, инфраструктурата и др.

Космически пътувания – проблеми и решения
Космическото пътуване има много опасни препятствия за преодоляване. Някои от по-основните са радиацията, липсата на кислород, микрогравитацията, промените в налягането и екстремните температури. Ние самите обаче също можем да представляваме опасност за космическата среда, тъй като съществува заплахата от биологично замърсяване. Ще е нужно да внимаваме, за да гарантираме, че патогени като бактерии или вируси няма да се разпространят между планетите.

Има два начина за защита от радиация. Пасивното екраниране използва физически материал като полиетилен, олово или други, за да блокира радиацията. Като алтернатива има активно екраниране, при което се използват електромагнитни полета, подобни на начина, по който магнитното поле на нашата Земя ни предпазва от космическата радиация.

Що се отнася до въздуха, ще се наложи или да го носим със себе си, или да се опитваме да го правим от материалите насъщни на крайната ни дестинация. Настоящият метод за създаване на кислород в космоса е чрез водна електролиза, която разделя водните молекули на кислород и водород. НАСА също така разработи MOXIE, който приема въглероден диоксид (от който има в изобилие на планети като Марс) и го превръща в кислород и въглерод.

Липсата на гравитация в космоса може да причини сериозни здравословни проблеми, но може да бъде създадена изкуствена гравитация чрез въртящи се космически станции. Изследователите също така разработват по-малки въртящи се системи, които биха могли да се поберат в стая на космическата станция, която обитателите да посещават редовно, за да изпитват гравитацията и да противодействат на вредните ефекти от продължителната микрогравитация.

Един гениален начин за създаване на изкуствена гравитация и защита от радиация е използването на астероид за изграждане на въртяща се космическа станция. Подземните селища също могат да бъдат идеален вариант, защото предлагат по-безопасни температури и защита от радиация.

Някои пещери на нашата Луна поддържат комфортна температура от около 17°C и може да се считат за бъдещи селища на Луната. Космическите станции, междупланетните селища и космическите костюми трябва да бъдат под подходящо налягане и изработени от материали, които да предпазват от радиацията и екстремните температури. Това е в процес на разработване.

Очаквайте скоро орбитални космически станции и планетарни аванпостове
Има много неизвестни, когато става дума за човешки живот в космоса. Водещи космически организации са създали изобретателни начини не само за оцеляване в космоса, но и за живот в комфорт. Това са някои от вълнуващите планове на частни предприятия и агенции:

Орбитален риф


Орбиталният риф, проектиран от Blue Origin и Sierra Space, ще бъде космическа станция за дългосрочен живот и ще се използва за търговия, изследвания и туризъм. Той ще бъде в ниска околоземна орбита, с големи прозорци, обърнати към Земята за спиращи дъха гледки, и ще предлага удобства, включително медицински грижи и възможности за отдих. Те планират да предлагат пространства под наем за цели като отваряне на космически хотел или създаване на собствена изследователска лаборатория. Предвижда се Orbital Reef да заработи до 2027 г.

Мисиите „Артемида“ на НАСА


Мисиите „Артемида“ ще включват базовия лагер на повърхността на Луната и космическия кораб Gateway в лунна орбита. „Артемида I“, летателен тест без екипаж, стартира успешно през 2022 г. „Артемида II“, летателен тест с екипаж, е планиран да стартира през ноември 2024 г. „Артемида III“ ще приземи екипажа на повърхността на южния полюс на Луната, а „Артемида IV“ ще достави част от космическия кораб Gateway в лунна орбита и ще приземи повече екипаж. Такива мисии също се подготвят за изграждане и населяване на бъдещи селища на Марс.

Starlab


Starlab, проектирана от Nanoracks и Voyager, ще бъде свободно летяща търговска космическа станция. За да се уверят, че това е първокласно комфортно изживяване, те си партнират с хотелския екип на Hilton за интериорен дизайн. Станцията ще разполага с космически лаборатории за биология, физика и наука за материалите. Планирано е да бъде център за международни астронавти и да предоставя възможности за работа на изследователи от всякакъв произход и области. Планирано е станцията да заработи през 2028 г.

Sierra Space LIFE™ Habitat


LIFE™ Habitat ще бъде орбитална космическа станция с три нива, като също ще включва лаборатория, кухня, градина и спални помещения. След като бъде изстреляна с ракета, тя ще се надуе в орбита в триетажната структура. Ще се използва в ниска околоземна орбита, както и за дългосрочни полети до други планети, а нейната Astro Garden е предвидена като начин за отглеждане на пресни продукти за поддържане на дълги мисии. LIFE™ Habitat все още е в процес на разработка и все още не е публикувана дата на стартиране.

