„Днес има осигурен полет от Париж до София с авиопревозвач”, съобщи пред NOVA консулът на България във френската столица Милена Узунова.

С него ще мога да се приберат задържаните на 5 май 70 български сезонни работници, заминали, за да берат ягоди във Франция.

Те са настанени с общежитие на френския Червен кръст в близост до летището. Мобилните им телефони са били отнети. Освен това френските власти са ги накарали да подпишат декларации, че са ги информирали за правата им и причините за задържането, както и че са дали информирано съгласие на 7 май да бъдат изпратени обратно в България с полет в 10.20 часа. Повечето от задържаните българи обаче не знаят френски език.

70 българи блокирани на летище в Париж

Част от тях се оплакват, че са третирани като емигранти, идващи от страната извън Европейския съюз. Споделят обаче, че условията в сградата, в която са настанени са добри.

Няколко от българите, пристигнали във Франция със същия полет, имат постоянна работа в страната и френски документи. Те не са били задържани.

„По едно време един от полицаите вика на френски: има ли някой друг освен българи тука, който е друг, освен българи, да заповяда”, разказва един от българските работници, пристигнал със същия полет.

„И аз прередих малко колоната, отидох към него и му викам: господине, ние сме българи, но имаме „carte de sejour” (документ, позволяващ на чужденци да пребивават във Франция). И той вика: ми като имате елате тука”, спомня си нашия сънародник.

По думите му, негов колега без въпросната карта не бил пропуснат от охраната на летището, въпреки че представил всички необходими документи за работа с постоянен договор във Франция.

Коронавирусът е бил в Европа още през 2019 г.

„Болшинството от хората, да не се лъжем, бяха от малцинствата. Много тъпо и жалко. Хората, сигурно с последни спестявания, знаете каква е кризата, тръгнали да берат ягоди и да ги върнат обратно. И там като ловци ги събрали, както ми разправя моят колега”.

Една от задържаните споделя, че първоначално им е било заявено, че им отказват пропуск, защо са се струпали прекалено нагъсто.

„Водиха ни под конвой до тоалетна. Навсякъде полицаи. Все едно ние не бяхме сезонни работници, а бяхме терористи от Афганистан”, казва жената.

Още петима са с COVID-19 от пристигналите от Нидерландия

В момента, заради извънредното положение, което продължава до 11 май, френските власти могат да откажат да допуснат чужденци без документ за право на пребиваване в страната.

На 3 май обаче, пристигналите с друг полет от България сезонни работници, са влезли безпроблемно във Франция.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пожар избухна в Луковит край ромския квартал "Изток"

Пожар избухна в Луковит край ромския квартал "Изток"

България Преди 1 час

Огънят е възникнал около 15:00 часа в близост до ромския квартал „Изток" в града

Пица, паста, картофи – защо италианските деца станаха сред най-затлъстелите в Европа

Пица, паста, картофи – защо италианските деца станаха сред най-затлъстелите в Европа

Свят Преди 1 час

Италия, която десетилетия наред бе смятана за символ на здравословния начин на живот благодарение на средиземноморската си диета, днес е изправена пред епидемия от детско затлъстяване. В региони като Кампания над 40% от децата са с наднормено тегло

Петролен танкер се взриви след сблъсък с морска мина в Ормузкия проток

Петролен танкер се взриви след сблъсък с морска мина в Ормузкия проток

Свят Преди 3 часа

Иранската агенция „Тасним“ съобщи, че корабът се е отклонил от определения от Техеран маршрут

Повече медицински екипи и линейки по Черноморието от 1 август

Повече медицински екипи и линейки по Черноморието от 1 август

България Преди 3 часа

Това ще позволи по-бърз достъп до медицинска помощ в разгара на лятото, когато броят на туристите е най-голям

Високопоставен служител по сигурността от „Хамас“ е убит при израелски удар в Газа

Високопоставен служител по сигурността от „Хамас“ е убит при израелски удар в Газа

Свят Преди 3 часа

При инцидента в Дейр ал Балах са загинали полковник Ваел Ледауи и негов сътрудник

Русия съобщи за свалени над 1000 украински дрона за денонощие

Русия съобщи за свалени над 1000 украински дрона за денонощие

Свят Преди 3 часа

Според руското Министерство на отбраната са прехванати и 8 управляеми авиобомби

Андрей Гюров

Андрей Гюров ще се кандидатира ли за президент?

България Преди 4 часа

Бившият служебен премиер заяви, че обмисля внимателно възможността и ще обяви позицията си, когато е готов.

Индийският премиер Нарендра Моди

Миймове, гняв и протести: Как „хлебарките“ победиха правителството на Моди

Свят Преди 4 часа

Студенти поискаха отговорност за провала на приемния тест за медицински специалности

<p>Катар възстанови корабоплаването, докато напрежението около Иран продължава</p>

Катар възстанови корабоплаването, докато напрежението около Иран продължава

Свят Преди 5 часа

Корпусът на гвардейците на Ислямската революция предупреди за действия срещу плавателни съдове, които не спазват иранските изисквания

Трети пореден ден Румъния регистрира навлизане на дрон във въздушното пространство

Трети пореден ден Румъния регистрира навлизане на дрон във въздушното пространство

Свят Преди 5 часа

Букурещ съобщи за нов инцидент, при който военните са реагирали след навлизане на безпилотен летателен апарат

Хора „с промити мозъци“: Как да разпознаем една секта

Хора „с промити мозъци“: Как да разпознаем една секта

Свят Преди 6 часа

Кои са най-честите техники за влияние и как да избегнем попадането в групи с висок контрол

Ормузкия проток

Иран и Оман обсъждат бъдещето на Ормузкия проток на фона на напрежението в Близкия изток

Свят Преди 6 часа

Техеран настоява за нови правила и такси за корабоплаването, докато международната общност предупреждава срещу едностранен контрол

Пожарът край Бордо

Огненият ад край Бордо: Пожарът погълна 42 000 хектара, евакуираха 220 000 души

Свят Преди 7 часа

Огнената стихия в департамента Жиронд е сред най-големите във Франция след Втората световна война и продължава да заплашва населени места

Джигит профуча с над 220 км/ч по АМ „Тракия“ и показа нарушението онлайн

Джигит профуча с над 220 км/ч по АМ „Тракия“ и показа нарушението онлайн

България Преди 7 часа

Екстремното шофиране предизвика реакции заради риска от тежки катастрофи при висока скорост

Засилен трафик на магистрала в района на Франкфурт, Германия

Кемпер се вряза в колона от автомобили на германска магистрала

Свят Преди 8 часа

Един човек е тежко пострадал, а осем са с леки наранявания след сблъсъка край Тюрингия

Националния флаг на Иран

Иран обвини Украйна за атака срещу търговски кораб в Каспийско море, има загинал моряк

Свят Преди 8 часа

Техеран твърди, че ударът е довел до експлозия на борда, след като Киев съобщи за операции срещу плавателни съдове, свързани с Русия и Иран