Н овият археологически сезон на Перперикон започна със сензационни находки, които разкриват хилядолетната история на скалния град.

Екипът на проф. Николай Овчаров попадна на изключително добре запазени каменни сечива от финала на каменно-медната епоха, датиращи отпреди близо 7000 години, както и на гробове от средновековния некропол.

Откритията дават нова светлина върху най-ранните периоди от живота на Перперикон и допълват картината на средновековния град.

Само седмица след началото на разкопките за този сезон, археолозите направиха удивителни открития. Едно от най-впечатляващите са две перфектно изработени каменни сечива – брадва и тесла, датирани отпреди 6500-6700 години.

"Виждате идеално огладени, това е брадва, а това се води тесла в праисторическата наука. Много прецизно изработени", обясни пред NOVA проф. Николай Овчаров, показвайки находките.

Откритието е изненадващо, тъй като досега следи от каменно-медната епоха са намирани основно в най-високата част на Перперикон – Акропола, където се е намирало праисторическото светилище. Новите артефакти обаче са открити в южния квартал на скалния град.

Проф. Овчаров предполага, че те са принадлежали на ловци, които са бродили из някогашната гора, или са се слекли по склона с времето.

"Тези находки ни напомнят, че ние имаме една много стара история на Перперикон, 7000-годишна, която го прави толкова ценен", допълни археологът.

Успоредно с това, екипът продължава работата по големия средновековен некропол от XIII-XIV век, разположен в южния квартал. До момента са проучени близо 300 гроба, принадлежали на по-бедните граждани на Перперикон от времето на Второто българско царство. Археолозите разкриха и напълно запазен гроб, в който главата на погребания е била положена в специално оформена каменна ниша.

Разкопките тази година са съсредоточени и върху наскоро откритата крепостна стена от VI век, строена за защита срещу варварските нашествия на славяни, прабългари и авари. Целта е била да се пази голямата епископска базилика – седалище на епископия Родопи.

Проф. Николай Овчаров изрази надежда, че с експонирането на новите находки и продължаващата работа, интересът към Перперикон ще продължи да расте.

Той обаче апелира за по-сериозна държавна намеса в развитието на културния туризъм, по примера на съседни Гърция и Турция, за да могат маршрути като "Долината на тракийските царе" и "Виа Родопика" да бъдат успешно рекламирани пред света.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Германия купува оръжия от САЩ за Украйна

Германия купува оръжия от САЩ за Украйна

Свят Преди 6 часа

Писториус обяви и доставката на още две системи за противовъздушна отбрана "Ирис-Т"

Протест на младите лекари: Погребението на едно бъдеще

Протест на младите лекари: Погребението на едно бъдеще

България Преди 8 часа

Протестиращите настояват за заплащане в размер на 150% от средната брутна работна заплата

Защо Русия се изплаши от американските ракети

Защо Русия се изплаши от американските ракети

Свят Преди 9 часа

Днес украинска делегация се срещна днес с представители на "Райтеон", която произвежда ракетите "Томахоук"

Задействат системата BG-ALERT в Царево, Елените и Свети Влас

Задействат системата BG-ALERT в Царево, Елените и Свети Влас

България Преди 10 часа

Очакват се количества дъжд до 50-80 л/кв.м.

ВАС задължи АПИ да ремонтира моста на бул. „България“

ВАС задължи АПИ да ремонтира моста на бул. „България“

България Преди 10 часа

С оспорената заповед е наредено на Агенция „Пътна инфраструктура“ да предприеме незабавни действия

САЩ към „Хамас“: Спрете насилието срещу палестинци

САЩ към „Хамас“: Спрете насилието срещу палестинци

Свят Преди 11 часа

„Хамас“ публикува видео на официалния си канал, показващо разстрела на осем души

Не изслушаха Деньо Денев за пети път в парламента

Не изслушаха Деньо Денев за пети път в парламента

България Преди 11 часа

Следващата сряда ще се свика заседание на комисията със същия дневен ред

Грета Тунберг

Грета Тунберг разказа за насилие и унижения в израелски затвор

Свят Преди 11 часа

22-годишната Тунберг беше една от 437 активисти, парламентаристи и адвокати, които са тръгнали от Барселона, за да доставят помощ на обсадената ивица

Какво става с 13-часовия работен ден в Гърция

Какво става с 13-часовия работен ден в Гърция

Свят Преди 11 часа

Настоящото правителство вече легализира шестдневната работна седмица

<p>Медицинска сестра на Шумахер обвини приятел на сина му в изнасилване</p>

Медицинска сестра на Михаел Шумахер обвини приятел на сина му в изнасилване

Свят Преди 12 часа

Наказателната жалба, подадена през 2022 г., не назовава конкретния състезател, за когото се казва, че е мъж на около тридесет години

Войната между Пакистан и Афганистан ескалира, взривове в Кабул

Войната между Пакистан и Афганистан ескалира, взривове в Кабул

Свят Преди 12 часа

В небето се виждат кълба черен дим, а земята е осеяна с парчета стъкло от прозорци на сгради

Подкастите на NetInfo са част от конкурса „Сайт на годината“

Подкастите на NetInfo са част от конкурса „Сайт на годината“

Любопитно Преди 12 часа

NetInfo се включва в надпреварата с четири проекта, част от портфолиото на компанията

Георг Георгиев: Без ГЕРБ не може да има мнозинство

Георг Георгиев: Без ГЕРБ не може да има мнозинство

България Преди 12 часа

Георг Георгиев: Само ГЕРБ да се нагърбва с всичко – не може

Ким Кардашиян проговори за „токсичния“ си брак с Кание Уест

Ким Кардашиян проговори за „токсичния“ си брак с Кание Уест

Любопитно Преди 12 часа

Разводът между Кардашиян и Уест бе финализиран през ноември 2022 г., след като тя подаде молба в началото на 2021 г.

Сирийският президент в Москва, говори с Путин

Сирийският президент в Москва, говори с Путин

Свят Преди 12 часа

Първата им среща откакто ключовият съюзник на Кремъл Башар ал-Асад беше свален от власт