SpaceX Starship


SpaceX Starship ще може да превозва 100 души при пътувания до околоземна орбита, Луната, Марс и други планети. Това е космически кораб за многократна употреба и ще може да извършва дълги междупланетни полети. Първият му орбитален тестов полет през април 2023 г. завърши с експлозия, но оттогава SpaceX направи много подобрения на Starship. Планиран е друг тестов полет и ако премине успешно, се очаква да заведе астронавтите на НАСА на лунната повърхност веднага след 2025 г.

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

AI влошава обслужването на клиентите

AI влошава обслужването на клиентите

Технологии Преди 38 минути

Хората не са доволни от чатботовете, които компаниите използват

Маргарита и Кристиян на крачка от елиминацията в “Един за друг”

Маргарита и Кристиян на крачка от елиминацията в “Един за друг”

Любопитно Преди 8 часа

Те завършиха със седмичен бюджет от 0 лева за втори път този сезон

Арестуваха финландски депутат заради стрелба

Арестуваха финландски депутат заради стрелба

Свят Преди 9 часа

Заподозреният Тимо Ворнанен влязъл в словесен спор със свой колега

"Хамас" показа кадри на двама живи заложника (ВИДЕО)

"Хамас" показа кадри на двама живи заложника (ВИДЕО)

Свят Преди 11 часа

Те са били отвлечени от екстремисти по време на атаката на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври

Откриха самоделни пиратки на националния стадион преди мача ЦСКА-Левски

Откриха самоделни пиратки на националния стадион преди мача ЦСКА-Левски

България Преди 12 часа

На място е изпратен сапьорски екип на Специализирания отряд за борба с тероризма, който ги е обезвредил

Бритни Спиърс бе осъдена да плати над 2 милиона долара на баща си

Бритни Спиърс бе осъдена да плати над 2 милиона долара на баща си

Свят Преди 12 часа

Самата Спиърс е похарчила над 4 милиона долара за адвокати

Георги Георгиев: Терзиев да покаже документите от избирането на съпругата на Цеков за консултант

Георги Георгиев: Терзиев да покаже документите от избирането на съпругата на Цеков за консултант

България Преди 13 часа

Той обяви, че още в понеделник ще бъде внесен сигнал за откритите нарушенията в общинското предприятие „Гробищни паркове“

Разкриха причината за смъртта на О Джей Симпсън

Разкриха причината за смъртта на О Джей Симпсън

Свят Преди 13 часа

О Джей Симпсън почина на 76-годишна възраст в дома си в Лас Вегас на 10 април

Градушката в Сливенско уби бебе картал

Градушката в Сливенско уби бебе картал

България Преди 14 часа

Това съобщиха от природозащитната организация Фонд за дивата флора и фауна

Лувърът подготвя отделна зала за „Мона Лиза“

Лувърът подготвя отделна зала за „Мона Лиза“

Свят Преди 14 часа

Подобен ход би дал на посетителите по-добро изживяване

Кацането неуспешно: Смущения на GPS сигнала осуетиха приземяването на самолет

Кацането неуспешно: Смущения на GPS сигнала осуетиха приземяването на самолет

Свят Преди 14 часа

Самолет, излетял от Хелзинки, не успя да кацне на естонското летище Тарту в петък вечерта

Олена Зеленска: Жертвите на изнасилвания, извършени от руски военни, ще получат обезщетения

Олена Зеленска: Жертвите на изнасилвания, извършени от руски военни, ще получат обезщетения

Свят Преди 15 часа

Първата дама подчертава, че жертвите на насилие не могат да чакат, докато конфликтът бъде разрешен

Ердоган към Рюте: Изборът на нов шеф на НАТО ще бъде направен със стратегическа мъдрост

Ердоган към Рюте: Изборът на нов шеф на НАТО ще бъде направен със стратегическа мъдрост

Свят Преди 15 часа

Ердоган и Рюте са обсъдили също ситуацията в ивицата Газа и войната в Украйна

Американското разузнаване: Путин вероятно не е наредил Навални да бъде убит

Американското разузнаване: Путин вероятно не е наредил Навални да бъде убит

Свят Преди 15 часа

47-годишният Навални беше най-яростният критик на Путин в Русия

Кремъл обяви, че ще продължи да развива взаимоотношения с Пекин

Кремъл обяви, че ще продължи да развива взаимоотношения с Пекин

Свят Преди 15 часа

Блинкен беше на посещение в Китай от сряда до петък

Украински дронове удариха две петролни рафинерии и военно летище в Русия

Украински дронове удариха две петролни рафинерии и военно летище в Русия

Свят Преди 15 часа

Нападението е било извършено от Службата за сигурност на Украйна