М асовата истерия минава всякакви граници и от това страдаме ние, защото много по-трудно можем да осъществим реалните ефективни мерки. При мен на ден пристигат между 10-15 запитвания. Опитваме се да дадем информация на всички, но създаването на такава нездрава атмосфера трови живота на хората и с нищо не помага за справяне със ситуацията.

Това заяви в студиото на NOVA главният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.

"Има почва за притеснение – трябва да се вземат необходимите мерки и ние го правим, както и колегите от Европа. Възникването на нов щам винаги е събитие, защото не познаваме качествата му. Ако той е много патогенен и лесно се придава между хората, разбира се, това е заплаха. Ако говорим за коронавирусите, този не е първият – третият е, който ни изненадва. Има основание за притеснение, защото се разви много по-бързо и засегна много хора", смята той.

Китайски учени предполагат откъде е тръгнал коронавирусът

"Китайските колеги бяха много открити този път. Много бързо споделиха информацията, която имаха за генетичния код на вируса. В момента всички големи лаборатории работят по създаването на ваксина и лечебни препарати. Смятам, че в кратки срокове ще ги имаме, но те са между два и три месеца, поне", обясни Кунчев.

"Специфично лечение и ваксина срещу коронавируса няма. Всеки, който твърди друго, е откровено казано лъжец и се опитва да направи пари на гърба на хората. Очаквахме и телефонните измамници да започнат да звънят и да предлагат подобни решения", добави още здравният инспектор.

Гняв и мъка в Китай след смъртта на лекаря съобщил за вируса

Според Кунчев конспирациите за възникването на коронавируса не са истина. За него ясно е показано възникването на вируса, дало начало от пазара за диви животни в Ухан.

"Не е изключено, но е малко вероятно да има втора грипна вълна. Не мисля че тази година ще има. Разликите в епидемиите от грип преди и днес е, че тази година например, сегашната грипна епидемия дойде с 10-дневно закъснение", поясни Кунчев.

Трети случай на коронавирус във Великобритания

Смъртносният вирус взе близо 500 жертви, как да се предпазим

Той добави, че втората разлика в грипните епидемии е, че и по-засегнатата група тази година бяха младите хора и малките деца на възраст между 5 и 14 г. В пъти по-висока е била заболеваемостта при тях, отколкото при възрастните хора.

Професор от САЩ: Скоро няма да има ваксина срещу коронавируса

"Създаването на ваксина за новия вид коронавирус може да отнеме повече време и най-вероятно ще е готова след края настоящата епидемия, но ще бъде полезна за превенция на бъдещи огнища", заяви Елизабет МакГроу, професор от Университета в Пенсилвания и ръководител на Центъра за изследване на инфекциозните заболявания в САЩ.

"Малко вероятно е (ваксината – бел. ред.), да бъде налична по време на настоящата епидемия, тъй като нейното разработване вероятно ще изисква най-малко няколко години”, коментира експертът за РИА Новости.

"Също така искам да отбележа, че въпреки че все още няма ваксина, има ваксина срещу SARS (Тежък остър респираторен синдром, който предизвика епидемия през 2002-2003 г. – бел. ред.), която може да осигури известна защита срещу новия коронавирус", каза Макгроу.

По думите й в момента "вирусът е идентифициран и експерти работят върху ваксината".

Говорейки за особеностите на настоящата епидемия, професорът заяви, че „този вирус има по-ниско ниво на смъртност от предишните огнища на коронавируси, тъй като за кратко време е заразил повече хора”.

Според нея „през следващите седмици ще стане ясно дали инфекцията ще започне да се разпространява между хора извън Китай“.

"В момента изглежда, че (извън Китай – бел. ред.), са регистрирани само няколко случая на вторична инфекция, което се дължи на добрия мониторинг и карантинните мерки по целия свят", каза Макгроу.

На 31 декември 2019 г. китайските власти информираха Световната здравна организация за огнище на неизвестна пневмония в Ухан, провинция Хубей. Експертите са установили причинителя на заболяването - коронавирус 2019-nCoV. До момента 811 души са станали жертва на новия коронавирус в Китай, почти 37,2 хиляди са заразени.

Междувременно стана ясно, че общо 12 американци са заразени с коронавируса на круизен кораб "Diamond Princess", закотвен в Япония.

Вчера сутринта първият гражданин на САЩ почина от вируса извън родината си, съобщиха американските власти.

Дванадесетте американци са част от общо 63 пътници на круизния лайнер, които са заразени с вируса. Корабът е един от много круизни лайнери, които остават под блокара в различни пристанища по света, тъй като в много страни граничните власти не им позволяват достъп заради разпространението на коронавируса.

