П равосъдният министър Атанас Славов и изпълняващият длъжността главен прокурор Борислав Сарафов проведоха среща, за да установят правила как да се действа при престъпления с домашно насилие.

"Трябва да се постигна добра координация между институциите - както с МВР, така и с прокуратурата. Когато има случаи с домашно насилие, те да бъдат адекватно разследвани., а жертвите на домашно насилие да получат подкрепа. Безплатна адвокатска помощ, медицинска и психологическа. Важно е да имаме неотменимост на наказанието - това, че престъпникът ще изтърпява ефективна присъда, е първото. Чак на второ място идва продължителността на наказанието. Истинската превенция е да знаеш, че ще бъдеш наказан ефективно с лишаване от свобода", смята министърът, цитиран от NOVA.

Случаят "400 шева": Дебора даде показания, нови обвинения срещу насилника

Като формален и конформистки определи начина на разследването на случая с насилието в Стара Загора министърът на правосъдието Атанас Славов. Непълното и формалистично гледане на процеса, липсата на оценка на цялостния характер на трагичното събитие, липсата на елементарна емпатия доведоха до взрива на общественото мнение, заяви в ефира на Дарик радио министърът. Недоумение буди и фактът, че такъв тежък случай дори не е бил докладван в бюлетина на МВР в града, каза още Славов.

По повод предстоящите нови промени в Наказателния кодекс и Закона за защита от домашното насилие министър Атанас Славов отчете като грешка отпадането при последното гласуване на текста, който гласи, че домашното насилие се наказва не само при брак или съжителство на семейни начала, но и при интимна връзка. Сега, с новите промени този елемент от понятието домашно насилие ще бъде приет. По повод идеите за увеличаване на наказанията за лека и средна телесна повреда, Славов каза, че наказанието трябва да бъде налагано, а не, както досега, хора с влезли в сила присъди да се разхождат по улиците. 

На работната среща с министъра на вътрешните работи Калин Стоянов са били обсъдени възможностите да се подобри разследването на случаите на домашно насилие още от първите минути – като получаване на безплатна правна помощ, бърза връзка с медицинските заведения, достъп до психолог и подкрепа.

На друга среща – с изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов е станало известно, че в следващите седмици ще бъдат изработени указания и към прокурорите по повод разследването на дела за домашно насилие, така че те да не бъдат подценявани.

По повод промените в Конституцията и критиките от страна на държавния глава, министърът на правосъдието коментира, че проектът е изработван достатъчно дълго време от хора с безспорна компетентност, обсъждан е с представители на магистратурата и гражданското общество. Атанас Славов припомни, че президентът още преди три години е започнал консултации и е подготвен нов проект за промени в Конституцията. Славов изрази надежда, че този проект ще бъде внесен и така президентът ще покаже, че освен една политическа заявка и опит на всяка цена да се противопоставя на парламента, е готов конструктивно да участва в дебата за бъдещето на България и бъдещето на институциите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
НС избира председател на ДАР, на дневен ред са още ДАНС, бюджетът и „Страйкър“

НС избира председател на ДАР, на дневен ред са още ДАНС, бюджетът и „Страйкър“

България Преди 1 минута

Депутатите ще гласуват втория мандат на Антоан Гечев начело на ДАР, ще поставят началото на процедурата за избор на председател на ДАНС и ще обсъдят ключови законопроекти

<p>Прокурорската колегия на ВСС решава дали&nbsp;временно да отстрани&nbsp;Емилия Русинова</p>

ВСС решава дали временно да отстрани софийския градски прокурор Емилия Русинова

България Преди 11 минути

Прокурорската колегия ще заседава извънредно по искане на правосъдния министър, след като срещу Русинова беше образувано дисциплинарно производство

Заплаха от „Супер Ел Ниньо“: Учените вещаят безпрецедентни климатични аномалии по света

Заплаха от „Супер Ел Ниньо“: Учените вещаят безпрецедентни климатични аномалии по света

Любопитно Преди 22 минути

Компютърни модели вещаят исторически температурен рекорд в Тихия океан, който ще донесе опустошителни наводнения, суша и скок в цените на храните. ООН призова за незабавна подготовка срещу екстремните аномалии на фона на глобалното затопляне

Петролът поскъпна, след като САЩ отмениха разрешението за продажба от Иран

Петролът поскъпна, след като САЩ отмениха разрешението за продажба от Иран

Свят Преди 7 часа

Цените на петрола се повишиха с повече от 5%

Европейският парламент започна процедура за забрана на партията „Европа на суверенните нации“

Европейският парламент започна процедура за забрана на партията „Европа на суверенните нации“

Свят Преди 7 часа

С гласуването се възлага на Органа за европейските политически партии и европейските политически фондации да разследва формацията

ВАС отмени решение на Министерския съвет за избора на европейски прокурор

ВАС отмени решение на Министерския съвет за избора на европейски прокурор

България Преди 7 часа

Върховните съдии приемат, че актът на Министерския съвет е незаконосъобразен

Тленните останки на Али Хаменей пристигнаха в Ирак

Тленните останки на Али Хаменей пристигнаха в Ирак

Свят Преди 8 часа

Иракската държавна телевизия излъчи пристигането на самолета

България пласира дълг за 2,5 млрд. евро на международните пазари

България пласира дълг за 2,5 млрд. евро на международните пазари

България Преди 8 часа

Това обяви вицепремиерът и министър на финансите Гълъб Донев

Аржентина направи велик обрат срещу Египет и отива на четвъртфинал

Аржентина направи велик обрат срещу Египет и отива на четвъртфинал

Свят Преди 9 часа

Египет поведе рано, като Ясер Ибрахим вкара с глава

Арести и сделки в Турция покрай срещата на НАТО

Арести и сделки в Турция покрай срещата на НАТО

Свят Преди 10 часа

Арестувани са близо 180 души, сред които има академици, журналисти и природозащитници

Унгарската телевизия спря новините: Извинете, че ви лъжем!

Унгарската телевизия спря новините: Извинете, че ви лъжем!

Свят Преди 10 часа

Безпрецедентното послание беше излъчено на черен фон

Украйна удари най-голямата петролна рафинерия в Русия

Украйна удари най-голямата петролна рафинерия в Русия

Свят Преди 11 часа

Ударът по рафинерията, която се намира дълбоко в Русия, в Сибир, е един от най-далечните

Пожар избухна в депо за отпадъци край Стара Загора

Пожар избухна в депо за отпадъци край Стара Загора

България Преди 12 часа

На място работят три екипа на пожарната

Евакуация в Ню Йорк, носещи колони на небостъргач се огънаха

Евакуация в Ню Йорк, носещи колони на небостъргач се огънаха

Свят Преди 12 часа

Инспекторите са открили и множество пукнатини и провиснали подове на 21-ия етаж на сградата

Тръмп към Ердоган: Има много хубава химия между нас

Тръмп към Ердоган: Има много хубава химия между нас

Свят Преди 13 часа

Ердоган: Фактът, че скъпият ми приятел Тръмп ще бъде и утре с нас, ще ни даде още сила

,

„Отиде си една легенда“: На 57 години почина легендарен културист „Мистър Вселена“

Свят Преди 14 часа

Светът на културизма скърби за Хосе Антонио Торес - Жоча, който почина на 57-годишна възраст. Бившият „Мистър Вселена“ остави незаличима следа, а неговите най-големи съперници го изпратиха с думите: „Отиде си една истинска и скромна легенда“