П ремахването на незаконните постройки край брега на язовир „Искър“, което Столична община започна, е спряно с определение на Окръжен съд - Перник. Това съобщиха от пресцентъра на Столичната община.

От там поясняват, че Столичната община ще обжалва решението. Сезирани са три съдебни инстанции.

„Отношението ни към незаконното строителство е непримиримост и ще продължим да се борим с всички законови средства”, заяви кметът на София Васил Терзиев, цитиран в съобщението.

С решението на Пернишкия окръжен съд се блокира изпълнението на три заповеди на главния архитект на Столична община, влезли в сила и подлежащи на изпълнение след окончателно решение на Върховния административен съд (ВАС), посочиха от Общината. 

От Столичната община припомнят още, че за трите постройки на брега на язовир „Искър“, свързани с фирма „Био Майнинг“ АД, има окончателното решение на ВАС, с което се потвърждават заповедите на главния архитект на София, че трябва да бъдат премахнати. 

Поради липса на доброволно изпълнение от страна на собственика Столичната община пристъпи към принудително изпълнение. Същевременно по молба на „Био Майнинг“ АД  е поискано да бъде предоставена възможност на дружеството доброволно да изпълни премахването, като е посочен тримесечен график за дейностите, посочват от Общината.

„На 11.06.2024 г. в Столичната община е постъпило уведомление, че с определение на Окръжен съд – Перник се спира изпълнението на премахването на незаконните постройки поради търговски спор. Търговският спор, заведен от юридическо лице „Форест Трол“ ООД, което е различно от собственика на сградите, е с предмет: дължимо възнаграждение по договор за извършване на строително-монтажни работи от 03.01.2021 г. Възникват сериозни съмнения, че това е един симулативен процес, тъй като исковата молба от „Форест Трол“ ООД е подадена на 07.06.2024 г. Още същият ден е образувано дело по описа на Окръжен съд - Перник. Три дни по-късно, на 10.06.2024 г. постъпва молба за обезпечение. С определение от същия ден, а именно – 10.06.2024 г. съдът в Перник допуска обезпечение и издава обезпечителна заповед на 11.06.2024 г.“, посочват от Столична община.

Съдебният състав е допуснал обезпечителна мярка „спиране на изпълнението на трите заповеди на главния архитект за събаряне на незаконните постройки“ с мотивите, че за изхода на делото е нужно да се изследват и установят извършените строителни дейности, които на първо място би следвало да могат да бъдат доказани със строителна документация. На второ място - изследването и установяването им се очаква да послужи като доказателство в процес, за което нормативно е предвиден отделен ред, различен от този в обезпечителното производство, допълват от Общината. 

„Подадена е и жалба до Инспектората на Висшия съдебен съвет (ВСС), както и сигнал до Софийска районна прокуратура срещу издадената обезпечителна заповед по описа на Окръжен съд Перник. Сигналът е препратен по компетентност към Софийска градска прокуратура, която отказва да образува досъдебно производство, а от Инспектората към ВСС, е дадено становище, че в сигнала не се съдържат достатъчно данни за извършване на проверка“, информират още от Столичната община. 

Припомняме, че принудителното премахване на три незаконни постройки на територията на Държавно ловно стопанство „Искър” започна през април. Тогава главният архитект на Столичната община Здравко Здравков съобщи, че и трите сгради са констатирани като незаконно строителство през 2019 година.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Обвинение за подкуп срещу един от задържаните митничари на ГКПП „Калотина“

Обвинение за подкуп срещу един от задържаните митничари на ГКПП „Калотина“

България Преди 33 минути

Вторият задържан е освободен още вчера без обвинение

Тежка катастрофа с трима загинали на АМ "Тракия"

Тежка катастрофа с трима загинали на АМ "Тракия"

България Преди 1 час

Движението в участъка е спряно и се пренасочва по обходни маршрути

Рязък скок: 191 депутати отсъстваха неоправдано от парламента през октомври

Рязък скок: 191 депутати отсъстваха неоправдано от парламента през октомври

България Преди 2 часа

Депутатът с най-много неоправдани отсъствия е председателят на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски – пет

Родителите на загиналите при пожара в Кочани организират „Марш на ангелите“ в Скопие

Родителите на загиналите при пожара в Кочани организират „Марш на ангелите“ в Скопие

Свят Преди 3 часа

Родителите призоваха гражданите да се присъединят към тях и да ги подкрепят в искането им за справедливост за смъртта на децата им

Учредяват партия "Алианс за права и свободи“ в София

Учредяват партия "Алианс за права и свободи“ в София

България Преди 3 часа

Днес се очаква да бъдат избрани ръководството и устава на новата партия

Екзекутириха мъж, убил трима през 2004 г. в САЩ

Екзекутириха мъж, убил трима през 2004 г. в САЩ

Свят Преди 3 часа

Това е 43-тата екзекуция в САЩ през тази година, а подобен брой смъртни наказания не са били изпълнявани от 2012 г.

Тръмп отмени мита заради високите цени - кафе, говеждо и плодове поевтиняват за американците

Тръмп отмени мита заради високите цени - кафе, говеждо и плодове поевтиняват за американците

Свят Преди 4 часа

През април американският президент въведе така наречените "реципрочни" мита от най-малко 10 процента върху повечето продукти, внасяни в САЩ

Защо в Аризона има мистериозна бяла пирамида?

Защо в Аризона има мистериозна бяла пирамида?

Любопитно Преди 4 часа

Ако търсите съвременен аналог на Древен Египет, вероятно няма да се сетите да погледнете към Аризона

Без руска енергия: Как го постигна Финландия

Без руска енергия: Как го постигна Финландия

Свят Преди 4 часа

Финландия успя да сведе практически до нула вноса на енергия от Русия

Как най-рядката кръвна група в света може да спаси животи

Как най-рядката кръвна група в света може да спаси животи

Свят Преди 4 часа

Само един на всеки шест милиона души има кръвна група с нулев резус фактор

Започват Коледните пости - какви са традициите и поверията за този ден

Започват Коледните пости - какви са традициите и поверията за този ден

Любопитно Преди 4 часа

В първия ден от Великия пост по традиция се раздават дарения на бедните, милостиня за гладните, включително за бездомните животни

15 ноември: 35 години Република България

15 ноември: 35 години Република България

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Внимание: 11 области с жълт код за гъста мъгла

Внимание: 11 области с жълт код за гъста мъгла

България Преди 4 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Давид, Сияна, Котов и Стоянов ще се борят за победата в Big Brother

Давид, Сияна, Котов и Стоянов ще се борят за победата в Big Brother

Любопитно Преди 11 часа

Огнената Михаела напусна Къщата на крачка от големия финал

Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

Любопитно Преди 12 часа

Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”