Н яколко животновъдни организации се противопоставиха на политиката на правителството в сектора. Според тях политиката, която в момента се провежда води до унищожаване на българското млечно животновъдство. По тази причина те алармираха какви са техните проблемите и представиха конкретни искания за излизане от кризата. Освен това обаче част от фермерите поискаха и оставката на министъра на земеделието Кирил Вътев.

“На всички тези хора това им е последното желание - да дойдат в София от страната, отвсякъде, вместо да си гледат работата във фермите, но многократните техни молби, които са и наши, продължават да не се изпълняват от Министерство на земеделието. Подписахме меморандум за прекратяване на протестните действия, в който една от точките беше пълното изплащане на компенсаторната подкрепа на Украйна. Това не са помощи, субсидии, това са компенсации за щети, причинени от войната в Украйна и те са много малки. Тези хора, които плащат данъците не са получили нито една стотинка, въпреки меморандума. Един месец вече мина. Това заяви председателят на Националния съюз на говедовъдите Димитър Зоров по време на специална пресконференция на тема „Да спасим българското мляко и да се противопоставим на целенасоченото унищожаване на българското млечно животновъдство“.

Пчелари на протест: Министерството на земеделието е враг

“Изхранването на едно животно на ден струва за купуването на храната над 21 лв.”, добави Зоров и даде пример с това, че годината има 365 дни и за да е по -лесно за смятане вместо 21 лв. той сметна колко струва отглеждането на едно животно използвайки 20лв. “ 7300 лв., това е само за храната, отделно има заплати и т.н и тази достига над 10 000 лв.”, коментира той. Фермерите настояват до края на седмицата да бъдат изплатени средствата, които са записани в меморандума.

Цанко Цанев, представител на Асоциация на земеделски производители каза, че фермери масово ликвидират животните си. “Незабавно трябва да ни бъдат изплатени средствата”, категоричен е той. Цанев коментира, че трябва да се вземат спешни мерки и парите, които са им били обещани по време на протестите трябва да бъдат изплатени.

Земеделският министър: Само вносът от Украйна няма да реши проблема с цените на продуктите

Председателят на "Обединени български животновъди" Бойко Синапов обясни, че 50% от млечните продукти, които консумираме се внасят отвън“Искаме оставката на министър Вътев заедно с неговия кабинет. Той ни излъга”, обяви той. Синапов загатна, че в деня на изборите може да призове за протестни действия. 

Председателят на Съюза на животновъдите в България Пенка Христова също изрази подкрепа за искането на оставката на министъра на земеделието и неговия екип. “Не говорим да мудност. Говорим за абсолютно некомпетентни хора, които работят в Министерство на земеделието”, коментира тя. Според нея има сериозно забавяне на плащанията, но за сметка на това много сериозни изисквания. “Измислят се такива видове изисквания, че не знам кой е този инфантил в Министерство на земеделието, който ги мисли”, подчерта тя.

Вътев увери: Днес МС ще приеме меморандума на земеделците

Председателят на Асоциация на биволовъдите в България Мария Степанчева запита как да продължат да съществуват при положение, че продават продукцията си под нейната себестойност. Тя посочи, че според нея проблемът с изплащането на средства трябва да бъде решен.

“Тази пасивност от страна на Министерство на земеделието е голяма”, смята тя. Степанчева призова земеделското министерство да бъде по-активно и изрази надежда държавата да им помогне. “Призоваваме министъра да активира екипа си и нашите искания да бъдат изпълнени в срок”, каза още тя.

Денков: Няма да позволим внос от Украйна на слънчоглед в близко време

Представителят на Асоциация на земеделски производители Цанко Цанев добави, че негови колеги обсъждат идеята в идващата събота и неделя да започнат нови протестни действия посредством заколване на животни по пътните платна.

Председателят на Българската асоциация на оранжерийните производители Велин Георгиев обясни, че се надява службите да се сезират и да видят какво се случва в сектора. Той също настоя исканията им да бъдат изпълнени.

По време на пресконференцията стана ясно, че производителите са в готовност да излязат на протести в неделя, когато са и местните избори. Синапов настоя обещаните средства да бъдат изплатени, но освен това и останалите им искания да бъдат изпълнени. Той изрази надежда от Министерство на земеделието да се свържат с тях за разговори. Зоров пък напомни, че сумата, която те искат да бъде изплатена е налична и се намира в сметката на фонд земеделие като тя е около 32-33 млн.лв. “Искаме отговорност и плащане до петък”, уточни Зоров.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нови атаки между Русия и Украйна взеха жертви от двете страни

Нови атаки между Русия и Украйна взеха жертви от двете страни

Свят Преди 4 минути

Сред жертвите в Сумска област е двегодишно дете, а Русия съобщава за петима загинали при украински атаки

