З а най-новото време, определено предходните две години са от изключително значение и няма как да бъдат забравени. Никой не се съмнява, че ще бъдат предимно запомнени с негативните последици, които оставиха върху целия свят.

Глобалната пандемия COVID-19 отне живота на много хора и доведе до финансови затруднения за милиони други, а изменението на климата предизвика големи екологични бедствия по целия свят, включително безпрецедентни горски пожари в Австралия и Америка.

Но дали тези години са най-лошите в историята? 

От History са се заели да разгледат няколко техни конкуренти, които нашата история познава. Нека видим кои са те:

536 Г.

Според средновековния историк Майкъл Маккормик 536 г. от н.е. е "началото на един от най-лошите периоди за живеене, ако не и най-лошата година". 536 г. от н.е., която попада във времето, известно като "тъмните векове", напълно отговаря на това прозвище, тъй като Европа, Близкият изток и части от Азия са потопени в 24-часов мрак в продължение на 18 месеца.

Летните температури се понижават с 1,5-2,5 °C, което води до пропадане на реколтата и до гладна смърт на милиони хора.

Причината?

Вулканично изригване в Исландия разпръснало пепел в Северното полукълбо, блокирайки слънчевата светлина за повече от година.

Събитието дало началото на десетилетие на страдания за човечеството, тъй като през 540-те години последвали още две вулканични изригвания, довели до най-студеното десетилетие, регистрирано през последните 2300 години.

Създаването на идеални условия за разпространението на "Юстиниановата" бубонна чума, първата чумна пандемия, в Средиземноморието, която довела до смъртта на около 25-50 милиона души, между 35 и 55 % от населението, и която също така спомага за разпадането на Източната римска империя.

1347-1349 г.

Вероятно всяка една от годините между 1347 и 1349 г. би могла да попадне в този списък, тъй като прословутата бубонна чума "Черната смърт" била в разгара си и опустошила по-голямата част от Евразия и част от Северна Африка.

Това била най-смъртоносната пандемия в историята на човечеството, като оценките варирали от 25 до 200 милиона убити, което представлявало около 30-60% от цялото население на Европа по това време - една от най-големите човешки катастрофи в историята.

Започнала в Далечния изток, чумата пристигнала на европейския бряг с 12 така наречени "кораби на смъртта".

След като те акостирали в сицилианското пристанище Месина в края на 1347 г., минувачите били шокирани да открият, че повечето моряци са или мъртви, или умират от мистериозна болест. Оттук Черната смърт се разпространила из Европа, всявайки страх и мизерия по пътя си.

Мнозина вярвали, че чумата е божествено наказание, което води до прочистване на хората, смятани за еретици. За епидемията са обвинявани и евреите, което води до масови кланета в целия континент.

Въпреки че смъртта от чумата е бърза, бактерията, известна като Yersinia pestis, причинявала на жертвите си много болка, преди да умрат.

Треска, повръщане и силно кървене, както и подуване на пълни с гной циреи, са само част от симптомите, които жертвите трябвало да изтърпят преди да умрат.

При ниската степен на оцеляване труповете неизбежно се трупат на купчини. Това било наистина ужасяващо време за живот.

1816 г.

Годината е известна като "година без лято", тъй като средната глобална температура спада с около 1 °C.

Подобно на 536 г. от н.е., виновник за спада на топлината е вулканичната пепел, която покрива небето по целия свят.

През 1815 г. планината Тамбора на остров Сумбава (днешна Индонезия) изригнала и предизвикла най-мощното вулканично изригване, регистрирано някога в човешката история, като изхвърля тонове серен диоксид в атмосферата, което води до спад на глобалните температури.

Около 11 000 души загинали непосредствено след експлозията, а хиляди други умрелипрез следващите месеци и години поради трайните последици от експлозията.

В резултат на рязкото понижаване на температурите през 1816 г. в целия свят се наблюдавало повсеместно недохранване, глад и смърт.

Големи епидемии от тиф опустошават Европа, а в Северното полукълбо настъpило влажно, студено и дори снежно лято, което довело до най-студената средна лятна температура в Европа в периода 1766-2000 г.

Някои части на света станали свидетели на екстремни наводнения, суша и горски пожари; за мнозина 1816 г. изглежда като настъпването на апокалипсиса.

1918 г.

д
Източник: Getty images/ iStock

Годината започва в плен на един от най-кървавите конфликти в историята и завършва в лапите на смъртоносна пандемия.

Включването в този списък на всяка година, обхващаща Първата световна война, е оправдано, но избухването на испанския грип помогнало на 1918 г. да се издигне в класациите.

Въпреки че през 1918 г. войната е към своя край, все още са налице някои от най-кръвопролитните сблъсъци, включително германската пролетна офанзива и Втората битка при Сома.

Когато разкъсаната от войната Европа започнала да ближе раните си и да обмисля мир, испанският грип започнал да се разпространява.

Точният произход на грипа не е известен, но случаите му започват да се появяват едновременно в Съединените щати, Европа и Азия. Когато войниците се завърнали по домовете си след войната, много от тях отнесли със себе си и грипа.

Оттук той се разпространил като горски пожар в поредица от последователни вълни, в резултат на които са заразени около 500 милиона души.

Без ваксина или ефикасни лекарства за борба с грипния вирус H1N1 властите по света затворили редица обществени места и наредили да се носят маски. Звучи ли ви познато?

Три години по-късно, когато грипът вече  бил в ход, около 50 милиона души са загубили живота си от болестта.

1943 г.

д
Източник: Getty images/ iStock

Всяка година в периода 1939-1945 г. била лоша за човечеството, но една от тях сякаш останала в спомените като по-лоша от останалите.

През 1943 г. светът станал свидетел на едни от най-големите и кървави битки през Втората световна война, както и на кулминацията на нацисткия геноцид над евреите.

В началото на 1943 г. на Източния фронт продължили ожесточените боеве. Мелницата за месо, която представляваше обсадата на Сталинград, се приближава към своя кървав край, докато най-голямата танкова битка в историята се разразява при Курск.

На Западния фронт се водели ожесточени боеве, докато съюзническите сили нахлуват в Сицилия и прогонили силите на Оста от острова.

С напредването на годината, Холокостът станал все по-смъртоносен, тъй като нацистите усъвършенстват своята машина за системно депортиране и геноцид.

До пролетта на 1943 г. са депортирани и убити над 1,3 милиона евреи.

Светът се събудил за ужасите, които сполетели европейските евреи, но Съюзниците не успели да действат поради липса на разузнаване и (както твърдят някои) политическа воля.

През тази година в провинция Бенгал на Британска Индия умрели около 3 милиона души поради глад и болести.

Недостигът на храна бил изострен от увеличаването на обема на храните, които Великобритания изнасяла от своите индийски провинции.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 2 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 2 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 3 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 3 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 3 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 4 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 4 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 4 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 4 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 4 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 4 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 5 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът