Х иляди психично болни чакат да бъдат настанени в институция. Но място няма. В същото време стотици здрави живеят в психиатриите, но не могат да си тръгнат, защото няма къде да отидат. За болните сред нас и здравите, които мечтаят завинаги да останат там, където никой не би искал да попадне – Тина Ивайлова и Десислав Митов разказват тази неделя в Темата на NOVA, в 19.20 ч., след централните новини.

Без дом и без близки, в психиатриите в страната ни са настанени психично болни хора, извършили тежки престъпления. Според закона те не са виновни, а болни. Обществото и близките им обаче са им дали друга присъда – до живот без право на замяна. Опасни за себе си и другите или нежелани от обществото? Репортерът на NOVA преминава оградата, за да ни срещне с тях – хората, които лекарите в тези заведения  наричат „вечно наши”.

„Те не са за дългосрочно живеене в психиатрията, обществото явно не ги приема. Така ги наричаме. „Вечно наши“, защото ние нямаме и ресурса да се справим с тях…”, коментира Цветеслава Гълъбова, директор на психиатрията в Курило.

Трайно настанените. В Началото са член 89 буква В - извършил тежко престъпление. След време стават просто пациенти. Състоянието на много от тях не им позволява да се лекуват вкъщи, няма къде да отидат или близките им не желаят да се грижат за тях, защото са психично болни…. Преди всичко обаче те са хора и най-човешкото желание е да са си у дома, а не в психиатрията, която се е превърнала в техен дом понякога за цял живот.

Заболяване, присъда или диагноза? Никой, абсолютно никой не е застрахован. Историите на „Вечно нашите” остават зад тези стени до техния край. Много малко от тях имат привилегията да живеят в защитени жилища и да посещават дневни центрове, като тези в Ловеч и Раднево. Според експертите именно Дневни центрове за трудотерапия и защитените жилища биха решили голяма част от проблема с трайнонастанените пациенти. Дали обаче там има място за всички.

Кой е мъжът, опитал да отвлече деца в Бургас 

Не пропускайте въздействащата история на трайнонастанените пациенти и как изглежда бъдещето за тях и за обществото ни – тази неделя, в Темата на NOVA, 19.20 ч., веднага след централната емисия новини.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Заради епидемията от ебола: Уганда затваря границата си с Конго

Заради епидемията от ебола: Уганда затваря границата си с Конго

Свят Преди 18 минути

СЗО предупреждава, че мярката може да ускори разпространението на вируса чрез нелегални маршрути

,

Безсмъртна медуза: Биолози разкриха тайната на създание с вграден механизъм срещу стареене

Любопитно Преди 32 минути

Учените дешифрираха генетичния код на Turritopsis dohrnii – единственият организъм на Земята, способен да рестартира жизнения си цикъл

Кралицата на Норвегия е приета в болница

Кралицата на Норвегия е приета в болница

Свят Преди 1 час

През януари тя получи пейсмейкър, след като по време на ски ваканция получи ускорен и неритмичен пулс

,

5 знака, че попивате негативната енергия на околните

Любопитно Преди 2 часа

Емпатията е суперсила, но когато не поставяме граници, чуждото напрежение може буквално да ни разболее

,

Два петъка в една седмица: Историческият парадокс при продажбата на Аляска

Любопитно Преди 2 часа

Когато САЩ купуват територията от Русия, местните жители си лягат на 6 октомври и се събуждат на 18 октомври... но пак в петък

Осъдиха асистента на Матю Пери на три години и пет месеца

Осъдиха асистента на Матю Пери на три години и пет месеца

Свят Преди 9 часа

Съдия Гарнет: Вие бяхте запознати с борбата му със зависимостта

GCHQ: Близо 500 000 руски войници са загинали в Украйна

GCHQ: Близо 500 000 руски войници са загинали в Украйна

Свят Преди 11 часа

GCHQ: Путин отстъпва на бойното поле

Тръмп обяви, че нито една държава няма да контролира Ормузкия проток

Тръмп обяви, че нито една държава няма да контролира Ормузкия проток

Свят Преди 11 часа

Той подчерта, че САЩ не обмислят облекчаване на санкциите срещу Иран

Опозицията в РС Македония поиска референдум за конституционните промени

Опозицията в РС Македония поиска референдум за конституционните промени

Свят Преди 12 часа

Филипче: Гражданите трябва да решат това, защото те ще платят цената

Мадяр намали заплатата си наполовина

Мадяр намали заплатата си наполовина

Свят Преди 12 часа

Правителството на Унгария няма да почива това лято

България стана европейски шампион по художествена гимнастика при девойките

България стана европейски шампион по художествена гимнастика при девойките

България Преди 12 часа

Това е първата европейска титла при девойките за България в отборната надпревара

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Свят Преди 13 часа

ЕК: Русия изобщо не проявява интерес към мир

Макрон към Румен Радев: Работим заедно за по-суверенна и по-единна Европа

Макрон към Румен Радев: Работим заедно за по-суверенна и по-единна Европа

Свят Преди 14 часа

Радев открои общите позиции на двете държави по темите за европейската сигурност, диверсификацията на енергийните доставки и развитието на ядрената енергетика

Бащата на загиналото момиче от Благоевград: Мъртви деца и живи дилъри

Бащата на загиналото момиче от Благоевград: Мъртви деца и живи дилъри

България Преди 14 часа

Той реагира остро, след като днес съдът освободи задържания за убийството на дъщеря му

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Свят Преди 15 часа

Основното средство на Украйна за сваляне на руски балистични ракети са "Пейтриът"