"Срещата на устните е най-съвършеното, най-божественото усещане, дадено на човешките същества, най-висшата граница на щастието." Така пише френският писател от XIX век Ги дьо Мопасан в разказа си "Целувката" от 1882 г. Той не е бил сам в своите цветисти мисли за целувката. Романтичните целувки отдавна се възпяват в песни, стихотворения и разкази, увековечават се в изкуството и филмите.

Никой не знае със сигурност кога хората за първи път са разбрали, че контактът уста в уста може да се използва за романтика и еротично удоволствие, но през май 2023 г. учени съобщиха, че хората са се целували поне преди 4500 години. Откритията, публикувани в списание Science, изместват историята на тази практика с около 1000 години назад.

"Целуването се е практикувало много по-дълго, отколкото може би много от нас са осъзнавали или поне са се замисляли", казва водещият автор на изследването д-р Троелс Панк Арбьол, доцент по асириология - изучаване на Асирия и останалата част от Месопотамия - в университета в Копенхаген.

Хиляди глинени плочки от Месопотамия са оцелели до наши дни. Техните препратки към целувката хвърлят светлина върху романтичната интимност в древния свят, съобщават изследователите.

"Този завладяващ случай допълва нарастващия брой научни изследвания върху романтичната/сексуалната целувка и ни помага да разберем произхода на целувката в човешкото социално поведение и конкретно в интимния живот", казва еволюционният биолог д-р Джъстин Р. Гарсия, професор в Университета на Индиана в Блумингтън. Гарсия, който изследва културата и еволюцията на човешката интимност в Института Кинси, не е участвал в изследването.

"Опитът в романтичното и сексуалното поведение е част от по-големи модели на човешкото социално поведение. Разбирането на начина, по който тези поведения се изразяват, променят и еволюират, ни помага да разберем по-добре кои сме ние днес", казва Гарсия.

Когато дьо Мопасан е писал своите прочувствени описания на любовни целувки, той вероятно не се е замислял твърде много за това как целувката е възникнала на първо място сред цивилизациите от миналото. Но произходът на това "най-божествено усещане" е дълбоко вкоренен в човешката история и еволюция и вероятно има много неща за ролята и значението му в древните култури, които тепърва предстои да бъдат открити, пишат авторите на изследването.

Нейно величество целувката: Какво трябва да знаем 💋

Страстни целувки

Преди това най-старите записани свидетелства за целувки се приписваха на Ведите - група индийски писмени текстове, които датират от около 1500 г. пр.Н.е. и са основополагащи за индуистката религия. В един от томовете - "Риг Веда", се описва как хората докосват устните си. Еротичните целувки са подробно описани и в друг древноиндийски текст: "Кама Сутра" - ръководство за сексуално удоволствие от трети век след Христа. Затова съвременните учени стигат до заключението, че романтичните целувки вероятно произхождат от Индия.

Но сред асириолозите е широко известно, че на глинени плочки от региона се споменава за целувки дори по-рано, отколкото те са описани в Индия, казва Арбьол пред CNN. Извън тясноспециализираните академични среди обаче малцина са знаели, че съществуват такива доказателства, добавя той. В изследването Арбьол и съавторът му д-р Софи Лунд Расмусен, научен сътрудник в катедрата по биология в Оксфордския университет във Великобритания, пишат за целувки, изписани в месопотамски плочки, датиращи от 2500 г. пр.Хр.

"Като асириолог изучавам клинописната писменост", казва Арбьол. Клинописното писмо, при което знаците се изписват на плочки с помощта на отрязани триъгълни тръстики, е изобретено около 3200 г. пр. Ранното клинописно писмо е било използвано от писари за водене на счетоводство, обяснява Арбьол. Но около 2600 г. пр.Н.е. - а може би и по-рано - хората започват да записват истории за своите богове.

Любимият акт на близост: Какви са ползите от целувката

"В един от тези митове се описва, че тези богове са имали сношение и след това са се целунали. Това е ясно доказателство за сексуална романтична целувка", казва той.

В рамките на няколко века писмеността се разпространява в цяла Месопотамия. С това се появяват и повече записи от всекидневния живот, в които се споменава за целувки, разменяни от женени двойки и от неженени хора като израз на желание.

