Д ирижабълът „Хинденбург“ е построен през 1936 г. в Германия и е най-големият пътнически летателен апарат от този вид. Името му е дадено в чест на президента на Германия Паул фон Хинденбург. Бордовият му номер е LZ 129, от поредицата построени и експлоатирани за транспорт дирижабли от фирмата на Фердинанд Граф фон Цепелин. Първият полет на дирижабъла е на 4 март 1936 г.
„Хинденбург“ започва редовни пътнически полети още през май 1936 г., прелитайки многократно и успешно до САЩ и Рио де Жанейро. За една година дирижабълът извършва 37 рейса над Атлантическия океан, превозвайки общо 3000 пътници.
- Последен полет
Дирижабълът открива новия сезон на 3 май 1937 г., излитайки от Германия за Ню Йорк. На борда му има 36 пътници, 14 стюарди, 22 механика и 25 летци. В багажното отделение има 900 кг куфари и 2 кучета. Капитан на цепелина е Макс Прус – опитен пилот, ветеран от Първата световна война. След 77-часов полет „Хинденбург“ достига Ню Йорк, на 6 май, където на наблюдателна площадка на Емпайър Стейт Билдинг го очакват много любопитни граждани, включително и журналисти. Дирижабълът прави една обиколка над града и се насочва към базата за приземяване. Оттам му е отказано приземяване поради лошото време и дирижабълът кръжи известно време, очаквайки разрешение.
Colorized footage of the Hindenburg disaster, 1937. pic.twitter.com/AhMqEOfQZE
— Fascinating (@fasc1nate) April 6, 2025
Към 19 ч. се получава разрешение за кацане и „Хинденбург“ се снижава до 180 м. По време на захождането му към пистата за кацане се появява силен страничен вятър и капитанът нарежда да направят остър завой. Заради тази рязка маневра едно от стоманените въжета се скъсва, удря и пробива една от водородните клетки. Започва да изтича водород – пилотите забелязали, че опашката натежава, но не се досетили, че може да се дължи на утечка. От влажността на въздуха и от движението на дирижабъла, той се наелектризирал и когато въжетата са спуснати и са хванати от хората, намиращи се долу, от контакта на въжето със земята протича електрически разряд към металната рамка.
Вследствие на това избухва водородът, изтичащ от 4 сектор. Капитанът успява частично да овладее ситуацията и с риск за живота си да спусне бавно дирижабъла на земята. Това помага на част от намиращите се на борда да оцелеят, изскачайки през панорамните прозорци в залата за наблюдение. По тази причина от намиращите се на борда 97 пътници и екипаж, 62 души успяват да се спасят. След катастрофата останките от дирижабъла са изпратени в Германия за експертиза.
- Абагар
На тази дата през 1651 г. в Рим е издадена първата българска печатна книга, която съдържа елементи от новобългарския език, отпечатана на кирилица и хърватски („илирийски“). Съставена и издадена в Рим през 1651 г. от бъдещия никополски католически епископ Филип Станиславов в чест на легендарния цар Абгар V Уккама. Книгата представлява молитвеник за нуждите на католическата църква в България. От „Абагар“ днес са запазени 17 екземпляра, един от които е в България, в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Filip Stanislavov, Bulgar Catholic Archbishop of Nikopolis, compiled a "Bulgar" prayer book Abagar, printed in 1651 in Rome. The language was based on Croatian, All other works to which Bulgarians contributed at that time were written in (Slaveno)-Serbian ! 1/2 #macedonia pic.twitter.com/Csr1yc5svf
— Sasha Uzunov (@UZI9mmmm) August 31, 2021
Състои се от 5 листа. Текстът, отпечатан само върху едната страна на листовете, е на кирилица и има няколко илюстрации. Съдържа апокрифни молитви и разкази с религиозен характер в разрез с католическите догми. Това принуждава Конгрегацията на пропагандата в Рим да премълчи своята фирма като издателство. В края на книгата е поместено послесловието на автора, който се нарича „епископ на Велика България“. Филип Станиславов споменава в този послеслов кога и къде е отпечатана творбата.
- „Приятели“
На 6 май 2004 г. идва краят на една епоха – излъчен е последният епизод на култовия сериал „Приятели“. С ансамбъл от актьорския състав с участието на Дженифър Анистън, Кортни Кокс, Лиса Кудроу, Мат Лебланк, Матю Пери и Дейвид Шуимър, сериалът проследява живота на група шестима приятели през 20-те и 30-те си години, които живеят в Манхатън, Ню Йорк.
Създателите на сериала завършват първата чернова на едночасовия финал през януари 2004 г., четири месеца преди първото му излъчване. Преди да напишат епизода, Крейн, Кауфман и Брайт решават да изгледат финалите на други ситкоми, обръщайки внимание на това, кое е проработило и кое не. Кауфман казва, че са харесали тези, които са останали верни на самия сериал. Авторите са затруднени да напишат финала, и прекарват няколко дни в мислене как би трябвало да изглежда последната сцена, без дори да напишат една дума.
hoje completa 20 anos que o último episódio de friends foi ao ar na nbc 🥺❤️🩹
— friends disse (@dissefriends) May 6, 2024
o episódio intitulado como “the last one” foi assistido no dia 06 de maio de 2004, por 52 milhões de telespectadores, tornando-se a transmissão mais assistida em 6 anos! pic.twitter.com/m49qlpC20Z
Крейн казва, че не са искали да направят нещо „високо концептуално или да извадят шоуто извън шоуто“. Най-съществените части от финала са заснети без публика и с минимален брой екип. Финалът е добре приет от актьорите, които смятат, че феновете ще споделят същата реакция. Финалът е гледан на 6 май 2004 година от 52.5 милиона американски зрители, превръщайки се в най-гледаното забавно телевизионно предаване в последните шест години.
Още събития на 6 май:
- 1994 г. – Кралица Елизабет II и френския президент Франсоа Митеран председателстват откриването на Тунела под Ла Манш.
- 2001 г. – По време на свое посещение в Сирия, папа Йоан Павел II става първият папа, който влиза в джамия.
- 1961 г. – роден е актьорът Джордж Клуни („Спешно отделение“, „От здрач до зори“, „Миротворецът“, „Батман и Робин“, „Перфектната буря“, „Сириана“)
- 1992 г. – умира актрисата Марлене Дитрих („Синият ангел“, „Около света за 80 дни“, „Нюрнбергският процес“)
- Ден на храбростта (1979 – сега)
- Празник на Българската армия (1931 – 1953, 1993 – сега) (професионален празник на военнослужещите)
- Празник на Военния орден „За храброст“
- Ден на животновъда (професионален празник)
- Православна църква – Свети Георги Победоносец (Гергьовден)