П ознат на поколения българи под името Насимо, Станислав Трифонов е признат за един от пионерите на източноевропейската стрийт арт култура, както и един от най-популярните стенописци на Балканите.

Тази година за първи път Насимо се включва в събитието, което буквално променя София за няколко дни, квАРТал Фестивал.

Световнопризнатият български художник ще изрисува цяла фасада на сграда на ул. "Бачо Киро" 29 във връзка с Европейската година на културното наследствo.

Произведението на артиста е подарък от Представителството на Европейската комисия в България – основен партньор на тазгодишното издание на квАРТал Фестивал.

Насимо
Насимо

Творбата дава всички индикации да се превърне в един от новите и модерни символи на града.

Какво ще представлява тя, защо Насимо решава да се включи в събитието и какво никога не би изобразил на една стена, разказва самият той в интервю на Венелина Стоянова за Vesti.bg.

- Насимо, заявката е, че по време на фестивала ще изрисувате най-новото си произведение. Ще ни издадете ли малко за него? Какво послание ще носи творбата и с какво според Вас ще спечели хората?

- Със създаването на този стенопис се опитвам да предам на широката публика моя собствен превод на тазгодишния девиз на Европейската година на културното наследство, а именно "Нашето наследство: където миналото среща бъдещето".

Моето лично мнение е, че подобна среща между миналото и бъдещето може да се случи единствено в настоящето. Тоест днес или всеки един ден от живота ни. Силната символика на предаването и приемането на традиции е отъждествена в творбата чрез символа на прегръдката. Тя напомня на всички, че човешките взаимоотношения са много важни. В тях трябва да вярваме. Те са най-скъпата обменна валута и именно заради това, за да бъдем по-богати, трябва просто повече да се прегръщаме и обичаме.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Познат на поколения българи под името @ernaste.nasimo , Станислав Трифонов е признат за един от пионерите на източноевропейската стрийт арт култура, както и един от най-популярните стенописци на Балканите. Тази година за първи път Насимо се включва в събитието, което буквално променя София за няколко дни - @kv.art.al . Световнопризнатият български художник ще изрисува цяла фасада на сграда на ул. "Бачо Киро" 29 във връзка с Европейската година на културното наследствo. Очаквайте снимки в страницата ни в Инстаграм. . . #bulgaria #bulgarian #mybulgaria #bulgariaofficial #bulgariantourism #ig_bulgaria #allbulgaria #bulgariangirl #follow #bulgarianboy #daily #travel #instatravel #trip #travelblog #art #streetart #instagram #urban #българия #българи #nasino #followforlike #50likes #instahub #culture #graphity #sofia #festival

A post shared by Vesti.bg (@vesti.bg_) on

- Кое всъщност Ви провокира да участвате във фестивала тази година?

- За първи път вземам участие в квАРТал и честно казано обстановката много ми харесва, както и стената, на която рисувам. Сякаш предварително планирано в архитектурния проект на сградата е рисунката да бъде там. Истински интересно ще стане през уикенда, когато са основните дни на каАРТал, когато вече и калкана ще е добил форма.

- Тъй като започнахме темата за преобразяването, има ли място в София или в родния Ви град Търговище, което Ви се иска да промените?

- По целия свят има безброй много скучни сиви пространства, които бих се радвал да видя оцветени, както от мен, така и от артисти, които харесвам.

- А какво никога не Бихте изобразили на една стена?

- Нещо, в което не вярвам или не подкрепям. Случвало се да отказвам участие в проекти, които не харесвам или не подкрепям по един или друг начин.

- Имате ли творба, която Ви носи по-специална емоция; свързвате я с конкретно място или човек!

- Тъй като обикновено горя в това, което правя, най-специалната емоция винаги ми носи творбата, по която работя в момента. А самият художествен стил на изразяване в нея е своеобразен микс от традиции в стенописа и модерен стрийт арт. Ще се радвам, ако поне един от минувачите, които ще видят творбата ми, би бил мотивиран от работата ми да бъде по-добър човек, да обича истински и да уважава ближните.

квАРТАЛ Фестивал ще се проведе в дните между 14 и 16 септември 

в познатото каре на булевардите ‘"Дондуков’", ‘"Васил Левски’", ‘"Мария Луиза’" и ’"Сливница". 2018 година е "Европейската година на културното наследство" и именно невъобразимо богатите култура, архитектура и история на творческата зона квАРТал ще залегнат в основата на тазгодишното издание на фестивала, чието мото е "РЕстарт: квАРТал отвръща на времето".

