У топичен свят или място, в което здравето на хората и създаването на козметика с мисъл за природата са на първо място – такава е идеята на Силвия Павлова, когато основава Wooden Spoon. Датата е 1 декември 2014 г., когато е произведен и първият продукт.

„Биокозметиката ми дойде отвътре в грижата за моите деца и на моето семейство. Тогава, преди 10 години, нямахме алтернатива на пазара, освен масовката, която съществуваше“, разказва Силвия, която винаги е работила в бързообортната индустрия. Оттам е и богатият ѝ опит в бизнеса. Има такъв и в козметиката, но водещо в идеята ѝ е личният интерес и неспирната енергия да прави различни неща. „Моят мъж винаги казва, че не го е страх аз да имам два часа свободни, за да не почна проект, който отнема две години да се завърши.“

В „Успехът: Forbes по NOVA” Магърдич Халваджиян за пътя към върха

Именно съпругът ѝ Пламен я мотивира за създаването на биокозметичната марка.

„Стартът на компанията започна от моя мъж, който се опита да ме махне от кухнята. Аз правех най-различни неща с приятелки, за момински партита, за бебета и всъщност както е почнало от моето семейство и широкия кръг на моето семейство, изведнъж много хора започнаха да търсят нещата, които правя“, споделя тя.

Семейство Павлови стартират в лаборатория от 35 кв. м. и с бюджет от 5000 лв. С парите купуват опаковки, суровини от Германия, плащат наем от 400 лв. и назначават един служител. Докато дойде време за заплатата му, магазините започват да зареждат продуктите им.

„Всъщност тази компания, тя не е успешна, защото аз или някой друг е извадил някакъв фантастичен акъл да го направя, защото просто хората повярваха в идеята и те вдигнаха компанията“, признава бизнес дамата.

За един рожден ден Силвия получава подарък от семейството - самолетен билет до Германия, където се прави най-голямото изложение на биокозметика и храни. Техен партньор им дава пространство, за да наредят осемте продукта, които имат, а посетителите ги приемат повече от добре.

„Явно ние хванахме вълната на стартирането на биокозметиката по принцип.“

Това е и първият стрес за компанията. До края на годината отварят и нова база, а десетилетие по-късно могат да се похвалят със собствена нова модерна сграда и с високотехнологично производство. Днес в компанията работят 30 души, а пазарите, за които изнасят, са 40.

„Нещо, което искам да ви кажа, че въобще не съм си мечтала, че може да стигнем до него. Аз дори сега като се разхождам и виждам какво сме успели да направим, сега мисля, ааа, ние ли сме го направили – то е невероятно!“

Поставят си и нови цели, но най-важна за тях продължава да бъде насладата от работата, която приемат по-скоро като хоби. А той не е свързан с производство. Следващият проект е мечта, която Силвия иска да реализира отдавна – природата да бъде част от работната среда. Затова инвестира в имот, върху който да направят антистрес зеленчукова градина.

„Защото ти в бързината някак си изтърваш голямото удоволствие на това да си предприемач. А предприемач е голямо удоволствие. Ние сме нон-стоп на допамин. Ние мечтаем за следващия проект и следващия проект и следващия проект… Идеята е, че в тези 2,5 декара ние ще си направим наше местенце рай и няма да сме типичната индустриална сграда. Хората ще могат, когато вече имат имат нужда от почивка, просто да отидат и да откъснат 2 домата. Просто да имаш възможност да спреш.“

Самата тя не умее да го прави. Не помни почивен ден и дори, когато пътува, взима компютъра със себе си, защото голямата ѝ надпревара е с времето. И никога не удря спирачки.

Но и това е част от успеха. Wooden Spoon стига и до кралския двор, с което се прочува още повече на международния пазар. Козметиката им попада в две кралски книги, което Силвия не си обяснява и до днес, но с което се гордее изключително много.

„Сега, как от целия свят подбират нашата козметична компания, която тогава не беше толкова развита, ние бяхме съвсем в началото и нямахме тази познаваемост. И те да открият точно нас. Просто фантастично! Чудо, което може да се случи и ние не знаем как“, коментира успеха Силвия.

Моментът е емоционален, но не по-малко вълнуващи са и спомените за началото на компанията. Често я питат и за грешките в бизнеса, но казва, че за нея такива няма.