Междувременно правителството успешно евакуира около 800 граждани на САЩ, постоянни жители и най-близките им роднини от Ухан, като три пътнически самолета летяха от Китай, заяви говорителят на Държавния департамент Морган Ортагус. Всички трябва да преминат през двуседмична карантина и преглед от специалисти в американските центрове за контрол и профилактика на заболяванията. Канада също вчера евакуира 200 граждани от Китай.

Според последните данни общият брой смъртни случаи от коронавирус е надхвърлил броя на смъртните случаи от SARS и в момента е 804. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
В последния момент: Тръмп удължи разрешителните за работа на стотици хиляди мигранти

В последния момент: Тръмп удължи разрешителните за работа на стотици хиляди мигранти

Свят Преди 49 минути

Решението обхваща граждани на Хаити и още шест държави и идва часове преди документите им да изтекат

ДСБ избира нов лидер: Кой влиза в битката за председателския пост

ДСБ избира нов лидер: Кой влиза в битката за председателския пост

България Преди 58 минути

Националното събрание на партията ще определи новото ръководство и приоритетите за следващия мандат

Нов срив на електрозахранването: Цяла Куба остана без ток за втори път за седмица

Нов срив на електрозахранването: Цяла Куба остана без ток за втори път за седмица

Свят Преди 2 часа

Властите задействаха аварийни механизми за възстановяване на електроподаването, докато енергийната криза на острова се задълбочава

Класическият маникюр от 90-те, който принцеса Даяна обожаваше

Класическият маникюр от 90-те, който принцеса Даяна обожаваше

Любопитно Преди 2 часа

Изисканите ѝ нокти неизменно допълваха неподражаемия ѝ стил и непреходната ѝ елегантност

„Дръзката“ история зад Статуята на свободата: Всичко, което трябва да знаете преди да я посетите

„Дръзката“ история зад Статуята на свободата: Всичко, което трябва да знаете преди да я посетите

Любопитно Преди 2 часа

От гения на Густав Айфел до уличните измами с билети в Ню Йорк: всичко, което трябва да знаете за Статуята на Свободата, преди да сте стегнали куфарите за САЩ

Принц Хари и семейството му се срещнаха с крал Чарлз III за първи път от 4 години

Принц Хари и семейството му се срещнаха с крал Чарлз III за първи път от 4 години

Любопитно Преди 10 часа

Той е във Великобритания за петдневна поредица от благотворителни събития

Турция иска да продаде руските С-400

Турция иска да продаде руските С-400

Свят Преди 10 часа

Песков: Това е изключително чувствителна тема

Има признаци, че Иран възстановява ядрената си програма

Има признаци, че Иран възстановява ядрената си програма

Свят Преди 11 часа

Сателитни изображения показват признаци, че Иран може би се опитва да възстанови ядрените си съоръжения

Атанасова за справката с полетите: Екселска таблица с невярно съдържание

Атанасова за справката с полетите: Екселска таблица с невярно съдържание

България Преди 11 часа

Атанасова: Публикувах и официални удостоверения от компетентните за граничен контрол

Има задържан за убийството на Ан Уидикомб

Има задържан за убийството на Ан Уидикомб

Свят Преди 12 часа

Известната консерваторка беше открита мъртва в дома си

Адвокат Божидар Терзийски: Похитителят на Наталия може да получи 10 г. затвор

Адвокат Божидар Терзийски: Похитителят на Наталия може да получи 10 г. затвор

България Преди 12 часа

Престъпление и наказание, но не по Достоевски, а по български

Масов бой с близо 100 души в Кърнаре

Масов бой с близо 100 души в Кърнаре

България Преди 13 часа

Полицейски патрули остават там до пълното възстановяване на обществения ред

Тръмп: Иран ни помоли да продължим "преговорите". Ние се съгласихме

Тръмп: Иран ни помоли да продължим "преговорите". Ние се съгласихме

Свят Преди 13 часа

САЩ заявиха недвусмислено, че прекратяването на огъня е приключило!

АПИ планира цялостен ремонт на Аспаруховия мост

АПИ планира цялостен ремонт на Аспаруховия мост

България Преди 14 часа

Предстои сключването на споразумителен протокол между Агенцията и Община Варна

Кремъл: Разширяваме "буферната зона" в Украйна

Кремъл: Разширяваме "буферната зона" в Украйна

Свят Преди 14 часа

Песков обвини Украйна, че ескалира това, което Москва нарича "терористични“ действия

Войната в Украйна е все по-кървава и скъпа, кой печели и кой губи

Войната в Украйна е все по-кървава и скъпа, кой печели и кой губи

Свят Преди 15 часа

Руските сили в момента контролират около 118 000 квадратни километра от Украйна