З а сечените монети в Древния свят сме чували и чели много.

Но знаете ли нещо за историята на хартиените банкноти?

Първите такива се появяват по време на династия Тан в Китай през 7-и век. Те обаче започват да се използват едва през 11-и век, отново в Китай, по време на динасият Сун.

Постепенно бакнотите се разпространяват в Монголската империя и династия Юен.

Европейските изследователи като Марко Поло „внасят“ идеята за хартиени банкноти в Европа през 13-и век.

Същинската употреба на хартиените бакноти в Европа обаче започва едва през 17-и и 18-и век.

Днес ще ви разкажем за историята на хартиените пари в САЩ.

На 3 февруари 1690 г. колонията в Масачузетския залив издава първите хартиени пари в Съединените щати.

Целта е да се подпомогне финансирането на военните действия срещу Канада по време на войната на крал Уилям.

Масачузетс наистина е колония-пионер, що се отнася до парите, тъй като там започват първи да секат собствени сребърни монети през 1652 г.

По време на революцията от 1775 г. колониалните лидери се опитват да повторят хартиения експеримент на Масачузетс в по-широк мащаб, но банкнотите трудно могло да бъдат разменени за сребро или злато.

Вместо това Конгресът приема сложни правила за бъдещо обратно изкупуване, определяйки на всеки щат квота от континентални долари, които могат да бъдат върнати на правителството на бъдеща дата.

В по-малък мащаб може и да е проработило, но толкова много пари се напечатали, че бързата инфлация ги лишила от цялата им стойност.

По-малко от 100 години по-късно, през 1861 г., две конкуриращи се валути са използвани за финансиране на противопоставящите се страни в Гражданската война.

Стойностите им се колебаят в зависимост от хода на войната.

И все пак едва със Закона за националните банки след Гражданската война правителството на САЩ въвежда парична система, при която банките могат да издават хартиени банкноти въз основа на притежаваните от тях държавни облигации.

Тези различни валути са обложени с данъци през следващите десетилетия и заменени с национални банкноти, давайки на САЩ първата ѝ единна хартиена валута.

Законът за Федералния резерв от 1913 г. създава национална банкова система, която може да бъде в крак с променящите се финансови нужди на страната.

Бордът на Федералния резерв издава първата федерална банкнота под формата на бакнота от десет долара през 1914 г.

По-късно Федералният резерв решава да намалия действителния размер на бакнотите с 30%. Дизайнът на банкнотите не се променя до 1996 г., когато са направени редица подобрения, за да направят щатския долар по-устойчив на фалшификации.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
След украинските удари Русия обяви, че възстановява доставките на горива в Крим

След украинските удари Русия обяви, че възстановява доставките на горива в Крим

Свят Преди 2 минути

След дни на ограничения и недостиг назначените от Москва власти твърдят, че снабдяването на полуострова постепенно се нормализира

Наводненията в Мисури взеха жертва, стотици са евакуирани

Наводненията в Мисури взеха жертва, стотици са евакуирани

Свят Преди 50 минути

Най-мащабната спасителна операция се е провела в района на Лестървил, където около 200 души, повече от половината от които деца, са били блокирани в летен лагер

<p>Ормузкият проток е затворен до второ нареждане</p>

След инцидент с кораб: Ормузкият проток е затворен до второ нареждане

Свят Преди 1 час

Според официално изявление на КГИР са били произведени предупредителни изстрели по посока на плавателен съд

Стрелба в Торонто: Двама души загинаха, петима са ранени, издирват нападателя

Стрелба в Торонто: Двама души загинаха, петима са ранени, издирват нападателя

Свят Преди 1 час

Полицията предупреди за активен стрелец и призова хората незабавно да напуснат района, докато продължава мащабна операция по издирването му

Най-модерните цветове за летен педикюр

Най-модерните цветове за летен педикюр

България Преди 2 часа

От нежни неутрални тонове до смели и драматични цветове - това са 15-те нюанса, които доминират през лятото

Какво е „синдром на болната сграда“ и защо в офиса ни боли глава

Какво е „синдром на болната сграда“ и защо в офиса ни боли глава

Любопитно Преди 2 часа

В летните жеги климатикът изглежда като истинско спасение. Той помага за поддържане на комфортна температура и предпазва от прегряване. Лекарите обаче предупреждават за другата страна на монетата

Кола потегли без водач и затисна малко момченце

Кола потегли без водач и затисна малко момченце

България Преди 10 часа

Детето е с опасност за живота

,

Почина бившият собственик и президент на "Челси" Кен Бейтс

Свят Преди 10 часа

Бейтс купи клуба за 1 паунд през 1982 година и стана третият му най-дълго управляващ ръководител

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

След напрежението в региона: Иран и Оман обсъдиха сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток

Свят Преди 11 часа

Иранският външен министър Абас Арагчи посети Оман за спешни разговори относно регионалната обстановка. Техеран и Маскат обсъдиха механизми за безопасното преминаване на кораби през стратегически важния за света Ормузки проток

,

Кола се удари в спрял камион край Дупница, има жертви

България Преди 11 часа

На място е изпратена и въздушна линeйка

,

Доналд Тръмп е преминал медицински преглед и нов когнитивен тест

Свят Преди 12 часа

Американският президент Доналд Тръмп обяви, че е преминал успешен медицински преглед в центъра „Уолтър Рийд“. Той подчерта, че се е справил отлично и с когнитивен тест, но без да уточнява кога точно са били проведени изследванията

,

Повдигнаха обвинения на шофьора от тежката катастрофа на АМ „Тракия”

България Преди 12 часа

Той е задържан за срок от 72 часа с прокурорско решение

,

Скандалът с полетите на Пеевски: Бизнесмен отрече да е пътувал с лидера на ДПС

България Преди 13 часа

Бизнесменът Любомир Петров категорично отрече пред NOVA да е летял заедно с Делян Пеевски до Истанбул и обяви, че ще си търси правата по съдебен път. Междувременно конституционният съдия Десислава Атанасова също отхвърли данните от ГДБОП

,

Световен рекорд на Гинес: Над 22 000 фенове с „плешиви перуки“ заляха концерт на Питбул

Любопитно Преди 13 часа

Рапърът Питбул постави рекорд на Гинес за най-голямо събиране на хора с перуки, имитиращи плешивост. Точно 22 141 фенове се преброиха пред сцената в Лондон при 32-градусова жега, за да подкрепят своя идол в характерния му стил

,

Жители на село Анево спасиха малко щъркелче и го върнаха в гнездото му

България Преди 13 часа

Местните вярват, че появата на четири щъркелчета е знак, че тази година в селото ще се родят много деца

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

Пламен Димитров: Не изключвам дребни поправки на бюджета преди второ четене

България Преди 13 часа

Лошата новина в бюджета на ДОО е, че социалните плащания или обезщетенията остават същите, коментира лидерът на КНСБ