„То всичко е в главата. Начинът, по който ти разбираш света и проблемите, които ти се дават. Аз съм винаги позитивна, винаги съм щастлива, нещо като ни се случи, просто гледам какъв е урокът, продължавам напред и гледам да не обръщам много внимание на проблемите. Те си заминават.“

Освен уроци има жертви, като най-голямата е времето, което не можеш да прекараш със семейството си. Много е хубаво да се чувстваш полезен на работа, но това не е най-важно, защото утре се обръщаш, децата ти са пораснали и си казваш аз за какво направих това нещо. Няма цена…

Очаквайте поредицата „Успехът: Forbes по NOVA” всяка събота в „Събуди се“ по NOVA.

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Кола предизвикала падането на камъни в Кресненското дефиле

Кола предизвикала падането на камъни в Кресненското дефиле

България Преди 13 минути

Водачката е отклонила вниманието си от пътя, и е загубила контрол над автомобила

Момиче с комоцио от паднал клон във Варна, майка му ще съди Общината

Момиче с комоцио от паднал клон във Варна, майка му ще съди Общината

България Преди 1 час

Момичето е с мозъчно сътресение и в шок

Снимката е илюстративна

Мистериозна смърт в Хонолулу - откриха мъртва 50-годишна стюардеса

Свят Преди 1 час

Джени Лъптън е била в Хавай по време на престой, а полицията преглежда записи и разпитва свидетели

Задържаха наркодилърка с фентанил в София

Задържаха наркодилърка с фентанил в София

България Преди 2 часа

По искане на прокуратурата Софийският градски съд е определил най-тежката мярка за неотклонение

<p>Subaru Forester: Направен да надживее няколко собственика (ВИДЕО)</p>

Subaru Forester: Направен да надживее няколко собственика (ВИДЕО)

Технологии Преди 2 часа

Не променяш нещо, което работи. Subaru са праволинейни в този житейски закон, затова и шестото поколение на Forester залага на основните ценности на марката

ЕСПЧ осъди България за събарянето на ромските домове в „Орландовци“

ЕСПЧ осъди България за събарянето на ромските домове в „Орландовци“

България Преди 2 часа

ЕСПЧ определя случая като част от системен проблем и настоява България да промени законодателството с

Разследват блудство с малолетно дете в Струмяни

Разследват блудство с малолетно дете в Струмяни

България Преди 2 часа

Досъдебното производство е образувано след подаден сигнал

Ново тревожно явление в TikTok: Снимане на екстремно шофиране в крадена кола

Ново тревожно явление в TikTok: Снимане на екстремно шофиране в крадена кола

Свят Преди 2 часа

Предизвикателството „joyriding“ кара тинейджъри да крадат коли, да се снимат с висока скорост и да постват в социалната мрежа за лайкове

,

Как да се събуждаме без аларма: Експеримент, който променя съня

Любопитно Преди 2 часа

Едноседмичен експеримент показва как проста промяна в вечерните навици и излагането на утринна светлина могат да ни научат да се събуждаме естествено без аларма. Вижте съветите на водещи сомнолози за рестарт на циркадния ритъм

Русия удари товарен кораб с военни стоки за Украйна край Одеса

Русия удари товарен кораб с военни стоки за Украйна край Одеса

Свят Преди 2 часа

Москва съобщи и за унищожени 148 украински дрона през нощта и за превземането на село в Донецка област

Фридрих Мерц

Нов дрон с експлозив е открит край летището в Лайпциг

Свят Преди 3 часа

Първият безпилотен апарат беше намерен на 5 август с устройство, чийто детонатор очевидно не е сработил

КЗК проверява концентрацията на над 1 млрд. лв. за помощни средства за хора с увреждания

КЗК проверява концентрацията на над 1 млрд. лв. за помощни средства за хора с увреждания

Свят Преди 3 часа

Над 1,4 млрд. лв. публичен ресурс са били изплатени през 2024 - 2025 г., като значителна част е концентрирана в малък брой доставчици.

Пожар избухна край Кавала: Огнеборци гасят огъня по земя и въздух

Пожар избухна край Кавала: Огнеборци гасят огъня по земя и въздух

Свят Преди 3 часа

В операцията са включени десетки пожарникари, самолети и хеликоптери, следи се и с дрон с термална камера

Нови правила за университетите: Ограничават ръста на студентските такси

Нови правила за университетите: Ограничават ръста на студентските такси

България Преди 3 часа

Комисията по образование прие на първо четене промени, които предвиждат по-голяма предвидимост на таксите и повече свобода за университетите

Просветният министър: Новата учебна година ще започне на 15 септември

Просветният министър: Новата учебна година ще започне на 15 септември

България Преди 3 часа

Проф. Георги Вълчев заяви, че вариантът за старт на 14 септември не може да бъде приет, тъй като законът определя 15 септември като начало на учебната година