Горски пожар избухна в Португалия, има ранени

Горски пожар избухна в Португалия, има ранени

Свят Преди 20 минути

Над 900 пожарникари бяха мобилизирани тази сутрин за гасенето на пожара

крипто

Край на анонимността при криптосделките

Парите ни Преди 1 час

Данъчните ще получават данни за търговията с криптовалути

Майкъл Рубин

Лукс в бяло: Иванка Тръмп, Джей Зи и София Вергара на Бялото парти на Майкъл Рубин

Любопитно Преди 1 час

Милиардерът Майкъл Рубин събра световния елит на ултра-ексклузивното си „Бяло парти“ в Хамптънс. В имението му за 50 милиона долара се забавляваха Иванка Тръмп, Джей Зи, София Вергара и Майк Тайсън, а купонът продължи до малките часове на нощта

<p>КС проверява данните за съвместното пътуване на Пеевски и Атанасова</p>

КС проверява данните за съвместното пътуване на Делян Пеевски и Десислава Атанасова

България Преди 2 часа

Това каза председателят на съда Павлина Панова, като уточни, че институцията няма законови механизми за реакция при подобни казуси

istock

Вдигат линията на бедност до 443 евро от 2027 г.

Парите ни Преди 2 часа

Промяната ще повиши част от социалните плащания и подкрепата за хората с увреждания

Тейлър Суифт и Травис Келси сключили таен брак преди партито с 1000 гости в Ню Йорк

Тейлър Суифт и Травис Келси сключили таен брак преди партито с 1000 гости в Ню Йорк

Любопитно Преди 2 часа

Поп иконата Тейлър Суифт и НФЛ звездата Травис Келси вече са законни съпрузи след тайна церемония, разкриват източници на Page Six. Двамата са дарили 26 милиона долара за благотворителност преди грандиозното сватбено парти за 1000 гости в Ню Йорк

<p>Кипър поема разходите за връщането на телата на загиналите българчета&nbsp;</p>

Кипър поема разходите по транспортирането на телата на загиналите в кола българчета

Свят Преди 2 часа

Телата на двете момчета, починали след престой в заключен автомобил край Декелия, ще бъдат транспортирани до България за сметка на кипърската държава

Екстремно време и скандали помрачават 250 години САЩ

Екстремно време и скандали помрачават 250 години САЩ

Свят Преди 2 часа

Очакват се рекордни фойерверки, мащабни прояви и засилени мерки за сигурност

Осъдиха Крис Браун да плати $13 милиона на икономка, осакатена от озлобеното му куче

Осъдиха Крис Браун да плати $13 милиона на икономка, осакатена от озлобеното му куче

Свят Преди 2 часа

Поп звездата Крис Браун беше осъден от съда в Лос Анджелис да плати близо 13 милиона долара обезщетение на бившата си икономка. Жената беше брутално нахапана и остана осакатена за цял живот от огромната кавказка овчарка на певеца в дома му

<p>Жена пострада при скок с парашут край Ихтиман</p>

Латвийска гражданка е с травма след скок с парашут в района на Ихтиман

България Преди 2 часа

Очакват се резултати от разследването и експертиза

<p>Детайлът, който всички забелязаха:&nbsp;Какво крие новият самолет&nbsp;на Тръмп</p>

Какво крие новият Air Force One на Тръмп: Детайлът, който всички забелязаха

Свят Преди 2 часа

Снимка от борда на дарения от Катар самолет разкри интериора, но фалшиви ли са кожените томове зад прессекретаря на Белия дом?

istock

Бюджетът остава на червено: Дефицитът е най-висок за юни от 16 години

Парите ни Преди 3 часа

Към средата на годината минусът достига 2,4 млрд. евро, въпреки че само през юни има лек излишък

<p>&bdquo;Трудна задача&ldquo;: Премиерът заговори за орязване на дефицита и дълговете</p>

Бюджетен дефицит 2027 - правителството обещава намаляване на дълга

България Преди 3 часа

Премиерът Румен Радев заяви, че задачата е трудна, но приоритетна

Нов Батмобил? Бен Афлек се появи с ултралуксозен електрически Cadillac за 400 000 долара

Нов Батмобил? Бен Афлек се появи с ултралуксозен електрически Cadillac за 400 000 долара

Любопитно Преди 3 часа

Холивудският ас Бен Афлек събра погледите в Лос Анджелис, като се появи с чисто нов Cadillac Celestiq на стойност над 400 000 долара. Ръчно сглобената електрическа суперкола е създадена с една цел – да детронира гиганти като Rolls-Royce и Bentley

<p>ГДБОП нахлу във&nbsp;ВиК-Бургас</p>

ГДБОП с акция във ВиК-Бургас - спецпроверка в централата

България Преди 3 часа

Изискани са документи, разследването е свързано с арест в Несебър