Артистичната акция на Насимо е само една от множеството атрактивни художествени активности, които ще преобразят зоната на квАРТал и ще го превърнат в емблематично със своето мащабно стрийт арт изкуство място в София. Една от фасадите на Софийската пожарна на ул. "Раковски" и ул. "Искър", също ще бъде преобразена от графити майсторите от 140 идеи, а няколко от популярните там заведения, като Scaptobara ще представят изцяло нов "изрисуван" външен вид, специално за квАРТал Фестивал 2018. Сред артистите, които ще творят из улиците на квАРТала се нареждат още, талантливият художник и илюстратор Ясен Згуровски, артистичният тандем Надя Обретенова и Оксана Георгиева с проекта си Urban Camouflage, префасониращ живи хора в произведения на

Още за събитието вижте тук:

"квАРТал Фестивал 2018" променя част от Стара София за трети път

Сградата на софийската пожарна се превръща в платно за графити

Затворени улици в София за квАРТал Фестивал 2018

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
СГС остави в ареста общинските съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов

СГС остави в ареста общинските съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов

България Преди 1 час

Адвокатите на двамата обвиняеми заявиха, че ще обжалват решението на съда

Над 200 000 италианци протестираха в подкрепа на Газа

Над 200 000 италианци протестираха в подкрепа на Газа

Свят Преди 1 час

Демонстрантите осъдиха отношението към Глобалната флотилия „Сумуд“

Нови два самолета F-16 Block 70 пристигнаха в България

Нови два самолета F-16 Block 70 пристигнаха в България

България Преди 3 часа

Самолетите кацнаха в Трета авиационна база в Граф Игнатиево

ЕК одобри плащане за България по НПВУ

ЕК одобри плащане за България по НПВУ

България Преди 4 часа

Но предлага временно да отложи част от него

Прокуратурата разпита отново бившия зам.-кмет на Варна

Прокуратурата разпита отново бившия зам.-кмет на Варна

България Преди 4 часа

Диан Иванов е сочен за основен свидетел срещу кмета Благомир Коцев

ЕС удължи санкциите срещу руски граждани и организации

ЕС удължи санкциите срещу руски граждани и организации

Свят Преди 5 часа

Засегнати са 47 физически лица и 15 организации

Влак помете велосипедист на прелез в Пловдив

Влак помете велосипедист на прелез в Пловдив

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал при спуснати бариери на ул. "Пещерско шосе", жертвата е млад мъж

Сарафов се срещна с главните прокурори на Литва и Румъния

Сарафов се срещна с главните прокурори на Литва и Румъния

Свят Преди 6 часа

Борислав Сарафов проведе поредица от двустранни срещи с ръководители на прокуратури от държавите-членки на ЕС

Капитан на танкер от руския "сенчест флот" отива на съд във Франция

Капитан на танкер от руския "сенчест флот" отива на съд във Франция

Свят Преди 6 часа

Тримата членове на екипажа на петролния танкер бяха обвинени, че са влачили котвата по морското дъно, повреждайки пет подводни кабела в залива на Финландия

Парламентът забрани колите на НСО за президентската администрация

Парламентът забрани колите на НСО за президентската администрация

България Преди 7 часа

В четвъртък депутатите отнеха и правомощията на президента да подписва укази за назначаването на шефове на служби

Тайните в „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи

Тайните в „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи

Любопитно Преди 7 часа

„Тайната вечеря“ е не само сред най-известните картини на Леонардо, но и сред най-разпознаваемите в целия свят

<p>Откриха&nbsp;съкровище на стойност $1 млн. край Флорида</p>

Отдавна изгубено испанско съкровище на стойност $1 млн. е открито край бреговете на Флорида

Любопитно Преди 7 часа

"Всяка монета е частица от историята – осезаема връзка с хората, които са живели, работили и плавали по време на Златния век на Испанската империя"

Тетрадка с имена и 15 000 лева в къща в Алеко Константиново

Тетрадка с имена и 15 000 лева в къща в Алеко Константиново

България Преди 7 часа

Мъж предлагал облага на граждани, с цел да ги склони да упражнят правото си на глас

Бургас, Монтана и Перник са в бедствено положение

Бургас, Монтана и Перник са в бедствено положение

България Преди 7 часа

ДНСК ще бъде изпратена на място, за да се установи дали има отклонения в строителството

Различен Halloween на Whiskey Fest Sofia 2025

Различен Halloween на Whiskey Fest Sofia 2025

Любопитно Преди 7 часа

12-тото издание на най-големия уиски фестивал на Балканите ще се проведе от 31 октомври до 02 ноември в Sofia Event Center