Д етето ви не се обръща, когато го викате по име, избягва зрителен контакт, не иска близост с мама и татко? Това са част от известните симптоми на състоянието аутизъм. Но не само.
Оказва се, че напълно здрави деца също могат да развият тези симптоми и да страдат от т.нар. виртуален аутизъм,
който не е истински аутизъм, но също е доста притеснително състояние.
Лекари от Пловдив алармират, че прекомерното стоене на подрастващите пред компютрите, мобилните телефони, таблетите и лаптопите води до виртуален аутизъм при децата. Според медиците прекалено дългият престой пред елекраните забавя езиковото развитие на подрастващите, води до депресия, социална изолация, главоболие и напрежение.
„Това не е диагноза, а по-скоро предупреждение.
Дългото седене на децата пред електронни устройства, което ги лишава от време за развитие на социално-комуни кативни умения, може да доведе до поява на признаци, подобни на аутизъм. Но разбира се – това не е истински аутизъм“.
За това явление предупреди в предаването „Събуди се” по NOVA детският невролог в клиниката по „Педиатрия“ наУМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив професор Иван Иванов.
Той обясни и
какви са симптомите
на виртуалния аутизъм. Някои от тях са подобни на аутистичните. Това е липса на реакция, отказ от реакция при обръщане по име, прави се, че не чува през това време, липса на зрителни контакти, търсене близост с близките, липса на интерес за игра с връстници.
По думите на професор Иванов подобни симптоми могат да проявят съвсем малки деца на възраст от 1 до 3-4 години, които са прекомерно изложени на различен тип екрани.