Н а 15 юли българската православна църква чества Св. равноапостол княз Владимир I Велики, владетелят, който покръства Киевска Рус.

Имен ден днес празнуват всички, които носят имената Владимир, Влади, Владо, Владко, Влайко, Влада, Владимира. Името Владимир е славянско и означава буквално „могъщ (велик) владетел”.

Княз Владимир I Велики е третият син на принц Светослав, чиято майка, княгиня Олга, е първият руски християнски владетел.

Принц Светослав умира през 972 г., след като армията му е разбита от печенегите, докато се завръща от поредния му поход срещу България. По онова време по-голямата част от територията на Първото българско царство вече е разделена между Византийската империя и Киевска Рус.

Незасегнати остават само земите в района на днешна Северна Македония, долината на река Струма и Сердика (София). Византия контролира цялата Тракийска долина и си оспорва със Светослав региона между Стара планина и река Дунав. А българските земи на север от Дунав са превзети от Киевска Рус, която се превръща в най-голямата държава в Европа.

При последния си поход Светослав не спира до Балкана, а продължава на юг, като превзема и разграбва Пълдин или Филипополис (Пловдив), а после обсажда Адрианопол (Одрин), заплашвайки самия Константинопол, столицата на Византийската империя.

Впоследствие търпи поражения от византийците и е принуден да се изтегли отвъд Дунав.

Смъртта на Светослав води до конфликт между синовете му за наследството, въпреки че баща им приживе разделя държавата между тримата, по стар скандинавски обичай. Владимир, който по онова време е принц на Новгород, е принуден да избяга при чичо си Хакон Сигурдсон, владетел на Норвегия.

Първородният брат Ярополк убива другия брат, Олег. Но Владимир се връща с голяма викингска армия и през 980 г. превзема Киев и екзекутира по-големия си брат.

Майката на Владимир се казвала Малуша Малковна, прислужница на княгиня Олга, а в последствие станала наложница на Светослав, докато не му родила син. Във викингските саги тя е описвана като пророчица, която живяла 100 години в специално прокопана пещера под княжеския дворец в Киев и предсказвала бъдещето. Няма данни някога да е получавала официална позиция в Киевска Рус. Преданията сочат, че Малуша е била славянка, от избитото от Олга заради убийството на мъжа ѝ княз Игор племе древляни.  

Вероятно под влиянието на майка си, Владимир в първите години от управлението си почита славянските богове, начело с Перун - сътворител на гръмотевицата и светкавицата. Князът дори е враждебно настроен към християните и провежда гонения срещу тях. Първите руски християнски мъченици Фьодор и Иван са покръстени баща и син, пребити до смърт от тълпа в Киев. Перун е славянският еквивалент на най-популярното скандинавско божество - Тор.

През 988 г., след като превзема град Херсон в Крим от византийците, княз Владимир получава предложение да се ожени за Анна, сестрата на император Василий II Българоубиец.

Такъв брак би дал огромно международно влияние и престиж на руския владетел. Ето защо той се съгласява с условията, които включвали да приеме християнството и да покръсти Киевска Рус.

Така Владимир се оженва за сестрата на императора в Константинопол и приема името на кръстника си Василий. Завръщайки се в Киев, разрушава езическите храмове и покръства жителите на града във водите на река Днепър, след което изгражда множество православни църкви и манастири в руските земи. Той е считан за първия духовен обединител на руснаците и получава титлата равноапостол - равен на апостолите, заради просветителската си дейност. 

През следващите години Владимир не води значителни войни. Подобно на баща си той разделя държавата между дванадесетте си синове, повечето от които били от негови наложници преди брака с Анна.

Княз Владимир I Велики умира през 1015 г. в Берестово край Киев, докато потегля на поход срещу своя разбунтувал се син Ярослав.

Според българските народни вярвания дните от 15 до 17 юли се наричат горещници. Те се смятат за най-горещите през годината, а обичаите, свързани с тях, се наричат Чурлига, Пърлига и Огнена Марина.

В тези дни преди християнството се почитала силата на огъня. В първия се изгасяло домашното огнище, а в последният се палело ритуално отново. Не се подхващала никаква нова работа, не се ходело на нивите, за да не изгорят. Хората вярвали, че колкото по-топло е времето през горещниците, толкова по-люта и студена ще е зимата.

Астрономически въпросните дни вече не съвпадат с най-горещия период за годината, който е в края на юли.

Източноправославната църква почита днес и паметта на мъчениците Кирик и Юлита.

Св. Юлита произлизала от рода на римски царе. Овдовяла на млади години, като имала само един тригодишен син Кирик. Тя живеела в гр. Икония (област Ликаония) и цяла била предадена на Христовата вяра.

Когато при Диоклетиан започнало гонение на християните и в Ликаонската област, Юлита избягала със сина си в Селевкия. Когато започнали и тук да преследват християните, тя отишла в Килийския град Тарс. Но и тук не могла да се скрие и скоро била изведена със сина си на съд.

