О жесточени критики срещу кампанията за наземни мини на принцеса Даяна от страна на политиците от консервативната партия във Великобритания, са били причината принцесата да забави връщането си в родината ѝ преди смъртта ѝ, съобщава „Дейли Мейл“ (Daily Mail), позовавайки се на доверен помощник на Даяна.

Бившият шофьор на принцесата на Уелс Колин Тебът заяви, че спор около призива ѝ за забрана на наземните мини е накарал принцесата

да остане в Париж по-дълго от планираното.

Това нейно решение даде ход на поредица от събития, които в крайна сметка доведоха до смъртта на Даяна в ужасяваща катастрофа в тунел във френската столица на 31 август 1997 г.

Ако принцеса Даяна беше още жива

Тебът каза, че тя е нямало да бъде в Париж в нощта, в която загина, ако не бяха критиките от страна на торите. Той каза още, че принцесата е трябвало да се завърне в Лондон на 28 август, но в последния момент е решила да отложи пътуването си с три дни, заради спора около наземните мини.

Колин Тебът споделя: „Тя не се върна в четвъртък, както беше планирано, защото торите отново я нападнаха заради наземните мини. Обвиниха я, че използва кампанията, за да подсили собствения си имидж, което беше гадно и я разстрои.

Затова тя се свърза с нас и каза, че не иска всички неприятности, които я очакват във Великобритания и реши да се върне през уикенда.

Ако се беше прибрала в онзи четвъртък ... може би щеше да е все още жива днес“.

Скандалът около наземните мини започна през януари 1997 г., когато Даян посети Ангола и призова за незабавна международна забрана на наземните мини. Министърът на отбраната от партията на консерваторите Ърл Хау описа принцесата като „повредено оръдие“, което е „слабо информирано по въпроса за противопехотните мини“.

Раздорът избухна отново в края на август 1997 г., когато принцеса Даяна даде интервю за френски вестник. Тя беше попитана за политиката на Обединеното кралство по отношение на противопехотните мини. Според съобщенията тя отговорила: „Предишната политика беше толкова безнадеждна“ – препратка към правителството на торите, което загуби властта през май 1997 г. Даяна добавя, че вярва, че новата лейбъристка администрация на Тони Блеър „ще свърши страхотна работа“.

Според Колин Тебът всичко това е предизвикало нова вълна от критики от страна на консерваторите, което е накарало Даяна да забави връщането си във Великобритания.

Ако принцеса Даяна беше още жива

Последният телефонен разговор на принцесата

е бил с нейния близък приятел Ричард Кей от „Дейли Мейл“. Кей разкрива: „Тя беше много развълнувана. Плановете ѝ се бяха объркали. Нямаше търпение да се прибере у дома, за да види момчетата си“.

Принц Уилям за погребението: Сякаш мама вървеше с нас

Братът на принцеса Даяна: Излъгаха ме за погребението ѝ

Таен запис на принцеса Даяна разкрива мъката ѝ

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Скандалът с Епстийн застигна звездата на „Харвард“ Лари Съмърс

Скандалът с Епстийн застигна звездата на „Харвард“ Лари Съмърс

Свят Преди 1 час

Съмърс е бивш министър на икономиката и бивш президент на Харвардския университет

Серията Samsung Galaxy S26 прави AI наистина интуитивен

Серията Samsung Galaxy S26 прави AI наистина интуитивен

Технологии Преди 2 часа

Новият топ модел на компанията вече е факт, като идва в три версии и акцентира над това как изкуственият интелект може да се впише в ежедневието на хората без да е натрапчив и да бъде полезен във все повече ежедневни дейности

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 3 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 3 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 4 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви за терористична, организация в България

Русия обяви за терористична, организация в България

Свят Преди 4 часа

В списъка са включени и четири физически лица

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 5 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 5 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 5 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 5 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 5 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 5 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“

<p>Рашков: Не съм си платил фишовете, защото не са ми връчени</p>

Главният секретар на МВР: Не съм си платил фишовете, защото не са ми връчени

България Преди 6 часа

Рашков: Категорично отхвърлям всички т.нар. мотиви, с които бе поискано отстраняването ми

Археолози разкриха тайната на черните зъби: Защо скелет на 2000 години преобъръща представите за красота?

Археолози разкриха тайната на черните зъби: Защо скелет на 2000 години преобъръща представите за красота?

Любопитно Преди 6 часа

Учени доказаха, че мистериозната козметична процедура е била символ на красота във Виетнам още преди 2000 години