Някои примери предупреждават за опасностите, свързани с целувката - според проучването целувката на жрица, която се е заклела в безбрачие, "се смята, че лишава целуващия се от способността да говори". Друга забрана се отнася до неподходящото целуване на улицата - фактът, че това предупреждение изобщо е трябвало да бъде направено, подсказва, че целуването е било "много всекидневно действие", макар и за предпочитане да се практикува насаме, казва Арбьол.

В хилядите клинописни плочки целувката не е най-споменаваната тема, "но е засвидетелствана редовно", казва той.

Как да станете майстори в целувките

Не говорете, просто се целувайте

Хората не са единствените, които се целуват - това правят и най-близките ни роднини приматите. Шимпанзетата (Pan troglodytes) си разменят целувки като поздрав. При бонобо (Pan paniscus) целувките са част от много честата им сексуална игра - те се съвокупляват лице в лице и често се занимават с "интензивно целуване с език", пише приматологът Франс Б.М. Де Ваал, поведенчески биолог в университета "Емори" в Атланта.

Възможно е романтичната целувка да е еволюирала при приматите като начин за оценка на физическата годност на потенциалния партньор "чрез химически сигнали, предавани със слюнка или дъх", пишат Арбьол и Расмусен.

Но целувката не е само общителност, забавление и удоволствие. Един по-малко приятен страничен ефект от целуването при хората е разпространението на инфекциозни болести. В друго проучване, чиито автори са повече от две дузини изследователи от институции в Европа, Обединеното кралство и Русия, през юли 2022 г. се посочва, че бързото разпространение на една линия на вируса на херпес симплекс HSV-1 в Европа преди около 5000 години е "потенциално свързано с въвеждането на нови културни практики, като например появата на сексуално-романтичните целувки", след вълни на миграция в Европа от евразийските пасища.

Но Арбьол и Расмусен подозират, че романтичната целувка е станала общоприета в Европа през бронзовата епоха, а не само заради миграцията. По-вероятно е, пишат те, практиката на целуване вече да е била поне бегло позната на хората в Европа, защото е била разпространена в Месопотамия - а вероятно и в други части на древния свят - и не се е ограничавала само до Индия.

"Тя трябва да е била позната в много древни култури. Не непременно практикувана, но поне позната", казва Арбьол.

Изкуството на целувката и факти, които не знаем

Целувки тогава и сега

За разлика от целувките, споделяни между родители и деца, за които се смята, че са "повсеместно разпространени сред хората във времето и географията", романтичните целувки не са разпространени навсякъде. Дори и днес много култури избягват романтичните целувки, съобщават Арбьол и Расмусен.

В проучване от септември 2015 г., чийто съавтор е Гарсия, изследователите проучват 168 съвременни култури по света и установяват, че само 46% от тези общества практикуват целувки, които са сексуални или романтични. Авторите съобщават, че подобни целувки са много по-рядко срещани в общностите, които се занимават с изхранване, и е по-вероятно да бъдат открити в общества, които имат обособени социални класи, "като по-сложните общества са по-склонни да се целуват по този начин".

Въпреки че проучването на Арбьол и Расмусен показва, че романтичната целувка не е била необичайна в древна Месопотамия, авторите посочват, че все още е имало табута относно това кой може да се целува и къде може да го прави - и че романтичната целувка далеч не е била универсално преживяване във всички култури.

"Тази статия е важно напомняне, че широко разпространената целувка, която днес виждаме представена навсякъде около нас в западното общество, не винаги е била и все още не винаги е част от проявите на интимност на всички", казва Гарсия.

Възможно е също така, ако целуването в древния свят е било по-широко разпространено, отколкото се е смятало някога, то "може би е било по-универсално, отколкото в днешно време. Това отваря някои въпроси, които са интересни за бъдещи изследвания", добавя Арбьол.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 50 минути

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 1 час

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 1 час

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 2 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 2 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 3 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 3 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

България Преди 3 часа

Те касаят платежоспособността на кредитополучателите

<p>1 май: Най-смъртоносното наводнение в България</p>

1 май: Най-смъртоносното наводнение в България

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Какво ще бъде времето в празничния четвъртък&nbsp;☀️☔️</p>

Какво ще бъде времето в празничния четвъртък ☀️☔️

България Преди 3 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 3 часа

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 11 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Свят Преди 11 часа

По-рано през седмицата Русия обяви, че е изтласкала украинците от Курска област

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 11 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

България Преди 12 часа

По-високи ще са наказанията за нарушения