Управителят я попитал за нейното име, род и отечество. Тя се нарекла само християнка. Управителят тогава й отнел сина и заповядал да я бият с волски жили. Детето жално гледало майка си, плачело и искало да се изтръгне от ръцете, които го държали. Управителят се опитал да го погали, но Кирик с висок глас извикал: "Аз съм християнин, пусни ме при мама!" И взел с ръчичките си да драска управителя, като отвръщал лице от него.

Озлобеният управител го блъснал, Кирик паднал, ударил главичката си в каменните стъпала, обагрил това място с кръвта си и предал Богу своята света и невинна душа. Виждайки как Кирик пострадал преди нея, св. Юлита се изпълнила с радост и поблагодарила на Бога, загдето нейният син се удостоил с мъченически венец. След много мъки и Юлита била посечена с меч. Това станало в 304 година.

Телата на пострадалите за Христа майка и дете били хвърлени без погребение да бъдат изядени от зверове. Но две слугини нощно време ги взели и погребали. Едната от тях доживяла възцаряването на Константин Велики. Тя показала на вярващите мястото, където били погребани мъчениците и разказала за тяхното мъченичество. Мощите на светците били намерени нетленни. И до днес се смята, че са чудотворни. Част от тия мощи се намират в в църквата "Св. Богородица" в Охрид.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп очаква с Ердоган да приключат войната в Украйна

Тръмп очаква с Ердоган да приключат войната в Украйна

България Преди 6 часа

Тръмп: Президентът ме покани да отида в Турция в бъдеще и по същия начин той ще дойде във Вашингтон

Така ЕС може да удвои военната помощ за Украйна

Така ЕС може да удвои военната помощ за Украйна

Свят Преди 7 часа

Европейският съюз и САЩ са отпуснали около 40 млрд. евро годишно за военна помощ на Украйна

Тир падна в 40-метрова пропаст на Хаинбоаз

Тир падна в 40-метрова пропаст на Хаинбоаз

България Преди 9 часа

Произшествието е станало край село Мишемерков хан

Катастрофа със загинал на Прохода на Републиката

Катастрофа със загинал на Прохода на Републиката

България Преди 10 часа

Инцидентът е станал в района на с. Вонеща вода

Украйна внезапно атакува Русия

Украйна внезапно атакува Русия

Свят Преди 11 часа

Води се тежка битка по границата

<p>Първа официална поява на кралското семейство след скандалното интервю на Хари</p>

Кралското семейство се появи по време на честванията на Деня на победата в Европа

Свят Преди 11 часа

Тази година възпоменателното настроение идва на фона на подновеното напрежение в кралското семейство. Само преди дни принц Хари разкри, че баща му, крал Чарлз, вече не му говори

Ето защо Русия отмени парада в Севастопол

Ето защо Русия отмени парада в Севастопол

Свят Преди 11 часа

Украйна свали два руски многоцелеви изтребителя с дронове

NOVA отбелязва 6 май със специална програма

NOVA отбелязва 6 май със специална програма

Любопитно Преди 11 часа

Студио, посветено на силата на бойния дух и мисията да защитаваш родината, очаква зрителите в празничния ден

Вече е ясно: Израел иска да превземе Ивицата Газа

Вече е ясно: Израел иска да превземе Ивицата Газа

Свят Преди 12 часа

Израелските сили ще останат в териториите, които са завзели

Димитър и Христо: Не повярвахме на Маги, че влизаме в шоуто!

Димитър и Христо: Не повярвахме на Маги, че влизаме в шоуто!

Любопитно Преди 12 часа

Един дует с много нестандартни истории в Капките Podcast

Папамобил на папа Франциск стана детска линейка в Газа

Папамобил на папа Франциск стана детска линейка в Газа

Свят Преди 12 часа

Това е станало според желание на папата

Трима полицаи застреляни в Русия

Трима полицаи застреляни в Русия

Свят Преди 12 часа

Единият от нападателите е убит

Снимката е илюстративна

Яхта за милиони с 32-ма инфлуенсъри на борда потъна край Маями Бийч

Свят Преди 13 часа

Няколко пътници, които са били на плавателния съд, споделят в социалните медии видеоматериал, на който се вижда как яхтата започва да се пълни с вода

,

Няма начин да бъдеш перфектна майка, но има милион начини да бъдеш добра

Любопитно Преди 13 часа

Събитието „Ох, на мама!“ за бременни и родители ще се проведе в София на 17 и 18 май 2025 г. в Event Space 2020

Met Gala 2025: Защо на Доналд Тръмп е „забранено“ да присъства на събитието?

Met Gala 2025: Защо на Доналд Тръмп е „забранено“ да присъства на събитието?

Любопитно Преди 13 часа

Иванка Тръмп също бе редовен участник в събитията на Met Gala

Симион планира да направи Джорджеску премиер

Симион планира да направи Джорджеску премиер

Свят Преди 13 часа

Ще сменя членовете на Конституционния съд и тайните служби, ако стане президент на Румъния